Az Egyesült Államokban hamarosan megjelenik egy újabb könyv fogyni vágyóknak, amely azonban nem csak a kalóriabevitel csökkentésére ad tanácsokat, hanem megelőzhetők vele az élelmiszer-fogyasztás negatív környezeti hatásai is.
A szerzők, Laura Stelc és Eugene Cordero szerint nem elég, hogy az étel ízletes és étvágygerjesztő legyen, környezetbarátnak is kell lennie.
- A környezetünkre gyakorolt pozitív hatás a konyhában kezdődik - mondják a szerzők, akik szerint több helyben termelt és az évszaknak megfelelő élelmiszert kellene fogyasztanunk.
Al Gore volt alelnöknek a globális felmelegedésről és az abból adódó világválságról szóló könyve nagy sikert aratott, és sok mindenre ráébresztette az amerikaiakat, de étkezési szokásaink hatásáról nem szólt. Ezt a hiányt pótolja most ez a készülőben levő könyv, a Global Warming Diet.
A szerzők szerint egy fél kiló hamburger elkészítéséhez 5,5 kilogramm gabona és 9460 liter víz szükséges.
- A hús előállításához etetni kell a szarvasmarhát - mondja Cordero. - Az Egyesült Államokban kukoricát adunk nekik, ami igen sok trágyázást igényel, hiszen az itt szokásos termesztési módszer miatt a földnek nincs ideje pihenni.
Már 1999-ben megjelent egy tanulmány a környezetért aggódó tudósok tollából, amelyben azt írják, hogy a túl sok marhahús és szárnyas, valamint a nem bio-módszerekkel termelt gyümölcs és zöldség fogyasztásánál csak a benzinüzemű gépjárművel való közlekedés jelent nagyobb veszélyt a környezetre.
A könyv a fenntartható mezőgazdaságot, a helyi családi földművelést és több növényi alapú élelmiszer fogyasztását, valamint a komposztálást hirdeti, továbbá korlátozná a csomagolást és a gyomirtók használatát.
A szerzők felemelik szavukat a mindenütt jelen levő műanyag bevásárlószatyrok ellen is, amelyekből az Egyesült Államokban évente 30 milliárdot használnak, a 10 milliárd papírtasakhoz pedig 14 millió fát kell kivágni. Az amerikaiak mindössze körülbelül 1 százaléka visz a boltba saját bevásárlótáskát, írják.
A környezettudatos diétázó mindig az évszaknak megfelelő gyümölcsöt vásárol. - Ha valaki decemberben akar cseresznyét vagy paradicsomot enni, azt Ausztráliából hozzák repülőn - emlékeztetnek a könyv írói.
- Nem kérünk semmi őrültséget. Csak azt, térjünk vissza a gyökerekhez, azokhoz az időkhöz, amikor még jobban odafigyeltünk arra, mit eszünk, amikor még élveztük az evést, és nem töltöttünk sok időt az előállításával - írják a szerzők.
Medical News Today