Valóban árthatnak a gyerekeknek az élelmiszer-adalékok

A feldolgozott élelmiszerekben és az üdítőitalokban lévő adalékanyagok fogyasztása kapcsolatba hozható a figyelemhiányos tünetegyüttes kialakulásával - állapította meg a brit élelmiszerminőségi intézet jelentése.

Az intézmény megbízásából a Southamptoni Egyetemen elvégzett kísérletben 300, véletlenszerűen kiválasztott gyerekkel itattak adalékanyagokat tartalmazó italokat, ezután többen is indulatosan viselkedtek, és jelentősen gyengült a koncentrálóképességük.

Az intézet szakemberei - amellett, hogy elismerik a hiperaktivitásban szerepet játszó többi tényező jelentőségét - úgy vélik, hogy a figyelemhiányos gyerekek számára hasznos lehet, ha kevesebb adalékanyagot fogyasztanak, bár több orvos szerint a gyógyszerek hatékonyabb terápiás megoldást kínálnak.

Az élelmiszerminőségi intézet képviselői találkoztak a brit élelmiszeripar képviselőivel, hogy megtárgyalják, milyen lépésekre van szükség a tanulmány megállapításainak fényében.

Az egészséges élelmiszerekért kampányoló Élelmiszerbizottság nevű civil szervezet ennél tovább ment, és arra szólította fel a gyártókat, hogy önként távolítsák el termékeikből az adalékanyagokat.

"Lehet, hogy a mesterséges színezékek hatására jobban néznek ki az ételek és az italok, de a jelek szerint ezek pusztító hatást gyakorolnak néhány gyerek viselkedésére" - fogalmazott a civil szervezet egyik szóvivője.

Az élelmiszer- és üdítőital-gyártók szövetsége egyik képviselője elmondta: elfogadják az élelmiszerminőségi intézet ajánlását, de a mostani kísérletben nem úgy alkalmazták az adalékanyagokat, ahogy az a valóságban történik.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A southamptoni nem az első vizsgálat, amely összefüggést állapított meg az adalékanyagok és a hiperaktív viselkedés között, de a mostaniban a korábbinál több gyerek vett részt, és voltak közöttük olyanok is, akik nem küzdöttek viselkedési problémákkal.

Az egyetem kutatói hároméves, valamint nyolc-kilenc éves gyerekeken vizsgálták az adalékanyagok hatását. Utóbbiak a tartrazin (E102), a kosnil vörös A (E124), a narancssárga FCF (E110), a karmazsin (E122), a kinolinsárga (E104), az allura vörös AC (E129) és a nátrium-benzoát (E211) voltak.

A kutatást vezető Jim Stevenson professzor elmondta: bár sikerült kimutatni a kapcsolatot az említett színező- és tartósítószerek és a hiperaktivitás között, nem szabad azt gondolni, hogy ezek étrendből történő eltávolításával meg lehet előzni a rendellenességeket.

Tudjuk, hogy ezt rengeteg minden befolyásolja, de az adalékanyagokat legalább el lehet kerülni - tette hozzá.

Felmérések szerint az Egyesült Királyságban az iskolás korú gyerekek 5-10 százalékánál figyelhető meg a figyelemhiányos viselkedési rendellenesség, amely indulatos viselkedésben, túlzott aktivitásban és a koncentrálóképesség gyengeségében mutatkozik meg.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -1 °C

Jellemzően erősen felhős idő várható kevés napsütéssel, de főként a délnyugati, déli tájakon szakadozottabb, vékonyabb lehet felhőzet, arrafelé több napsütésre számíthatunk. Északkeleten néhol gyenge vegyes csapadék előfordulhat. A déli szelet az ország délnyugati kétharmadán többfelé kísérik élénk, néhol erős lökések. A csúcshőmérséklet az északkeleti harmadban -1 és +4, másutt 5 és 12 fok között valószínű. Késő estére -4 és +7 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra