Bármilyen hihetetlenül hangzik is, a párolás mellett az ételek mikrohullámú sütőben történő elkészítése során marad meg a legtöbb tápanyag. Főzéskor, sütéskor vagy grillezéskor az étel magasabb hőmérsékletnek van kitéve, hosszabb ideig készül, így sokkal több tápanyag vész kárba.
A Cornell-egyetem kutatói kimutatták, hogy a gyümölcs és zöldség mikróban történt elkészítése a többi módszerhez képest sokkal kíméletesebb a C-vitaminhoz. A C-vitamin azért jó fokmérője a tápanyag megtartásának, mert egyrészt vízben oldódik, másrészt erősen hőérzékeny.
A mikrohullámú sütő elektromágneses hullámokat bocsájt ki (ugyanazon a frekvencián, mint a legtöbb mobiltelefon), és az energiát az étel vízmolekulái nyelik el, amitől felmelegszenek. A hő ez után terjed ki az étel többi részére. Mivel a tápanyagoknak kicsi a víztartalmuk, nagy valószínűséggel túlélik a folyamatot.
Nem kell attól félni, hogy a sütőből kijut a sugárzás, mert az energiát bent tartja az üvegajtón levő rácsozat.
A lényeg, hogy ha mikróban készítünk el gyümölcsöt vagy zöldséget, minél kevesebb vizet használjunk, a mélyhűtött élelmiszerekhez egyáltalán nem is kell vizet adni.
Newsweek