Bőr- és nemi betegségek

Az emberi szervezet legnagyobb szerve a bőr, amely a test felszínét a külvilág felé fedi. Egy felnőtt embernél 1,6-1,8 négyzetméter, a testsúly 15 százalékát teszi ki. Sokrétű feladatot ellátó, bonyolult szerv, működése az élet sok szempontjából pótolhatatlan. Betegségei amellett, hogy kellemetlenek, de jól láthatók, feltűnőek is, nemcsak egészségi, hanem esztétikai, lelki problémát is jelentenek. A bőr és a szervezet egyéb részeinek szoros kapcsolata miatt a bőrbetegségeknek csupán egy része önálló bőrelváltozás , jelentős részük a szervezet egyéb betegségével függ össze.

Erizipelotrikózis tünetei és kezelése

Mi az erizipelotrikózis?

Más néven: erysipelothricosis

Tünetek

Az erizipelotrikózis tünetei nagyon hasonlítanak az orbáncéhoz (erysipelas), hiszen esetében is bőr alatti laza kötőszövet tovafutó gyulladásáról, vérbőségéről, fájdalmáról, nyomásérzékenységéről, duzzanatáról van szó. Míg azonban az orbáncot egy gyakori kórokozó, jellemzően egy gennykeltő Streptococcus okozza, addig az erizipelotrikózist egy ritka, elsősorban csak a disznóhúsban található kórokozó (Erysipelothrix rhusiopathiae) váltja ki.

Az erizipelotrikózis előfordulása

Nagyon ritka "foglalkozási" betegségről van szó, jellemzően csak azokat érinti, akik disznóhússal dolgoznak. Ilyenek lehetnek a hentesek, akik a kezükön lévő apró sérüléseken keresztül fertőződhetnek meg. Ugyancsak érintettek lehetnek az állatorvosok, állatgondozók, vagy azok, akik állatokat temetnek el. Szintén előfordulhat a betegség halászoknál. Nagyon ritkán háziasszonyok, kukták is megbetegedhetnek.
Az erizipelotrikózis főként disznóhússal foglalkozókat érint
Az erizipelotrikózis főként disznóhússal foglalkozókat érint

Az erizipelotrikózis okai

A betegséget okozó kórokozó jellemzően a disznóhúsból kerül át emberre, de előfordulhat nyulakban, bárányokban, pulykákban, csirkékben, emuban, kacsában, skorpióban, rákban is. A baktérium a húsok érintése során, közvetlen kontaktussal juthat be a szervezetbe, a bőrön lévő apró sérüléseken keresztül.

Az erizipelotrikózis diagnózisa

A diagnózis első lépése a klinikai vizsgálat, amelynek során az orvosok szemrevételezik a piros, tovafutó, lángnyelv-szerű gyulladást, esetleg csalángöbös kiütést. Fontos jellegzetesség, hogy a jelenség egyoldali, a tünet ugyanis csak a behatolási kapunál jelentkezik. Árulkodó lehet a nyirokcsomó-megnagyobbodás is. A beteg kikérdezéséből kiderül, hogy olyan foglalkozása van-e, amelynél felmerülhet az erizipelotrikózis gyanúja. Ha igen, akkor célzott mikrobiológiai vizsgálatok következnek.

Az erizipelotrikózis tünetei, kórlefolyása

Az erizipelotrikózis tünetei hasonlók az orbáncéhoz, ám az általa okozott kiütések inkább viszketők. A kiemelkedő, égő, duzzadt és bíbor-vörös foltok először a kórokozó belépési helyénél jelennek meg, jellemzően a kézen. A betegséget a bőrfájdalom mellett ízületi fájdalom is kísérheti, ez a mozgást is korlátozhatja. Olykor a kórokozó áttöri a szervezet elsődleges védelmi vonalát, és a véráramba kerülve vérmérgezést is okoz. A véráramba került baktérium megtámadhatja a szívbelhártyát, és előfordulhat, hogy erre, képletesen, mint egy nagy penészcsomó, rárakódik. Ezt már nagyon nehéz kezelni.

Az erizipelotrikózis kezelése

Az erizipelotrikózis az esetek túlnyomó többségében magától gyógyul, de hatásosak ellene a legkülönfélébb - elsősorban penicillin-típusú - antibiotikumok. Ez egyben azt is jelenti, hogy a betegség akkor is jól gyógyítható, ha az orvos "orbáncnak nézi", és akként kezeli. Nehezebb a helyzet akkor, ha a gyulladás a szívbelhártyát érinti: ekkor a véráram tartós antibiotikus kezelése jelent megoldást. Utóbbival lehet "lemosni" a bakteriális "penészcsomót" a szívbillentyűről.

Az erizipelotrikózis gyógyulási esélyei

Jól gyógyítható betegségről van szó, ha nincs szövődmény, azaz a szívbelhártya nem érintett, akkor a panaszok pár napon belül alábbhagyhatnak, hét-tíz napos kezelés után pedig el is múlhatnak.

Az erizipelotrikózis megelőzése

A megelőzés módja a munkavédelmi előírások betartása, például hogy a henteseknek sebes kézzel nem szabad húsokhoz nyúlniuk, védőkesztyűt kell használniuk. A kórokozót hordozó állatokat nem tudják védeni az erizipelotrikózistól, egyszerű anyagi okok miatt.

Az erizipelotrikózis szövődményei

Ha a betegséget nem kezelik, a gyulladás pedig tovafut, szövődmények alakulhatnak ki. Ezt a kórokozó toxinjai okozhatják, amelyek roncsolják a környező szöveteket, és ezzel lágyrész-pusztulást alakíthatnak ki az izmok közt, a bőr alatt. A másik gond, hogy ha nem ismerik föl a betegséget, a kórokozó pedig bejut a véráramba, akkor megtapadhat a szívbelhártyán, még akkor is, ha eközben a bőrön lévő tünetek már elmúlnak. A megtapadás következtében roncsolódhat a szívbelhártya, a szívből pedig időnként a vérbe is visszajuthat a baktérium, és szóródhat a szervezetben. Emiatt nehezen gyógyítható vérmérgezés alakulhat ki.
A cikk elkészítéséhez nyújtott segítséget köszönjük dr. Kádár János infektológus, belgyógyász és immunológus szakorvosnak.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -1 °C

Változóan felhős idő várható a legtöbb helyen többórás napsütéssel, majd délután délnyugat felől elkezd növekedni, vastagodni a felhőzet. Az esti óráktól az északnyugati, nyugati tájakon már előfordulhat havas eső, havazás. Az északnyugati, nyugati szél az ország északkeleti felén nagy területen megerősödik, egy-egy viharos széllökés is előfordulhat, majd délután délnyugat felől egyre többfelé átmenetileg mérséklődik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 4 és 9 fok között alakul. Késő este -3 és +5 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.