Mire jó a varjúháj?

A varjúháj, latin nevén sedum, tipikus sziklakerti növény, aminek rengeteg pozitív hatása van az egészségre. Elsősorban vérnyomáspanaszokra használják.

A varjúhájfélék (Crassulaceae) családjába tartozó növény Ausztráliát és a két sarkot övező területeken kívül szinte mindenhol előfordul. Rendkívül igénytelen növény, ezért is szeretik az emberek a kertekben felhasználni gyeppótlásra, vagy sziklakertek díszítésére.

A hazánkban nem őshonos rózsás, avagy illatos varjúháj hajtása régóta ismert a természet patikáját felhasználó gyógyászok körében, és helye volt a népi kalendáriumokban is.

Tény, hogy sokan tartanak a növénytől, mivel csípős ízű, és irritációt okozhat a szájban, illetve nem ritka hogy fogyasztása után hányás következik be. Szárítás után ez a csípősség egyébként eltűnik. Talán emiatt kevésbé ismert gyógynövény, pedig vannak kimondottan előnyös hatásai.

Elsősorban a magas vérnyomás kezelésére használják, de a hagyomány szerint akár aranyér, akár más nyílt sebek kezelésében is segíthet. A varjúháj rendelkezik némi fájdalomcsillapító képességgel, és pozitív hatása van az immunrendszerre is. A cukorbetegségben szenvedőknek szintén ajánlják, mivel fokozza a test inzulintermelő képességét.

A varjúháj remek gyógyír magas vérnyomásra is

A természetgyógyászok szívesen írják fel, mint természetes agyserkentőt, illetve az agy időskori leépülésének csökkentésében is szerepet játszhat. Pozitívak a tapasztalatok szexuális téren azoknál, akik varjúhájat fogyasztanak – például tea formájában.

Rendkívül hasznos támogatást nyújt a , de a depresszió, továbbá a stressz tüneteinek csökkentésében is remekül beválhat. Érdekes módon a varjúhájat szívesen alkalmazzák komoly fizikai igénybevétellel járó sportok esetében, mivel a tapasztalatok szerint egészséges módon fokozza a szervezet állóképességét és növeli a teljesítőképességet.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Így segíthetjük a máj méregtelenítő munkáját

Fontos azonban megjegyezni, hogy a varjúháj védett növény. Tehát a természetben szedni semmiképpen sem szabad, gyógynövényüzletekben, bioboltokban azonban legális forrásból juthatunk hozzá, ráadásul sokféleképpen felhasználható formában. Aki otthon szeretne a növény termesztésével foglalkozni – mivel igénytelen, ezért kifizetődő feladat – az engedélyért folyamodhat az Országos Környezetvédelmi és Természetvédelmi Főfelügyelőséghez. Akár a legrosszabb talajú kertben is vígan megél, és időnkénti öntözésen kívül nincsen szüksége különösebb törődésre.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -3 °C

Délelőtt többnyire erősen felhős lesz az ég, de a déli területeken akár hosszabb időre is csökkenhet a felhőzet. Elsősorban az északkeleti határszélen lehet kis mennyiségű vegyes halmazállapotú csapadék. A délutáni órákban északnyugat felől elkezd csökkenni a felhőzet, estére sokfelé kiderül az ég, és ködfoltok képződnek. A déli szelet az ország délnyugati kétharmadán többfelé kísérik élénk, néhol erős lökések. A csúcshőmérséklet az északi, északkeleti harmadban -1 és +4, másutt 5 és 13 fok között valószínű. Késő estére -4, +7 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra