Váratlan bajt okozhat, ha sokat kávézunk

Fokozhatja az örökletes zöld hályog kialakulásának kockázatát a rendszeres koffeinfogyasztás azoknál, akik családjában korábban előfordult a betegség - állítja egy új tanulmány.

Alvási szokásaink is kihatással lehetnek látásunkra. Részletek itt.

A zöld hályog, avagy glaukóma a látóideg betegsége. Legfőbb tünete a szem belső nyomásának akut vagy krónikus megemelkedése. Mint azt a WebMD írja , korábbi kutatások már összefüggésbe hozták a fokozott koffeinbevitelt az átmenetileg megnövekedett szemnyomással. E felismerésből kiindulva egy nemzetközi kutatócsapat Louis Pasquale, a New York-i Sínai-hegyi Icahn Orvostudományi Egyetem szemészprofesszora vezetésével arra kereste a választ, hogy a tartós koffeinfogyasztás fokozhatja-e a zöld hályog kialakulásának veszélyét.

A zöld hályog kialakulásának kockázatot is fokozhatja, ha sokat kávézunk a mindennapokban
A zöld hályog kialakulásának kockázatot is fokozhatja, ha sokat kávézunk a mindennapokban. Fotó: Getty Images

A kutatók több mint százezer ember adatait tekintették át egy korábbi brit felmérésből. Ebben szerepeltek információk a többi között a résztvevők genetikai jellemzőiről, tea- és kávéfogyasztási szokásaikról, szemnyomásukról, illetve arról, hogy diagnosztizálták-e őket zöld hályoggal vagy sem. Mindezek nyomán a tudóscsapat még nem talált összefüggést a koffeinfogyasztás és a glaukóma kialakulása között. Mindössze azt látták, hogy az alacsonyabb szemnyomással rendelkezők fogyasztották a legtöbb koffeint. Amikor azonban kizárólag azokra szűkítették le a vizsgálatot, akik genetikailag kockázati csoport tartoztak a glaukóma szempontjából, már ki tudtak mutatni összefüggés a koffeinbevitel és a átlagosnál magasabb szemnyomás között, illetve a glaukóma kialakulásának fokozott kockázatára vonatkozóan.

A kapcsolat különösen erőteljes volt a résztvevők azon negyedénél, akik a legtöbb, naponta legalább 321 milligramm koffeint vettek magukhoz - ez körülbelül három csésze kávénak felel meg. Azok körében pedig, akik közülük az emelkedett szemnyomás genetikai kockázata szempontjából is a felső 25 százalékhoz tartoztak, mintegy négyszer magasabb volt a zöld hályog kialakulásának veszélye, mint azoknál, akiket mindkét mutatóban az első 25 százalékba soroltak. A kutatók szerint mindebből arra lehet következtetni, hogy a koffeinfogyasztás a genetikai hajlammal közösen erősebben növeli a glaukóma rizikóját, mint a gének egyedül.

Mennyi koffeint lehet fogyasztani?

Bár az Ophthalmology című tudományos folyóiratban megjelent tanulmány önmagában nem bizonyítja, hogy a koffein valóban növelné akár a szem belső nyomását, akár a glaukóma kialakulásának kockázatát, Pasquale professzor és csoportja azonban a jövőben szeretne további kutatásokat folytatni a területen. Addig is pedig azt javasolják, hogy napi két kávénál ne fogyasszunk többet - különösen azok ne, akik családjában előfordult zöld hályog.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +4 °C
Minimum: +0 °C

Az ország nagyobb részén borult, párás idő várható. Szitálás, esetleg gyenge eső előfordulhat. A légmozgás döntően gyenge vagy mérsékelt marad. Késő este is döntően 0 és +5 fok közötti értéket mérhetünk. Ami az orvosmeteorológiai helyzetet illeti, jelentős fronthatás nem valószínű.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra