Balesetek és sérülések

Testi épségünk igen törékeny: a baleseti sebészetek a kórházak és szakrendelők legforgalmasabb osztályai, és a balesetek az elsők között szerepelnek a halálozási okok listáján is. A közutakon, a háztartásokban, illetve a munkahelyen, játszótéren, vagyis az élet minden területén történhet baleset. A segítség gyorsasága és hatékonysága mellett fontos az is, hogy az lehetőség szerint szakszerű legyen, hiszen a beavatkozással semmiképpen nem szabad ártani a betegnek. Érdemes tudni, hogy a mentők 104-es, illetve a központi segélyhívó 112-es telefonszámát minden telefonról, még egy lejárt kártyájú mobilról is ingyenesen lehet hívni.

Ágyi poloska csípés tünetei és kezelése

Mi az ágyi poloska csípés?

Az ágyi poloska az emberek és bizonyos állatok véréből táplálkozó rovar. Veszélyes betegségeket nem terjeszt, csípése ugyanakkor viszkető kiütések formájában jelentkezik a bőrön. Bizonyos esetekben ugyanakkor látványos tünetektől mentes marad a táplálkozása. 

Tünetek

Az ágyi poloska csípés előfordulása

Az ágyi poloska feltehetőleg a Közel-Keletről származik, az állatok segítségével terjedt el világszerte. Nagyobb számban található meg melegebb éghajlatú területeken, de szinte minden lakott régióban előfordul. Magyarországon is igen elterjedt, csípései országszerte problémát okoznak. Az állatok nappal többnyire inaktívak, kis méretüknek köszönhetően a matrac varrásai mentén, vagy az ágy repedéseiben is elbújhatnak, majd éjszaka jönnek elő táplálkozni. A fiatalabb példányok néha napközben is előmásznak, ha az ember közelségét észlelik.

Az ágyi poloska csípés tünetei

A poloskák csípése többnyire nem érzékelhető éjszaka, az alvást nem is maga a vérszívás, hanem az azt követő, viszkető érzés zavarhatja meg. A tünetek másnap, vagy akár napokkal a csípést követően jelentkeznek. Egyeseknél semmilyen látványos tünet nem jelentkezik a vérszívás hatására, többnyire azonban apró, piros duzzanatok, hólyagok keletkeznek a bőrön. Egy kis területen több csípés is lehet, hiszen az állat több helyen is csíp, miközben végighalad a bőrön. A lepedőn és az ágyneműn apró vérpöttyök maradhatnak a rovar táplálkozása után, illetve az állatok ürülékét is felfedezhetjük apró barnás-feketés szemcsék formájában.
Árulkodó lehet az is, ha a csípések megszűnnek, amint az érintett személy egy másik helyiségben hajtja álomra a fejét. Ekkor ugyanis a vérszívókat is maga mögött hagyja.
A tünetek nem éjszaka jelentkeznek, hanem a csípést követő napon vagy napokban. Fotó: Getty Images
A tünetek nem éjszaka jelentkeznek, hanem a csípést követő napon vagy napokban. Fotó: Getty Images

Az ágyi poloska csípés kezelése

A csípések helyét érdemes tiszta vízzel lemosni, majd fertőtleníteni, hogy elkerülhessük a további bőrirritációt. A viszketés hideg vizes borogatással is enyhíthető, illetve vannak olyan krémek és kenőcsök, amelyek kimondottan a rovarcsípések kezelésére szolgálnak. Bizonyos esetben antihisztamin tartalmú készítményekre is szükség lehet a duzzanatok csökkentése érdekében. Fontos, hogy a csípés helyét ne vakarjuk, így ugyanis nem csak az érintett bőrfelületet sérthetjük fel, de a fertőzések veszélye is megnő. 
A tünetek kezelése mellett ugyanakkor fontos, hogy a kiváltó okokat is felszámoljuk. A különféle házi praktikák többnyire nem hoznak tartós sikert, a rovarokat ugyanis még szakemberek is csak alapos munkával és speciális eszközökkel tudják kiszorítani a háztartásunkból. Érdemes tehát mielőbb egy rovarirtó cég segítségét kérni.

Az ágyi poloska csípés szövődményei

Az ágyi poloska csípése általában nem veszélyes, és egy-két héten belül magától meggyógyul. Nagyon ritka esetben ugyanakkor súlyos allergiás reakciót, úgynevezett anafilaxiát válthat ki az arra érzékenyek szervezetéből. 

Az ágyi poloska csípés megelőzése

Tévhit, hogy az ágyi poloska csak koszos, rendezetlen háztartásokban fordul elő, a rendszeres és alapos takarítással ugyanakkor elejét vehetjük a rovarok inváziójának. Alaposan porszívózzuk ki a szőnyegeket, tisztítsuk meg a matracokat és minden olyan felületet, amelybe a rovarok befészkelhetik magukat. Ha magas hőfokon mossuk ki az ágyneműt, a rovarok elpusztulnak, de segíthet az is, ha az érintett ágyneműt egy lezárt műanyag zacskóban fagyasztóládába helyezzük 2-3 napig.

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +15 °C
Minimum: +5 °C

Kelet felől egyre jobban szakadozik, gomolyosodik, csökken a felhőzet, így a változó felhőzet mellett hazánk északkeleti, keleti felén sok, nyugaton, délnyugaton kevesebb napsütés valószínű. Utóbbi országrészben maradhatnak tartósan borult körzetek. Helyenként - főként a déli tájakon - zápor előfordulhat. Az északi, északkeleti szél nagy területen megerősödik, az Alpokalja, Bodrogköz térségében akár viharossá is fokozódhat. A legmagasabb nappali hőmérséklet 12 és 19 fok között valószínű, a naposabb keleti tájakon mérhetjük a magasabb, míg a nyugati, délnyugati felhősebb részeken az alacsonyabb értékeket. Késő estére 6 és 12 fok közé hűl le a levegő. Bolondok napján eső, szél és napsütés váltja egymást.