Mi a gonorrea?
A gonorrhoea, vagy közismertebb nevén kankó vagy tripper az egyik legklasszikusabb szexuális úton átvihető betegség. Ez a bakteriális fertőzés a nemi szervek és a húgyutak gyulladását okozza.
Tünetek
A gonorrea előfordulása
Nemtől és kortól függetlenül bárki érintett lehet, bár a korcsoportot alapvetően behatárolja az, hogy a betegséget csak az kaphatja el, aki szexuálisan aktív. A fertőzésnek értelemszerűen akkor nagyobb az esélye, ha valaki gyakran váltogatja partnereit.
Ha az anya fertőzött, akkor betegséggel szüléskor - a szülőcsatornán való áthaladás során - a gyerekek is fertőződhetnek, az emiatti gyulladás pedig a szemet is érintheti. Ezt megelőzendő kapnak ilyenkor a csecsemők szemcseppet.
A gonorrea okai
A betegséget a gonorrhoea baktériuma okozza. Ez utóbbi kizárólag szexuális együttlét útján terjed - beleértve az orális technikákat és az anális szexet is -, így ha valaki olyan partnerrel érintkezik, aki e baktériummal fertőzött, nagy eséllyel elkaphatja e betegséget.
A Gonorrea tünetei
Férfiaknál a tünetmentesség gyakorlatilag példa nélküli, ráadásul náluk a fertőzöttség elég látványos. Ilyenkor ugyanis a betegnek égető érzéssel kísért véres, gennyes húgycsőfolyása van, ami miatt a nemi aktus esélye elenyésző. Ezek a tünetek egyébként néhány nappal a fertőzött személlyel történő együttlét után jelennek meg. A férfiakkal szemben a hölgyek többsége tünetmentes, így esetükben a betegségre inkább a partner tünetei hívják föl a figyelmet. Ez utóbbiakból pedig az is következik, hogy a fertőzés főképp a tünetmentes hölgyek miatt terjedhet jobban.
Szimptómák persze nőknél is előfordulhatnak, de ezek jellemzően kimerülnek a húgycső- és hüvelyfolyásban, fölszálló fertőzésben. A tünetek közt szerepelhet a láz is, de a hölgyekre ez sem igazán jellemző. A nők emiatt inkább akkor fordulnak orvoshoz, ha partnerük az orvos kérésére felhívja figyelmüket fertőzöttségére. A hölgyeknél a fő problémát egyébként az okozza, hogy attól, hogy náluk a betegségnek nincsenek látható tünetei, a gyulladás még jelen van a szervezetükben. Ez a krónikussá váló nyálkahártya-gyulladás pedig a későbbiekben nehezíti a teherbeesést.
A gonorrea diagnózisa
E fertőzést szakorvos tudja diagnosztizálni, méghozzá a hímvessző váladékából nyert mikroszkópos kenetből. Ez egyébként azért lehetséges, mert a betegség megjelenése nagyon jellegzetes, a baktériumok pedig megfelelő festés után jól láthatók a mikroszkóp tárgylemezén. A kezelés sikerességes érdekében az orvosok a későbbiekben ki is tenyésztik a baktériumot. Hölgyeknél a diagnózis felállítása érdekében a hüvelyváladékból vett kenetet tenyésztik ki az orvosok.
A gonorrea kezelése
Ma a betegeket még minden esetben egyszeri, izomba beadott injekcióval kezelik az orvosok. Amivel viszont az a probléma, hogy hasonlóan más baktériumokhoz, a gonorrhoea is egyre rezisztensebbé vált, azaz egyre jobban kezd kialakulni az antibiotikumok elleni védekezőképessége. Ezt bizonyítja az is, hogy régebben a penicillin is elégséges volt e betegség kezelésére, mára viszont már teljesen hatástalanná vált ez a szer. Emiatt ma már új készítményeket használnak az orvosok, de már látszik, hogy a most használt szer is veszít hatásosságából. Emiatt van szükség a baktérium kezelés megkezdése előtti kitenyésztésére. Ebből állapítható ugyanis meg az, hogy a kórokozót mely antibiotikum tudja elpusztítani.
A gonorrea megelőzése
A megelőzés egyetlen módja az, ha az érintettek az ismeretlen partnerrel való szexuális együttlét minden egyes fázisában - tehát az orális szex során is - gumi óvszert használnak.
A cikk elkészítéséhez nyújtott segítséget köszönjük dr. Wikonkál Norbert bőr- és nemigyógyász, kozmetológus szakorvosnak, a Semmelweis Egyetem docensének.