Mi a ganglion?
A ganglion egy olyan tokkal borított, folyadékkal teli ciszta, amely leggyakrabban a csuklóízületben (a csukló háti oldalán), a tenyéren, kézfejen, az ujjak tövénél vagy az ujjak végperceinél alakul ki. Ritkábban jön létre a lábtőízületeknél, térd- és bokatájékon. Az elváltozás jóindulatú és teljesen ártalmatlan, daganatnak semmiképpen nem nevezhető. Lényege, hogy kialakulásakor az ízületi tok kiboltosul.
Tünetek
A ganglion előfordulása
A ganglion gyakori elváltozás, a kézen ez a legtöbbször előforduló daganatszerű képlet. Meglepő, de nemcsak az idősebbek problémája, hanem pubertáskorban is gyakori. Az orvosok a legtöbbször kamaszlányoknál találkoznak vele. A csuklón jelentkező ganglion nőknél általában gyakoribb, ami részben ahhoz köthető, hogy a nők csuklószalagrendszere lazább.
A ganglion okai
A ganglion megjelenése általában nem köthető egy konkrét kiváltó tényezőhöz, nem lehet pontosan tudni, hogy mitől alakul ki. Megjelenésében szerepet játszhat a túlerőltetés, a nagyobb terhelés, egy-egy régebbi sérülés vagy törés, egy szalagsérülés, egy esetleges ízületi porckopás. A terhelés jelentheti azt, hogy valaki falmászó vagy zongorista, de azt is, hogy egyszerűen csak sokat gépel.
A ganglion tünetei
Ganglion a leggyakrabban a csukló háti oldalán jön létre, ott a legjellegzetesebb. Kialakulhat lassan is, de előfordul, hogy egyszercsak derült égből, valamilyen nagyobb terhelést követően jelenik meg. Az elváltozás a bőr alól dudorodik ki, ruganyos, tapintható, jellemzően elmozdítható. A ganglion lehet fájdalmatlan, de fájhat és feszülhet is, nagyobb méretben pedig akadályozhatja az ízület normális működését.
A ganglion diagnózisa
A diagnózis felállításához két vizsgálatra mindenképpen szükség van. Az egyik egy csuklóröntgen vagy kézröntgen (vagy ha a ganglion máshol van, akkor annak az ízületnek a röntgenje). Ez a vizsgálat azért fontos, hogy meg lehessen határozni, lehet-e a ganglionnak valamilyen mögöttes oka, illetve hogy ki lehessen zárni az ízületet vagy a csontot érintő esetleges problémákat. A másik vizsgálat egy ultrahang (vagy bizonyos esetekben MR-vizsgálat), amivel azt lehet egyértelműsíteni, hogy az elváltozás biztosan nem daganat, hanem folyadékkal teli ciszta.
A ganglion kezelése
A ganglion kezelése sokféle lehet. Az elváltozást kötelező jelleggel nem kell eltávolítani, a betegek tüneteit műtét nélkül is meg lehet próbálni enyhíteni. Például a csuklópanaszt sínezéssel, fizikoterápiával és gyulladáscsökkentők alkalmazásával lehet kezelni, ezekkel el lehet érni, hogy a ganglion ugyan megmaradjon, de ne fájjon. A ganglion évek alatt akár magától is elmúlhat, felszívódhat vagy kidurranhat. Ilyenkor a folyadék eloszlik a szövetek között.
Olyan kezelési forma is van, amelynél a ganglionban lévő folyadékot tűvel leszívják. Ez általában csak átmenetileg szünteti meg a panaszokat, az elváltozás nagyon hamar visszanő.
A harmadik lehetőség a műtéti megoldás. Ez jelenthet nyílt műtétet, amelynél egy bőrseben keresztül veszik ki az elváltozást az ízületből vagy az ínhüvelyből. Ezt követően a kiújulás esélye jóval kisebb mint a leszívás után. Csuklónál a másik megoldás a csuklóartroszkópos műtét, amely egy minimálisan invazív beavatkozás. Ennél nem történik nyílt feltárás, hanem kis lukakon keresztül néhány milliméteres eszközzel kidarálják a ganglion szárát, aminek köszönhetően kiürül az elváltozás. Ez a megoldás kevésbé terheli meg a beteget, gyorsabb a felépülés. Az utókezelés persze ilyenkor is fontos, a kezet egy-két hétig nem szabad terhelni, átmenetileg érdemes sínt is hordani.
A ganglion gyógyulási esélyei
Az elváltozás kezelés nélkül, magától is megszűnhet. Csukló esetében például 5-10 év alatt elmúlik a ganglion az érintettek 50 százalékánál. Ismert az is, hogy az elváltozás kezelés után kiújulhat. Emiatt mondják azt, hogy ha a ganglion panaszt nem okoz, akkor nem tanácsos műtétileg kezelni. Főleg azért sem, mert kockázata a műtétnek is van, illetve utána előfordulhat, hogy a műtéti heg okoz panaszokat.
A ganglion megelőzése
Mivel nem ismert a ganglion pontos kiváltó oka, nincs mód a biztos megelőzésére. Mindenesetre hasznos, ha kerüljük az ízületek túlerőltetését.
A ganglion szövődményei
Előfordulhat, hogy a ganglion nagyon nagyra nő. Ilyenkor az elváltozás fájdalmat okozhat, akadályozhatja a csukló vagy az egyéb ízület mozgását.
A cikk elkészítéséhez nyújtott segítséget köszönjük dr. Hetthéssy Judit Rékának, a Semmelweis Egyetem Ortopédiai Klinika kézsebészének.