A baktériumokkal erjesztett, vagyis fermentált ételekben az erjesztés során megindul a bomlás, amelynek következtében olyan jótékony baktériumok jönnek létre, amelyek segítik az emésztőrendszer működését, valamint megóvnak a kórokozóktól. Ráadásul a fermentált ételeket könnyebb megemészteni is, hiszen a baktériumok felbontják a bennük lévő szénhidrátokat. A fermentált ételek természetes probiotikumként működnek, így hozzájárulnak a szervezetünk megfelelő működéséhez.
"Az immunrendszerünk működéséért felelős sejtek nagy része a beleinkben található" - mondja Alison Clark, a British Dietetic Association szakértője. "A fermentált ételek ezeket a sejteket, illetve a bélflórában élő segítő baktériumokat stimulálják. Ha tehát valaki gyakran betegeskedik, könnyen megfázik, rendetlenkedik a gyomra vagy akár hatással van rá a téli szürkeség, mindenképpen érdemes több fermentált ételt fogyasztania."
Több kutatás is bizonyította a fermentált ételek hasznát - a legutóbbi tanulmányból az derült ki, hogy a joghurtrajongók körében alacsonyabb a diabéteszesek száma. De a probiotikumoknak, illetve az erjesztett ételeknek jó hatása van a változókori hőhullámokra, a gyomorfekélyre, az agyműködésre és a hangulatra, sőt még a testsúlyunkra is.
A szakemberek szerint a legjobb, ha minél több erjesztett ételt fogyasztunk: érlelt sajtokat, savanyúságokat , joghurtot és kefirt. Az egyik nagy előnynek ráadásul azt tartják, hogy a jótékony baktériumokat nem lehet "túladagolni". Azonban arra érdemes figyelni, hogy a fermentált élelmiszerekben található baktériumok jóval komplexebbek, mint hisszük, ezért lehet, hogy az érzékenyebb gyomrúaknál az ellenőrzött probiotikum-tabletták jobban beválnak.