Bőr- és nemi betegségek

Az emberi szervezet legnagyobb szerve a bőr, amely a test felszínét a külvilág felé fedi. Egy felnőtt embernél 1,6-1,8 négyzetméter, a testsúly 15 százalékát teszi ki. Sokrétű feladatot ellátó, bonyolult szerv, működése az élet sok szempontjából pótolhatatlan. Betegségei amellett, hogy kellemetlenek, de jól láthatók, feltűnőek is, nemcsak egészségi, hanem esztétikai, lelki problémát is jelentenek. A bőr és a szervezet egyéb részeinek szoros kapcsolata miatt a bőrbetegségeknek csupán egy része önálló bőrelváltozás , jelentős részük a szervezet egyéb betegségével függ össze.

Furunkulus (kelés) tünetei és kezelése

Mi a furunkulus?

A furunkulus, avagy kelés a szőrtüsző és a környező bőrszövet bakteriális fertőzése nyomán kialakuló gennyes gyulladás. A panasz egyes esetekben orvosi ellátást igényel.

Tünetek

A furunkulus előfordulása és okai

Furunkulus bakteriális fertőzésből alakul ki, amelynek hátterében legtöbbször a Staphylococcus aureus baktérium áll. Becslések szerint ezt a kórokozót az emberek közel negyede-harmada hordozza akár tünetmentesen a bőrén, elsősorban az orrlyukakban, továbbá a hónaljban és az intim területeken. Apró vágások, horzsolások, rovarcsípések, de akár a bőr dörzsölése miatt is a baktérium bejuthat a szőrtüszőkbe, ahol aztán gyulladást válthat ki.
Kelések máskülönben teljesen egészséges és jó higiéniájú embereknél is megjelenhetnek, ugyanakkor valamelyest gyakrabban fordulnak elő legyengült immunrendszer mellett. Így tehát magasabb a kockázat olyan betegségek esetén, mint a cukorbetegség, elhízás, egyes krónikus fertőzések és rosszindulatú kórképek. Szintén nagyobb arányban érinti azokat, akik ekcémával, kötőhártya-gyulladással vagy bizonyos allergiás panaszokkal, például allergiás asztmával küzdenek.

A furunkulus tünetei

Testszerte bárhol létrejöhet a szőrtüszőkből furunkulus, de legtöbbször az arc, a tarkó, a hónalj, a combok és a fenék területe érintett. Az eleinte apró, vöröslő elváltozás átmérője néhány óra vagy nap alatt növekedve akár az öt centimétert is meghaladhatja, miközben gennyes váladék gyülemlik fel a belsejében. A kitüremkedő kelés körül lévő bőr is pirosas-lilás elszíneződést mutathat. A fehéres-sárgás csúcs idővel kifakad, a váladék pedig elszivárog. A furunkulus ezt követően néhány héten belül magától gyógyul, helyén viszont apró heg maradhat vissza. Egyes esetekben az elváltozás anélkül is meggyógyulhat, hogy előzetesen kifakadna – ilyenkor a gennyes váladékot egyszerűen lebontja a szervezet.
Egyidejűleg több furunkulus is kialakulhat egyetlen nagy, összefüggő elváltozást formálva. Ezt karbunkulusnak nevezzük, amely mélyebb és súlyosabb fertőzés nyomán lép fel, illetve amelynek gyógyulását követően nagyobb valószínűséggel marad hátra látható heg a bőrön. Ezenkívül a karbunkulushoz általános rossz közérzet, láz és hidegrázás is társulhat tünetként.

A furunkulus diagnózisa

Rendszerint a klinikai kép és a beteg által elmondott panaszok alapján az orvosok könnyen fel tudják állítani a furunkulus diagnózisát. Visszatérő, avagy az elsődleges kezelésre nem reagáló kelések esetén viszont szükség lehet mintavételre a váladékból a fertőzést kiváltó kórokozó laboratóriumi meghatározására. A kialakulás hátterében többféle baktérium is állhat, ezen kórokozók ellenállóvá válhatnak egyes antibiotikumok hatásával szemben. A mintavétel segíthet tisztázni, hogy milyen típusú antibiotikum hozhatja a legjobb eredményt a kezelés során.

A furunkulus kezelése

Ha csupán egy-egy kisebb furunkulus jelenik meg a bőrön, az sok esetben házilag is kezelhető. Fontos azonban, hogy a keléseket tilos nyomkodni, kiszúrni! Ehelyett úgy segíthetjük elő a kifakadást, ha naponta több alkalommal tiszta ruhát meleg vízbe áztatunk, majd óvatosan rányomjuk az érintett bőrfelületre nagyjából tíz percig. Előzőleg minden esetben mossunk alaposan kezet, ha pedig elkezd ürülni a váladék a furunkulusból, tisztítsuk le antibakteriális szappannal az érintett bőrfelületet. Ruháinkat, a törölközőket és ágyneműket szintén mossuk ilyenkor gyakrabban és magas hőfokon. Amíg a furunkulus be nem gyógyul, tilos edzőterembe, uszodába járni, illetve otthon zuhany alatt tisztálkodjunk, semmiképpen se fürdőkádban.
Ne piszkáljuk a kelést! Fotó: Getty Images
Ne piszkáljuk a kelést! Fotó: Getty Images
Feltétlenül keressük fel háziorvosunkat vagy bőrgyógyászt, amennyiben egyidejűleg több kelés is megjelent bőrünkön, vagy ha a kelés az arcon alakult ki, akár a látást is befolyásolva. Szintén kérjük szakember segítségét gyorsan romló vagy rendkívül fájdalmas furunkulussal, akárcsak akkor, ha láz társul mellé, az otthoni kezelés ellenére is növekszik, vagy nem gyógyul két héten belül sem. Az orvos szükség esetén dönthet úgy, hogy felmetszi és kitisztítja a furunkulust, de akár sebészi beavatkozást is javasolhat. Ezenkívül szükség lehet antibiotikumos kezelésre is.

A furunkulus megelőzése

A kelések megelőzését a helyes személyi higiéné szolgálja legfőképpen. Ezenkívül érdemes törekedni az egészséges testsúly megőrzésére, mert elhízás esetén a furunkulusokat okozó baktériumok a bőrredőkben is könnyen megtelepedhetnek. Kerüljük továbbá, hogy szabad kézzel nyúljunk az orrunkhoz – legyen mindig nálunk tiszta zsebkendő.

A furunkulus szövődményei

Ritka szövődményként a furunkulusokban elszaporodó baktériumok bejuthatnak a nyirok- vagy vérkeringésbe, nyirokér- és nyirokcsomó-gyulladást, illetve vérmérgezést (szepszis) eredményezve. Sőt, a fertőzés átterjedhet más szervekre is, különösen legyengült immunrendszer mellett. Arcon megjelenő kelések esetén fennáll az agyhártyagyulladás és az agyi vérrögképződés kockázata. Furunkulushoz társulva szintén felléphet súlyosabb bőrfertőzés, cellulitisz.

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +15 °C
Minimum: +6 °C

Kelet, északkelet felől tovább szakadozik, gomolyosodik, csökken a felhőzet, így hazánk északkeleti, keleti felén sok, nyugaton, délnyugaton kevesebb napsütés valószínű. Utóbbi országrészben maradhatnak tartósan borult körzetek. A déli tájakon záporeső nem zárható ki. Az északi, északkeleti szél nagy területen lesz élénk, olykor erős, a Bodrogköz térségében akár viharossá is fokozódhat. A legmagasabb nappali hőmérséklet 12 és 19 fok között valószínű, a nyugati, délnyugati felhősebb részeken mérhetjük az alacsonyabb értékeket. Késő estére 6 és 12 fok közé hűl le a levegő. Bolondok napján eső, szél és napsütés váltja egymást.