Pah
Szkleroderma: miért lehet veszélyes a tüdőnkre?
A pulmonális artériás hipertóniára (PAH) sok esetben rejtőzködő magas vérnyomásként hivatkoznak, sokáig ugyanis semmilyen specifikus tünet nem hívja fel rá az orvosok figyelmét. Kialakulása mögött a kötőszövetek immunológiai eredetű megbetegedése, a szkleroderma is állhat.
PAH: hosszú volt az út a diagnózisig?
Ingrid nem sokkal szülés után, mindössze 30 évesen tudta meg, hogy egy ritka, gyógyíthatatlan betegségben, pulmonális artériás hipertóniában (PAH) szenved, ami a tüdőerekben fellépő emelkedett vérnyomást okoz. Bár kezdetben nagyon rosszul volt, egy pillanatra sem adta fel a harcot - az lebegett a szeme előtt, hogy a kisbabájának szüksége van rá. Kitartásának, akaraterejének, és persze a kezeléseknek köszönhetően fokozatosan javult az állapota, és ma már a körülményekhez képest nagyon jól van.
PAH: ezek a leggyakoribb tévhitek
A WHO 2012-ben nyilvánította május 5-ét a pulmonális hipertónia világnapjává. Azóta minden évben e napon a figyelem erre a ritka betegségre irányul. Csak Magyarországon több száz beteg él ezzel a gyógyíthatatlan betegséggel. A pulmonális hipertónia és ennek egyik fontos csoportja a pulmonális artériás hipertónia (PAH) ritka, krónikus betegség, ami a tüdőerekben fellépő emelkedett vérnyomás következtében alakul ki. Összegyűjtöttük a leggyakoribb tévhiteket.
Gyógyszerkereső
Délelőtt többnyire erősen felhős lesz az ég, de a déli területeken akár hosszabb időre is csökkenhet a felhőzet. Elsősorban az északkeleti határszélen lehet kis mennyiségű vegyes halmazállapotú csapadék. A délutáni órákban északnyugat felől elkezd csökkenni a felhőzet, estére sokfelé kiderül az ég, és ködfoltok képződnek. A déli szelet az ország délnyugati kétharmadán többfelé kísérik élénk, néhol erős lökések. A csúcshőmérséklet az északi, északkeleti harmadban -1 és +4, másutt 5 és 13 fok között valószínű. Késő estére -4, +7 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.