Gyomorégés: többször együnk kevesebbet?

A reflux okozta égő gyomorfájdalom sokak számára lehet ismerős érzés. Megjelenését és súlyosságát az étkezés nagyban befolyásolhatja: nem mindegy, hogy mit, mikor és hányszor eszünk.

A has felső részén, a szegycsont mögött-alatt jelentkező, estenként kisugárzó fájdalom, illetve a savas felböfögés a reflux tipikus tüneteinek számítanak. Oka, a gyomor felső részén elhelyezkedő záróizom laza működése, amelyen keresztül a gyomortartalom visszaáramlik a savérzékeny nyelőcsőbe, és fájdalmas gyulladásokat idéz elő. A reflux tartós fennállása során akár nyelőcsőszűkület is kialakulhat, de a sav irritálhatja a torkot, a garatot, valamint a gyulladás akár az orrmelléküregekre is átterjedhet. A gyomorszáj izomgyűrűjének renyhesége gyakran alkati adottság, de hajlamosíthat rá a megnövekedett hasűri nyomás - például túlsúly vagy terhesség esetén -, a stressz vagy egyes gyógyszerek szedése is.

Panaszok, amelyeket a túl sok gyomorsav okoz Ki ne tapasztalta volna már életében, milyen, amikor étkezés után tör ránk a rendkívül kellemetlen hasi fájdalom? Ilyenkor nemcsak a gyomrunk táján jelentkezhet égő érzés, hanem akár a nyelőcsőben is, sőt, kisugározhat az egész a mellkastájékra. A háttérben gyakran a túlzott gyomorsav-termelődés áll. Kattintson a részletekért!

Tudatos étkezés

A refluxszal küzdők számára kiemelten fontos a tudatos, előre megtervezett táplálkozás. Figyelmet kell fordítani a rendszeres, nagyjából minden nap azonos időpontokban történő étkezésre. A sokszor keveset elvvel elkerülhetjük a túlevést , ami azért fontos, mert ha egyszerre fogyasztunk nagyobb mennyiséget, a gyomor és a nyelőcső találkozásánál található záróizom, a megnövekedett terhelés miatt még kevésbé tudja ellátni a feladatát. Ügyeljünk arra is, hogy a napi - legalább ötszöri - étkezés során a falatokat rágjuk meg jó alaposan, hogy ezzel is segítsük az emésztést, hiszen az nem a gyomorban, hanem a nyál segítségével már a szájüregben megkezdődik.

Nem mindegy mit eszünk

A reflux tüneteit egyes ételek vagy italok is kiválthatják vagy fokozhatják. Ilyen például az alkohol, a szénsavas italok, a koffein, a citrusfélék, valamint a túl zsíros, fűszeres, csípős ételek. Szintén gyomorégést idézhet elő a nyers hagyma, fokhagyma, a paradicsom és a csokoládé is. Ha el akarjuk kerülni a gyomorégést , mellőzzük azokat az élelmiszereket, amelyek nagy mennyiségű adalékanyagot, finomított lisztet és cukrot tartalmaznak, helyettük fogyasszunk a rostban gazdag, fehérjedús táplálékokat, például rizst, sovány húsokat, teljes kiőrlésű gabonákat, valamint alacsony savtartalmú gyümölcsöket és zöldségeket.

A reflux okozta égő gyomorfájdalom sokaknál okozhat problémát. Fotó: Getty Images
A reflux okozta égő gyomorfájdalom sokaknál okozhat problémát. Fotó: Getty Images

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Reflux esetén a zabpehely fogyasztását érdemes beépíteni a mindennapi étkezésbe. A többi alapanyaggal párosítva csökkenti azok savasságát, de kásaként, nyákosra főzve, gyulladt nyelőcső esetén is kíméletes táplálék. Mivel a gyomorégés jellemzően este és éjjel a legintenzívebb, ezért vacsoránál részesítsük előnyben a könnyen emészthető ételeket. Sokat segíthet az is, ha lefekvés előtt 2-3 órával már nem eszünk.

Segítő gyógynövények

Két étkezés között - valamint, ha érezzük a feláramló gyomorsavat - kortyolgassunk szénsavmentes vizet vagy gyógyteákat, hogy kíméletesen átmossuk a nyelőcsövet. Reflux esetén fogyaszthatunk például - szobahőmérsékletűre hűtött - fehérakác, mályvalevél, fahéj, árvacsalán, cickafarkfű vagy lándzsásútifű teát. A refluxosok számára jótékony hatású a gyömbér fogyasztása is: reszelve, vagy teába keverve enyhíti a gyomorégést és a gyulladásokat, megelőzi a puffadást, valamint melatonin hatóanyagtartalmával csökkenti a stresszt és elősegíti a nyugodt alvást.

Kerüljük el a szövődményeket

A refluxos panaszok fokozódásakor, a szövődmények elkerülése érdekében gyógyszeres segítségre is szükség lehet. Míg a savlekötők átmeneti, tüneti kezelést nyújtanak, az úgynevezett H2-receptor blokkolók gyorsan csökkentik a gyomorsavképződést. A vény nélkül is kapható tabletták előnyei közé tartozik, hogy alkalmazásuk után már egy órával érezhető a hatásuk. Ráadásul ahhoz, hogy biztonságosan enyhítsék a gyomortáji fájdalmakat, rendszeres szedésükre sincs szükség: bizonyos élethelyzetekben - például stresszes időszakokban, nehéz ételek, italok fogyasztásakor - is alkalmazhatóak.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -1 °C

Jellemzően erősen felhős idő várható. Északkeleten, északon néhol gyenge csapadék előfordulhat. A légmozgás mérséklődik, gyengül. Késő estére -4 és +7 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra