Szokások, melyektől boldogok leszünk

Hangulatunkat jelentősen befolyásolja az is, hogy mi kerül az asztalunkra. Íme hat étkezési tanács, amelyet érdemes megfogadni kedélyállapotunk javításáért.

Az őszi hónapokban egyre csak csökken a nappali órák száma, a nyaralásból visszatérve pedig újra beköszöntöttek a szürke hétköznapok. Nem csoda hát, ha ebben az időszakban sokunkon eluralkodik a rossz hangulat. Kedvünket azonban úgy is javíthatjuk, ha alaposan megválogatjuk, mit fogyasztunk: a Londonban élő táplálkozási tanácsadó, Christine Bailey összeírt néhány tanácsot a hangulatjavító diétához.

Az őszi-téli hónapokban nem ritka a lehangoltság. Melankólia ilyenkor bárkinél előfordulhat, de ha ez az állapot tartóssá válik, fontos kezelni. Alábbi cikkünkből kiderül, hogyan!

A legújabb kutatások a depressziót olyan tényezőkkel hozták összefüggésbe, mint például a különböző gyulladások, az inzulinrezisztencia, illetve számos egyéb biokémiai folyamat is közrejátszik a kialakulásában. Christine Bailey ezen kutatások eredményeit figyelembe véve alakította ki Agypörgető névre keresztelt diétáját, amely pozitív löketet adhat bármilyen életkorban. Ehhez az alábbi hat tanácsot érdemes megfogadni!

Kerüljük a feldolgozott élelmiszereket!

A feldolgozott élelmiszerek (például kolbászok, virslik, hamburgerhús) nagy része telített zsírsavakban gazdag, tápértékük viszont alacsonyabb, a hozzáadott adalékanyagoknak pedig egy része sem egészséges. Az ilyen élelmiszerek helyett táplálkozásunk alapját inkább az egészséges, növényi zsírok, a sovány fehérjék és a vitaminokban, antioxidánsokban gazdag gyümölcsök alkossák!

Feldolgozott élelmiszerek helyett sovány fehérjék és növényi zsírok alkotják az ideális étrend alapját
Feldolgozott élelmiszerek helyett sovány fehérjék

Le a "zsírfóbiával"!

Az utóbbi évtizedek táplálkozási tanácsadása általános - és mint kiderült, aránytalanul nagy - hadjáratot hirdetett a zsír ellen. Ma már azonban tudjuk, hogy nem minden zsír egészségtelen, sőt egyes fajtái nélkülözhetetlenek szervezetünk működéséhez. Agyunk 60 százalékát is például zsír alkotja, mégpedig foszfolipidek, illetve omega-3 zsírsavak. Ezek a zsírok különösen jótékonyan hatnak hát agyunk működésére, érdemes ezért olívaolaj, kókuszolaj és olajos hal formájában rendszeresen pótolni.

Az egészséges és a káros zsírok Bár az egészséges táplálkozást legtöbben a zsírszegény étkezéssel teszik egyenlővé, bizonyos zsírok egyáltalán nem testünk ellenségei. Hogy melyek ezek, arról bővebben az alábbi cikkünkben írtunk!

Igyunk zöld teát!

Egy-egy csésze zöld tea naponta segíthet felvenni a harcot a stressz romboló hatásaival szemben. Olyan antioxidánsokat - katechineket, L-theanint - tartalmaz ugyanis, amelyek javítják a koncentrációt és a fókuszt, illetve csökkentik a stressz okozta reakciókat.

Együnk D-vitaminban gazdag ételeket!

A D-vitamin alacsony szintje hozzájárul a rossz hangulat és a depresszió kialakulásához. Fő forrása a napfény, amelyből a tél felé közeledve egyre kevesebb jut. Kisebb mennyiségben azonban táplálkozással is bejuttathatjuk a szervezetbe: megtalálható gombákban, a májban, a tojássárgájában és az olajos halban is.

Naponta fogyasszunk erjesztett ételeket!

A közelmúltban végzett vizsgálatok eredményei szerint az egészséges bélflóra hangulatunkra is befolyással van. A hasznos baktériumok erősítésével és a természetes egyensúly fenntartásával a stressz és a szorongás hatásai is ellensúlyozhatóak. Az erjesztett - idegen szóval fermentált - élelmiszerek ebben nagy segítséget nyújtanak. Vegyük be a napi étrendünkbe a joghurtot és a kefirt, vagy például a savanyú káposztát, emellett probiotikumok pótlásával is javíthatjuk bélflóránkat.

Pótoljuk a magnéziumot!

A rendszeresen sportolók, alkoholfogyasztók, a stresszes életmódot élők, illetve a túl sok cukrot evők könnyen kimeríthetik szervezetük magnéziumtartalékait. A megfelelő magnéziumbevitel nőknél naponta 300, férfiaknál naponta 350 milligrammot jelent. Kiegyensúlyozott táplálkozás és életmód mellett ez a mennyiség a táplálékkal is bevihető, ám bizonyos esetekben magnéziumpótlásra lehet szükség.

Forrás: Daily Mail Online

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +19 °C
Minimum: +13 °C

A frontális felhőzet tovább terjeszkedik kelet felé, a csapadékzóna egyre inkább az ország keleti, délkeleti felét érinti. Emögött az Északnyugat- és Nyugat-Dunántúlon átmenetileg szakadozik, csökken a felhőzet. Az északnyugatira forduló szél több helyen megélénkül, néhol meg is erősödik. Késő estére 12 és 17 fok közé csökken a hőmérséklet. Ez a változó időjárás most főként a hidegfrontra érzékenyeket zavarhatja.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra