Mi a csökkent vágy?
Nehéz meghatározni a csökkent vágy fogalmát, az ugyanis valamennyire természetes jelenség, hogy a párkapcsolatokban idővel "csökken", illetve megváltozik a vágy, valamennyire viszont nem az. Másrészt mások az emberek egyéni elvárásai is. Ebből adódóan bonyolult azt meghatározni, hogy a csökkenés mértéke mikortól túlzott. Ezt a szakemberek a mentális betegségek kézikönyvének (DSM) kritériumai szerint teszik meg. Laikus megfogalmazásban a csökkent vágy az, amikor a szexszel önmagában nincs különösebb gond, az ugyan nem kiemelkedő, de "kielégítő", a rá irányuló szándék viszont hiányzik egyik vagy mindkét fél részéről. Például helyette mindig valamilyen egyszerű hétköznapi programot választanak az érintettek.
Tünetek
A csökkent vágy előfordulása
Pontos adatok nincsenek a csökkent vágy előfordulásáról, mert a probléma nem túl egzakt, sokan titkolják is. Azt azért lehet tudni, hogy nőknél a csökkent vágy gyakoribb, ugyanis vágyuk kevésbé kézzel fogható, ellenben a férfiak merevedésével, amely egyértelműen jelzi az érdeklődést. Nőknél ilyen egyértelmű visszacsatolás nincs, vágyuk képlékenyebb, kevésbé egzakt. Viszont a probléma férfiaknál is megjelenhet, a nemek közti arány 30-70 százalékosra becsülhető.
A csökkent vágy diagnózisa
A pszichológusok a mentális betegségek kézikönyvének (DSM) kritériumai szerint állítják fel a csökkent vágy diagnózisát. Egyik fő ismérve, hogy a megvalósult szexszel nincsen különösebb gond, viszont az elkezdésével komoly probléma van. Nem elutasításról vagy fóbiáról van szó, inkább kedvetlenségről. A szex kissé elszürkül minden próbálkozás ellenére, ugyanakkor mindkét fél részéről orgazmussal zárul.
A csökkent vágy okai és tünetei
A csökkent vágynak van egy kezdeti szakasza, ami nem feltétlenül fajul tovább. Ennek jellemzője, hogy a szex forgatókönyvszerűvé válik, nem reagál a hétköznapokra, nincs aktuális tartalma, nem újul meg. A szex ilyenkor már nem más, mint egy cselekvéssorozat mondandó nélkül. Ilyesmi a párok életében gyakran előfordul, ez önmagában még nem probléma, vannak ilyen életszakaszok. Ez a szint kis odafigyeléssel orvosolható, a valódi csökkent vágy ezen túl jelenik meg.
A csökkent vágy tünetei elég aspecifikusak, sőt maga a csökkent vágy is több dolognak lehet a tünete. Beszélhetünk például relatív csökkent vágyról, ami abból adódik, hogy az emberek szexuális igénye eleve eltérő. Van másodlagos csökkent vágy is, ami más szexuális problémából adódik, abból, hogy a szex nem annyira kielégítő. Ilyesmi következhet kontaktuszavarból, merevedési zavarból, vagy akár a kezdeményezés problémáiból - megesik például, hogy a párok a szexuális együttlétet ilyesmi miatt kerülik, a csökkent vágy csak másodlagosan alakul ki. Van külső okokra visszavezethető csökkent vágy is: ennek hátterében egyebek mellett a stressz és a depresszió állhat, de van, akire így hat a terhesség is. A testképzavar szintén okozhat csökkent vágyat. Szintén eredményezhet ilyesmit gyógyszer, főképp rosszul megválasztott fogamzásgátló, illetve annak mellékhatása.
A párkapcsolati okokra visszavezethető csökkent vágynak elég széles spektruma van. Egyik jellemzője, hogy aki megtapasztalja, sokáig titkolja, nem árulja el, hogy elvesztette a vágyát. Klasszikus csökkent vágyas játszma az is, hogy az egyik fél a "kopogtató", amelyik érdeklődik, a másik pedig a "menekülő". Ilyesmi bármilyen szituációban kialakulhat, de jó példa rá a terhesség vagy a gyász is, amely után ez a szereposztás rögzülhet. Ilyenkor nem az eredeti csökkent vágyat kell kezelni, csak a miatta kialakult játszmát. A csökkent vágyas játszma rejtett agressziónak is megnyilvánulási formája lehet, bár ez régen talán jellemzőbb volt. Ilyenkor a férfi csak azért kezdeményez gyakori szexet, hogy megmutassa, ki az úr a háznál.
A csökkent vágy kezelése
A csökkent vágy szexuálterápiája a szex szokásos forgatókönyvének megzavarását célozza, időtartama általában fél év, a párok pedig heti egyszer járnak terápiára. Ennek során azt szokták vizsgálni, feltérképezni, hogy mit jelent a pároknak a szex, mi a mondandója, üzenete.
A másik gyakori kezelési mód az érzelemszabályozásos terápia, ami arra épül, hogy a pároknak minden érzelmet át kell, illetve át kellene tudniuk élni minden leosztásban. Ilyenkor bizonyos érzelmek tilosak vagy nem felcserélhetőek, például csak az egyik haragudhat, a másiknak ez tilos. Vagy az egyik szomorúságára a másik mindig dühös lesz, esetleg legyint rá. Ilyesmi a párkapcsolat hetedik éve után szokott kialakulni, ekkorra válnak zavaróvá az érzelemszabályozás apróbb hibái.
Ha másodlagos csökkent vágyról van szó, akkor nem a csökkent vágyat kell kezelni, hanem magát a kiváltó okot, így például a merevedési zavart vagy a depressziót, a kezdeményezési nehézséget okozó pszichés problémát. Ha ezek elmúlnak, akkor automatikusan megszűnik a csökkent vágy is. Ugyanez a helyzet akkor, ha a csökkent vágyat gyógyszer mellékhatása okozza, azt pedig lecserélik. Amikor a szex megvonása egy játszma eleme, akkor nem beszélünk csökkent vágyról. Ilyen esetekben a játszma az, amit fel kell térképezni, anélkül nem lehet a tünetet orvosolni. Ha ugyanis a játszmát nem kezelik, a probléma újra meg fog jelenni.
A csökkent vágy mögött sok esetben negatív érzelmek is meghúzódhatnak, amelyeknek a kifejezése tilos vagy nem kielégítő egyik vagy mindkét fél számára. Ilyen lehet például a gyász vagy a másik fél által jogtalannak címkézett harag. Ilyenkor az érzelmek szabad folyása elakad, az egyik fél egyedül marad valamely érzelemmel, ami szintén vezethet csökkent vágyhoz. Ez esetben ezt kell kezelni.
A csökkent vágy megelőzése
Fontos, hogy a kapcsolatra a párok figyeljenek, ne hagyják magukat elbizonytalanítani a saját vágyukat illetően. Fontos, hogy inkább kimondják a kicsi nemeket, egészen addig, amíg nem biztosak az igenben. A megfelelési igényből, bűntudatból létrejövő vagy érzelemmentes szexuális aktusok elmélyíthetik a problémát.
A csökkent vágy szövődményei
Szövődmény a párkapcsolat egyre rosszabbá válása lehet, a felek egy idő után mindenen veszekednek. Ugyancsak lehet szövődmény a megcsalás.
Nem minősül csökkent vágynak az, amikor valaki szexmegvonással bünteti párját. Az ugyanis nem csökkent vágy, hanem egyszerű játszma.
A cikk elkészítéséhez nyújtott segítséget köszönjükGyimesi Andrea szexuálpszichológusnak, a Magyar Szexuálterápiás és Párterápiás Egyesület szakmai titkárának.