A német konyha meglehetősen nehéz, kalóriadús ételeiről ismert, így nem csoda, hogy a németek vezetik az európai kövérségi ranglistát. A testtömegindexen alapuló felmérések riasztó adatai szerint a német férfiak közel 75 százaléka túlsúlyos, a nők esetében ez a - korántsem hízelgő - mutató meghaladja az ötven százalékot. A 18 éven aluli korosztálynál tíz ifjú német lány vagy fiú közül négy a korához képest elhízottnak tekinthető.
Berlin
A nyugati tartományokban lassan negyedszázada futnak a gyermekkori tudatos táplálkozást népszerűsítő programok (német rövidítéssel BeKi). Beate Laumeyer Baden-Württembergben azon BeKi-tanácsadók közé tartozik, akik az általános iskolák alsó tagozatosainak játékos-praktikus órákon magyarázzák el, hogy például miért jó tejet fogyasztani, és mi mindent lehet - édességet is, de egészséges formában - tejből készíteni. Hamburgban újabban azzal próbálkoznak, hogy ismert éttermi szakácsokat hívnak meg az iskolákba, és a nebulók velük együtt főznek egyszerű, de finom és nem hizlaló ételeket.
A járványszerű kövérség miatt riadót fújó szakértők viszont olyan régimódinak tartott tantárgyak visszaállítását sürgetik, mint az egészséges életmódra nevelés vagy a táplálkozási tanácsadás. Tavaly a német egészségügy 15 milliárd eurót költött a túlsúly okozta betegségek kezelésére, és ez az összeg csak növekedni fog, mert az előrejelzések még több - kövérség által kiváltott - cukorbajjal, szív- és érrendszeri megbetegedéssel számolnak.
Az egészséges táplálkozás szószólóinak célkeresztjében a gyorséttermek, az édességeket és rágcsálnivalókat ontó élelmiszeripar mellett ott vannak a sörgyárak is. Bár Németországban a sörfogyasztás évek óta csökken, a tavaly fejenként legurított 112 liter még mindig sok. Még úgy is, hogy sosem volt ekkora kínálat a könnyített, sőt energianövelő és extravitaminokkal dúsított sörökből.