Lehet, hogy a csokoládé rajongói nem tehetnek szenvedélyükről, svájci és brit tudósok szerint a csokoládé közkedveltségét ugyanis egy az anyagcserénkbe beprogramozott kémiai "szignó" vagy lenyomat okozza.
- Ezt a szignót közönséges laboratóriumi tesztekkel ki lehet mutatni - mondja dr. Sunil Kochhar a Nestlé kutatóközpont munkatársa.- Igen egyszerű, vizeletből és vérplazmából megállapítható tesztről van szó.
A kutatás nem csupán arra volt jó, hogy feloldozza a csokoládé szerelmeseit bűntudatuk alól. - Azt próbáljuk meg megérteni - mondja a kutató -, hogyan reagál az anyagcserénk bizonyos ételekre. Új távlatok nyílnak meg előttünk az étrend és annak anyagcserével kapcsolatos következményeit illetően.
Az új megközelítés szerint ezek a kémiai lenyomatok bizonyos étrendbeli preferenciákkal vannak összefüggésben. Az embereket anyagcseréjük típusa szerint kategorizálni lehet, aminek az a haszna, hogy egészséges, ráadásul személyre szabott étrendet lehet előírni bárki számára.
A vizsgálat során 22 önkéntes fele mondta, hogy "kedveli a csokoládét", a másik fele "közömbös iránta". Megjegyzendő, hogy a kutatóknak öt évébe került, hogy az utóbbi csoportba jelentkezőket találjon!
A vizsgálati alantok 5 napon át csokoládét vagy placebót kaptak enni, a csokoládé-csoport tagjai többféle édességet kaptak, tej-, ét és mandulás csokoládé egyaránt szerepelt a választékban.
Kiderült, hogy a csokoládét kedvelők anyagcsere-profilja eltért a közömbösekétől, azoknál, akik szerették a csokoládét, például alacsonyabb volt a "rossz "koleszterin, az LDL szintje. Ez a különbség akkor is megmaradt, ha a résztvevők éppen nem fogyasztottak csokoládét.
A vizsgálat során egy igen fontos kérdés azonban megválaszolatlanul maradt, nevezetesen, hogy anyagcsere-típusunk az elfogyasztott tápláléktól függ-e, vagy fordítva?
A kutatók szerint még korai lenne bármilyen étkezési tanácsot adni, a későbbiek folyamán lesz majd lehetséges a helyes étrend megállapítása.
WebMD