A rövid lábú nőket nagyobb eséllyel fenyegetik a májbetegségek - derült ki egy átfogó brit kutatásból, amelynek során 4300, 60 és 79 éve közötti asszonyt vizsgáltak meg.
A kutatók a vizsgálat során megállapították, hogy a rövidebb lábú nők szervezetében magasabb négy májenzim (az ALT, a GGT, az ALP és az AST) szintje; ezek mutatják, mennyire működik jól a máj, és azt is jelzik, ha baj van.
Ez csak újabb jele annak, hogy összefüggés van a láb hossza és az egészség között - számoltak be a Bristoli Egyetem kutatói megfigyelésükről a Journal of Epidemiology and Community Health című szaklapban.
Feltételezésük szerint mindez a neveléssel van összefüggésben. "A gyerekkori hatások, például az egészséges táplálkozás, amely hatással van a növekedésre, valószínűleg meghatározza a máj fejlődését is" - vélekedett a kutatást vezető Abigail Fraser.
Szerinte a testmagasság függvénye lehet a máj mérete is; a nagyobb májban kevesebb az enzimszint, s ezáltal jobban képes megbirkózni a szervezetbe került vegyi anyagokkal.
A kutatás ismét megerősítette, mennyire fontos az egészséges életmód és a helyes táplálkozás, amellyel elkerülhetőek az olyan májbetegségek, amelyeknek a kialakulását nem az alkoholfogyasztás idézi elő. Az úgynevezett májzsírosodás Nagy-Britanniában minden ötödik embernél megfigyelhető valamilyen mértékben.