Zabálás, hánytatás, éhezés - a fogorvosnál minden kiderül

Az Egyesült Államokban 35 millió férfi, nő és gyermek szenved táplálkozási zavaroktól. A fogorvosok a tűzvonalban vannak, ha a betegség felfedezéséről van szó az Általános Fogászati Akadémia szerint.

A táplálkozási zavar egy összetett kényszer arra, hogy olyan módon együnk, mely károsítja testi, lelki és pszichés egészségünket.

A zabálás pszichológiája A három leggyakoribb elváltozás az anorexia nervosa, a bulimia nervosa és a kényszerevés (farkaséhség).

Nézze meg evéssel, táplálkozási zavarokkal foglalkozó videósorozatunk második részét!

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A táplálékfelvétel lehet túlzott (kényszeres túlevés), korlátozott; illetve normális szakaszok váltakozhatnak tisztítással, például hánytatás, hashajtók, vízhajtók és fogyasztó tabletták használatával.

A táplálkozás során rohamokban előfordulhat a túlevés és a tisztítás váltakozása, esetleg a beteg olyasmit fogyaszt el, amit nem étel (kosz, kréta, agyag).

"Lehet, hogy a szülő észre sem veszi, ha gyermeke bulimiás vagy anorexiás, de egy rutin fogászati ellenőrzés során a fogorvos felfedezheti a betegség árulkodó szájüregi jeleit" - mondta Dr. Katina Morelli, az illinoisi Delta Dental fogorvos-igazgatója. "A táplálkozási zavarok súlyos szájüregi és egészségügyi elváltozásokat okozhatnak, így ha egy fogorvos ennek jeleit tapasztalja, arra bátorítjuk a beteget, hogy forduljon szakemberhez segítségért."

Rossz lehelet, érzékeny fogak, felmaródott fogzománc - csak néhány a jelek közül, melyek segítségével a fogorvosok megállapíthatják a táplálkozási zavar jelenlétét. Ilyen jel lehet még a szinte átlátszó fog, szájüregi fájdalmak, kiszáradt ajkak, vérző fogíny, gyulladás a szájüregben, a torokban vagy a nyálmirigyekben. Ezen tünetek bármelyike figyelmeztetheti a fogorvost a táplálkozási zavar esetleges jelenlétére.

A táplálkozási zavar kiszipolyozza a szervezetből a vitaminokat, fehérjéket és már, az egészséghez fontos tápanyagokat, így a fogak, izmok és főbb szervek károsodásához vezethetnek. A gyomorsav károsítja a fogzománcot, ha az ismétlődő hánytatások alkalmával a szájüregbe kerül a bulimiás betegek esetében.

Fogínygyulladás Az önéheztetéssel járó anorexia nervosa esetén pedig az ínybetegségek gyakorisága növekszik.

A Nemzeti Táplálkozási Zavar Szövetség szerint a bulimiás betegek 89 százalékánál áll fenn a fogerózió esete a gyomorsav maró hatása miatt. Az idő múlásával a fogzománc-veszteség jelentős méreteket ölthet, ami miatt megváltozik a fog színe, alakja és nagysága.

"Az illinoisi Delta Dental támogatja, hogy a táplálkozási zavarok tüneteit mutató betegeket megfelelő szakemberekhez irányítsák" - mondta Dr. Morelli.

"Javasoljuk a táplálkozási zavarban szenvedőknek és az őket kezelőket, hogy forduljanak fogorvoshoz a szájüreg egészségének megőrzése végett."

Animáció: HáziPatika.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: +1 °C

Ma fátyolfelhős, napos idő ígérkezik, csapadék nem lesz. A délies szél a Dunántúl nagy részén megélénkül, nagy területen erős lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet tág határok, 3 és 15 fok között alakul, délnyugaton mérhetjük a legmagasabb, míg az Északi-középhegység térségében a 6 fok alatti értékeket. Késő este -2 és +10 fok között várható a hőmérséklet, a szelesebb délnyugati vidékeken lesz enyhébb az idő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra