
Mi a gynecomastia?
Gynecomastiának nevezik a mellszövet megnövekedését fiúknál és férfiaknál. Legtöbbször jóindulatú megnagyobbodásról van szó, amelynek kialakulása hormonális tényezőkre vezethető vissza.
Tünetek
A gynecomastia előfordulása
Az enyhe fokú, egyéb tünetekkel nem társuló (aszimptomatikus) gynecomastia kifejezetten gyakori. Az újszülött és serdülőkorú fiúk többségénél átmeneti (tranziens) elváltozásként megjelenik, illetve szintén gyakran érinti az idős férfiakat.
A gynecomastia okai
Az emlőszövet növekedése fiúknál és férfiaknál a szervezet ösztrogén és androgén hormonjai (kiemelten a tesztoszteron) közötti egyensúly felborulásából, vagy a mellszövet ösztrogénnel szembeni fokozott érzékenységéből ered. Újszülöttek esetében jellemzően az anyától származó ösztrogén hatására figyelhető meg a mellbimbók enyhe kiemelkedése, amely többségüknél féléves korra fokozatosan eltűnik. A pubertás idején lezajló hormonális változások ugyancsak sok fiúnál eredményeznek gynecomastiát, amely 6-24 hónapon belül elmúlik, és az emlők visszalaposodnak a mellkas vonalába.
Noha a szervezet tesztoszterontermelése a kor előrehaladtával természetes módon is csökken, felnőtt férfiak esetében a gynecomastia gyakran egyéb megbetegedések és állapotok tüneteként jelentkezhet. Közrejátszhat például benne az agyalapi mirigy, a mellékvese és a herék rosszindulatú daganatos megbetegedése, pajzsmirigy-túlműködés, máj- és vesebetegségek, továbbá veleszületett Klinefelter-szindróma. Ez utóbbi egy genetikai rendellenesség, amelynek érintettjei egy extra X kromoszómával születnek, ami miatt zavart szenved szervezetük tesztoszterontermelése. Ugyancsak megnövekedhet az emlőszövet különféle gyógyszerek és kábítószerek használata mellett. E körbe tartoznak az anabolikus szteroidok, valamint egyes egyéb gyógyszerek, például a reflux, szívproblémák, prosztatamegnagyobbodás, gombás fertőzések kezelésére alkalmazott készítmények, továbbá a magas vérnyomásra, szívelégtelenségre, asztmára vagy COPD-re szedett gyógyszerek. Emellett gynecomastiát okozhatnak egyes antipszichotikumok, antidepresszánsok, szorongásoldók és kemoterápiás szerek is. A drogok közül mindenképpen említést érdemel e téren az amfetamin, a marihuána és a heroin.
A gynecomastia tünetei
A gynecomastia legfőbb tünete az emlők megnövekedése a mellbimbóktól kiindulva. Ez érintheti csupán az egyik és mindkét oldali mellett egyaránt, és az elváltozás mérete is nagyon változó lehet. A megnagyobbodott mellek tapintása lehet rugalmas, de puhább és megereszkedett is, függően az egyéni genetikai adottságoktól. Elsősorban serdülőknél a mellbimbók érzékenysége és enyhe fájdalom is társulhat a gynecomastiához.

Ezzel együtt a fájdalom fontos figyelmeztető tünet lehet, különösen felnőtteknél. A gynecomastiához hasonló elváltozást okozhat ugyanis az emlőrák, amelyet Magyarországon átlagosan mintegy 200 férfinál diagnosztizálnak évente. Mindenképpen fontos tehát orvoshoz fordulni, amennyiben a mell – főként, ha asszimetrikusan csak az egyik oldalon – szokatlanul megnő, kemény vagy egyenetlen tapintatúvá válik, fáj vagy érzékeny, váladék ürül belőle, esetleg megnagyobbodnak a környéki nyirokcsomók.
Végezetül érdemes hangsúlyozni, hogy a gynecomastia az emlőszövet növekedésén alapul. Az elhízás okozta mellnövekedést, amely esetén a zsírszövet szaporodik fel, pszeudogynecomastiának nevezik. A különbségtétel azért is fontos, mert míg ez utóbbi állapot testsúlycsökkentéssel rendezhető, addig a valódi gynecomastia általában fogyással, sportolással sem szüntethető meg.
A gynecomastia diagnózisa
A diagnózis felállításához, valamint az egyéb kiváltó tényezők kizárásához a kórelőzmények felvételén túl szükség lehet labor- és képalkotó vizsgálatokra egyaránt, akárcsak biopsziás mintavételre szövetelemzés céljából.
A gynecomastia kezelése
A fiatalkori gynecomastia rendszerint magától elmúlik, így nem igényel kezelést. A felnőttkorban tartósan jelentkező mellmegnagyobbodás kezelése elsősorban az azt kiváltó tényezők rendezésén alapul. Ha gyógyszermellékhatásról van szó, megoldást hozhat a gyógyszerváltás a kezelőorvossal egyeztetve. Alacsony tesztoszterontermelődés (hipogonadizmus) esetén szükség lehet hormonpótló kezelésre, míg daganat okozta hormonális zavar esetén a tumor kezelése, eltávolítása a cél.
A jelentős mértékű emlőmegnagyobbodás a férfiak testképére, önértékelésére is negatív kihatással lehet. Az esztétikailag zavaró gynecomastia megszüntetésére elérhető plasztikai sebészeti megoldás, amelynek során műtéti úton távolítják el a mellszövet egy részét és a megereszkedett bőrt.
A gynecomastia megelőzése
A legtöbb esetben nem lehetséges megelőzni a gynecomastiához vezető hormonális változásokat. Mindenképpen javasolt a kábítószer-használat kerülése, függőség esetén pedig szakemberhez kell fordulni a leszokás érdekében.