2007. május 28. (MTI) - A Nemzetközi Tejszövetség 1957 óta minden év május utolsó keddjén - idén május 29-én - tartja a tej világnapját.
A tej és a tejtermékek az egészséges táplálkozás fontos elemei. Orvosok, táplálkozástudományi szakemberek okkal javasolják bőséges fogyasztását, hiszen megtalálható benne csaknem valamennyi tápanyag: ez a legjelentősebb kalciumforrás (megőrzi csontozatunk és fogaink épségét), sok más szükséges ásványi anyag (magnézium, cink, foszfor, króm, szelén stb.), többféle vitamin (A, B1, B2, B6, B12, D), magas biológiai értékű fehérje és tejcukor. A tej egyes alkotórészei vérnyomáscsökkentő, érfalvédő, illetve rákellenes hatást fejtenek ki. A túlsúlyos gyerekeknek minél több tejet kellene inniuk, hogy megszabaduljanak fölös kilóiktól, egy olasz tudós szerint - s ezt amerikai kutatások is igazolták - ugyanis a tejben lévő kalcium egyfelől gyorsítja a zsírok "égését", másrészt lassítja a zsírsejtek szaporodását.
A tejben lévő anyagok könnyen emészthető formában vannak jelen, ezért ajánlott napi legalább fél liter fogyasztása, kivéve azoknak, akiknek szervezete nem tudja lebontani a tejcukrot, illetve tejallergiában szenvednek - a magyar lakosság csaknem egyharmada. (Az igazsághoz tartozik, hogy egyes kutatók szerint a tejivás káros is lehet, bizonyos betegségek kialakulásához vezethet. Amerikai kutatók például megállapították, hogy azok a férfiak, akik fiatalabb éveikben naponta egy vagy több pohár tejet elfogyasztottak, idősebb korukban nagyobb valószínűséggel betegednek meg Parkinson-kórban, mint a tejet nem kedvelő társaik.)
A világ tejtermelése és az ehhez szorosan kapcsolódó tejfeldolgozás Európában és Észak-Amerikában koncentrálódik. A világon megtermelt tej mintegy fele Európából származik, s a világ összes tejtermelésének közel háromnegyedét adja együttesen Európa és Észak-Amerika. A fejlett országokban a tej 99 százalékban tehéntejet jelent, míg a szegényebb országokban az egyéb állatfajoktól (bivaly, teve, juh, kecske) származó tej részaránya a 30 százalékot is elérheti.
Míg a fejlett országokban az egy főre jutó tejtermékfogyasztás átlagosan 210 liter, addig Magyarországon mintegy 165-170 liter, az egy főre jutó tejfogyasztás viszont 75 liter évente, amivel hazánk a szakemberek szerint a világ élmezőnyéhez tartozik. Idehaza a tejtermelés - gazdaságossági problémák miatt - folyamatosan csökken. Annak ellenére, hogy a tejtermelés már jelenleg is versenyképes módon, főleg nagyüzemi méretek között folyik, és a felvásárlási árak nem alacsonyabbak az EU többi tagállamánál, a rendelkezésünkre álló közösségi tejkvóta mintegy 70 százalékát használjuk csak ki.
(MTI-Panoráma - Baczonyi László, Sajtóadatbank)