Nincs EU-orvosság a gyógyszerreklámokra (2)

Elég érettek-e az európai betegek ahhoz, hogy receptköteles gyógyszerek reklámjaival árasszák el őket? A gyártók és a fogyasztóvédők vitatkoznak, az Európai Bizottság a drákói szigor enyhítésére készül.

Képzeljük el: nemcsak a megfázás vagy a lábgomba ellenszereivel találkoznánk úton-útfélen, hanem a cukorbetegség, az Alzheimer-kór vagy a depreszszió kezelését is szabadon népszerűsítenék plakátokon, tévéreklámokban. Ki nyerne ezzel?

Nos, a válasz attól függ, kit kérdezünk. A vényköteles készítmények reklámozását tiltó EU-irányelvet sokan (elsősorban a gyógyszeriparban) fellazítanák, mondván: a páciensek egyre részletesebb tájékoztatást igényelnek. Sőt, a hirdetések abban is segíthetnek, hogy hamarabb felismerjék a betegségüket, és orvoshoz forduljanak. Az ellenzők viszont azzal érvelnek, hogy a reklámok még véletlenül sem adnak tárgyilagos információkat, inkább a gyógyszerfogyasztást népszerűsítik, ráadásul a megnövekedett hirdetési költségeket a vevőkkel fizettetik meg.

AIDS, asztma, cukorbetegség: az Európai Bizottság egy korábbi javaslata szerint e három betegség esetében felszabadítanák a gyógyszerreklámozást. A jogszabálytervezetet azonban 2004-ben elsöprő többséggel leszavazta az Európai Parlament - csakhogy a brüsszeli bizottság nem adta fel. Új javaslat kidolgozásáról kezdett konzultációkat, és bár a reklám szót immár óvatosan kerülik, nyilvánvaló, hogy erről van szó.

- Óriási a nyomás a gyógyszeripar részéről, és a lobbizással annak ellenére sem hagytak fel, hogy egyszer már elbukott az ügyük - mondta a Népszabadságnak a Health Action International nevű szervezet európai ügyekben illetékes szakértője. Barbara Mintzis úgy tudja, hogy időközben az Európai Parlament álláspontja is változott, ami aligha független a gyártók erőteljes lobbitevékenységétől. - Ön megbízna abban, ha egy üdítőital-gyártó adna tanácsokat az egészséges táplálkozásról? - kérdezett vissza.

Különösen veszélyesnek tartják fogyasztóvédők és betegszervezetek a receptköteles termékek reklámozását, miután az elmúlt években több - utólag ártalmasnak bizonyult - készítményt kellett kivonni a piacról. A legnagyobb botrányt az 1999-ben bevezetett, majd 2004-ben visszavont Vioxx fájdalomcsillapító okozta, amelytől sokan infarktust vagy szélütést kaptak. A cukorbetegek kezelésére szolgáló, de egyeseknél májelégtelenséghez vezető Rezulint már 1997-ben betiltották Nagy-Britanniában, ám az Egyesült Államokban még több mint két évig tovább népszerűsítették.

- Abban biztos vagyok, hogy a jövőben megnő a betegekkel folytatott kommunikáció szerepe. Hogy ezen belül a vényköteles gyógyszerek (nagyközönség felé történő) reklámozásának milyen lehetőségei lesznek megengedettek, azt a jövő dönti el - nyilatkozta lapunknak Závoda Katalin, a legnagyobb európai gyógyszercég, a Chinoint is magában foglaló Sanofi-Aventis vállalati közkapcsolatokért felelős igazgatója. - Megeshet, hogy öt-tíz év múlva elérkezik a pillanat, amikor azt mondjuk: már elég felvilágosító tevékenységet folytattunk a betegségekről, és már eléggé képzett laikus társadalmunk van ahhoz, hogy a gyógyszerreklámot is felszabadítsuk.

Nehéz persze az információáramlást korlátozni az internet korában. Az amerikai gyógyszergyártók honlapjain bárki megnézheti a receptköteles termékek hirdetéseit - arról nem is beszélve, hogy az EU-tagállamokban szintén több adatbázisban hozzáférhetők a készítmények adatai. Akit érdekel, a világhálón magyarul is elolvashatja nemcsak a betegtájékoztatók szövegeit, hanem a jóval részletesebb, szakembereknek szóló alkalmazási előiratokat is. Más kérdés, hogy ettől kedve támad-e éppen azt a gyógyszert választani.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +14 °C
Minimum: +5 °C

A Dunántúlon jobbára erősen felhős égre számíthatunk, de már számottevő csapadék nélkül. Ezzel szemben a Dunától keletre kevés lesz a felhő. A délkeleti, keleti szelet többfelé időnként élénk lökések kísérik. Késő estére 2 és 12 fok közé hűl le a levegő, a felhősebb Dunántúlon lesz az enyhébb idő. Ma az ország nagy részén nem kell fronthatással számolni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra