Egy amerikai kutató arra hívta fel a figyelmet a közelmúltban egy elhízástudománnyal foglalkozó konferencián, hogy egy műanyagipari alapanyagnak is köze lehet a szervezet túlzott zsírraktározásához.
A gyanús bisphenol A (BPA) nevű vegyület mindennapjaink része, hiszen szinte minden olyan műanyag egyik fontos összetevője, amely átlátszó és csillogó felületű. E vegyülettel készülnek a CD-tokok, sok játék, háztartási gép, alkatrész. Gyakran használnak bisphenol A-t tartalmazó átlátszó fóliát élelmiszerek csomagolásánál is.
A BPA régóta ismert jellemzője, hogy idővel "kiszökik" az anyagból. Ezt a folyamatot gyorsítja, ha a belőle készült tárgyat hő éri, illetve ha savas vagy lúgos kémhatású anyagokkal érintkezik. A kilépő BPA könnyen a szervezetünkbe juthat a csomagolásuk miatt szennyeződött élelmiszerekkel, illetve be is lélegezhetjük.
Azt, hogy a vegyület bejut az emberi szervezetbe, ma már a műanyag- és csomagolóipar sem vitatja. Eddig azonban a tudósoknak nem sikerült megdönthetetlen bizonyítékokkal szolgálniuk károsságát illetően, annak ellenére, hogy világszerte több mint 100 kutatás foglalkozott ezzel az anyaggal az elmúlt évtizedben. Egy amerikai nonprofit szervezet egy külön "Our Stolen Future", "Ellopott jövőnk" című honlapot tart fenn csak a témában született kutatások ismertetésére. Frederick vom Saal, a Missouri Egyetem kutatója összegezte az eddigi eredményeket, és a BPA azon biokémiai jellemzőjét emelte ki, hogy ez a vegyület a női nemi hormonhoz, az ösztrogénhoz hasonlóan viselkedik az emberi szervezetben. Így már egészen kis mennyiségben is zavart okoz a hormonháztartásban, többek között elősegíti a zsírraktározó sejtek képződését. A kutató a túlzott kalóriabevitel és a mozgásszegény életmód helyett a kemikáliákat nevezte meg a járványszerű elhízás fő okaként. "A túlsúlyos emberek azért küzdenek az elhízással, mert átlagon felüli szervezetükben a káros kémiai anyagok, köztük a BPA aránya" - hangzott el a konferencián.
Amerikai hatóságok a közeljövőben valószínűleg napirendre tűzik a BPA felhasználására vonatkozó határértékek megállapítását, legalább a cumisüvegek és az élelmiszerek csomagolása esetében.
(2007.06.06. 10:25)
Szekeres Júlia - Népszabadság