Azt tudjuk már egy ideje, hogy egerek esetében az étkezés idejének csúsztatása hatással van a testsúlyra, illetve az anyagcserére is. Évekkel ezelőtt a Salk Institute berkeiben végeztek egy olyan kísérletet, amelyből kiderült, hogy egészségesebbek azok az egerek, amelyek zsíros ételeket csak egy 8 órás időszakon belül ehettek, mint azok, akik akármikor ehettek a nap folyamán. Ezt a kísérletet megismételték különböző hosszúságú, 12-15 órás napi böjtökkel is, ugyanazzal az eredménnyel: jobban érezték magukat az egerek, ha nem ehettek bármikor, csak egy adott időintervallumon belül.
A kékek a kontrollcsoport voltak, a vörösek pedig azok, akiktől azt kérték: egyék reggelijüket másfél órával később, ebédjüket pedig másfél órával korábban, mindez azt jelenti, hogy három órával hosszabb volt az az időszak, amikor gyakorlatilag böjtöltek – az egyes önkénteseknek pedig étkezéseik idejéről és alvásuk időtartamáról külön naplót kellett, hogy vezessenek.
A kísérlet végeztével és az adatok összesítése után kiderült: a vörös csoportba tartozók több testzsírt vesztettek, mint a kontrollcsoport, ráadásul koleszterin -, illetve vércukorszintjük is jóval kisebb lett.
Mindez azért van így, mert testünk sokkal jobban képes feldolgozni a kalóriákat napközben, mint éjszaka – cukros és zsíros ételeket tehát egyáltalán nem tanácsos későn fogyasztanunk, amikor ezek szintje a vérben már így is túl magas.