Ideggyógyászati megbetegedések

Az idegrendszert az agy, a gerincvelő és az egész testet behálózó idegek összessége alkotja. Bonyolultsága messze meghaladja a legnagyobb teljesítményű számítógépekét is, az agy működését évtizedek óta kutatják, de még csak pár százalékát sikerült megismerni. Az idegrendszert két nagyobb részre osztjuk: a központi idegrendszert az agy és a gerincvelő alkotja, a környéki idegrendszer pedig azon ideghálózatokat jelenti, amelyek az agy és a gerincvelő összeköttetéseit biztosítják a szervezet többi részével. Az idegrendszer bonyolultsága miatt betegségei igen gyakoriak - a lakosság nagy részét érinti valamelyik formájuk.

Karcinoid szindróma tünetei és kezelése

Mi a karcinoid szindróma?

A karcinoid szindróma egy olyan ritka tünetegyüttes, amelyet neuroendokrin daganatok okoznak, azok szövődményeként jelentkezik. Ezek a tumorok leggyakrabban a vakbélben, a belekben, a hasnyálmirigyben, a gyomorban, illetve a tüdőben alakulnak ki, de kifejlődhet a petefészkeken, a vesékben vagy a herékben is. A szindróma tünetei akkor jelentkeznek, amikor a daganat által termelt hormonok (szerotonin és egyéb hormonok) bekerülnek a véráramba, ekkortól már jelentős hatással lehet az életminőségére.

Tünetek

A karcinoid szindróma előfordulása, kiváltó okai

A betegség kialakulásának oka nem ismert, többnyire véletlenszerűen jelenik meg és előfordul, hogy csak véletlenül fedezik fel, például egy vakbélműtét során. Viszonylag ritka, és leggyakrabban középkorú vagy idősebb felnőtteknél diagnosztizálják, nőknél gyakrabban fordul elő. A kockázatot növelik
  • a ritka, öröklődő MEN-1 szindróma előfordulása a családban,
  • ha a szülők, testvérek közül valaki karcinoid daganatban szenved,
  • ha valamelyik szülő non-Hodgkin-limfómában, esetleg agy-, emlő-, máj-, hólyag- vagy endokrin rendszeri daganatban szenved,
  • egyes ritka genetikai betegségek (pl. neurofibromatózis) jelenléte, 
  • olyan állapotok, amelyek befolyásolják a gyomor emésztőfolyadékait, például atrófiás gastritis, vészes vérszegénység vagy Zollinger-Ellison-szindróma.

A karcinoid szindróma tünetei

Ez tipikusan egy lassan kialakuló betegség, amelynek első tünetei jellemzően csak akkor jelentkeznek, amikor a karcinoid tumor elérte a megfelelő méretet és fejlettséget ahhoz, hogy szerotonint juttasson a véráramba. A tünetek elég változatosak, erősségük az enyhétől a súlyosig terjedhetnek, sőt jelentkezhetnek teljesen váratlanul, akár rohamokban is. Idővel jellemzően ezek a rohamok egyre gyakrabban és erőteljesebben jelentkeznek.
Legjellemzőbb tünetei az arcon vagy a törzsön jelentkező bőrpír, melyet az arc és a mellkas forró érzete kísér; a zihálás, nehézlégzés és a vízszerű, súlyos hasmenés, ami akár vérzéssel is járhat. Gyakori tünet lehet még a lilás, pókhálószerű elváltozás az arcon; zsíros, bűzös széklet, hasfájás, puffadás vagy görcsök; izom- és ízületi fájdalmak; a bőr és a szem fehérjének besárgulása; merevedési zavar, a libidó csökkenése; duzzadt, ödémás lábak; étvágytalanság; heves szívdobogásérzés; fejfájás; sípoló légzés vagy légszomj; szapora szívverés; szédülésérzés hirtelen felálláskor; köhögés, vér felköhögése; illetve krónikus fáradtság. Ezeket a tüneteket gyakran helytelenül irritábilis bél szindrómaként (IBS), Crohn-betegségként, gyomorfekélyként vagy gyomorhurutként diagnosztizálják, illetve a menopauza számlájára írják.
Számtalan tünetet okozhat a karcinoid szindróma. Fotó: Getty Images
Számtalan tünetet okozhat a karcinoid szindróma. Fotó: Getty Images

Amikor orvoshoz kell fordulni

Fontos, hogy mindenképp fordulj orvoshoz, ha a fenti tüneteket rendszertelenül, rohamokban tapasztalod! Akkor is keresd fel háziorvosod, ha erős szívdobogásérzés vagy mellkasi, illetve gyomorfájdalom gyötör; súlyos, több napig tartó hasmenés gyengít; illetve ha hirtelen kipirul az arcod, a nyakad vagy a mellkasod! Ha súlyos rohamra, életveszélyes állapotra utaló kivörösödést, nehézlégzést, fulladást, zavarodottságot, ájulást tapasztalsz, azonnal kérd a mentők segítségét, hívd a 112-es számot!

A karcinoid szindróma diagnózisa

A legtöbb esetben nehéz felismerni, az azonban elmondható, hogy ha karcinoid szindrómával küzdesz, valószínűleg neuroendokrin daganatod is van. A diagnózis felállításához az alábbi vizsgálatokat szokták javasolni: vizeletvizsgálat (24 órás gyűjtött vizeletből), vérvizsgálat, képalkotó vizsgálatok, endoszkópia (a gyomor-bél rendszer vizsgálata), bronchoszkópia (a szájon át a tüdőbe vezetett cső segítségével rátalálhatnak a daganatra), kolonoszkópia (a végbél vizsgálata), biopszia (szövetmintavétel a daganatból), CT/MRI.

A karcinoid szindróma kezelése

Amíg a szindrómát okozó tumor kisebb méretű és nem okoz súlyos tüneteket, előfordul, hogy nem kezelik, mindössze elég a tumor szoros utánkövetése, a rendszeres kontrollvizsgálat. Ha már nagyobb a daganat és komoly panaszokat okoz, azt, amennyiben lehetséges, teljes mértékben el kell távolítani. A célzott gyógyszeres kezelés alapvetően a szerotoninszint csökkentését célozza meg, illetve a tumor növekedését is lassíthatja. Emellett az orvos kemoterápiát vagy radioterápiát is javasolhat. Lehetséges kezelés még az embolizáció, amely során elzárják a daganatot tápláló ereket.

A karcinoid szindróma megelőzése

A karcinoid tumorok kialakulását nem lehet megelőzni, a gyógyszeres terápiával azonban a tünetek előfordulása, súlyossága csökkenthető, megelőzhető. A korai diagnózis és kezelés kulcsfontosságú a betegség előrehaladásának lassításában és a tünetek enyhítésében. Ami biztosan segít: az értágulatot, kivörösödést okozó tevékenységeket szorítsd háttérbe! Amennyire csak lehet, kerüld tehát a stresszt és az alkoholt, a fűszeres vagy a tiramint tartalmazó (ázsiai ételek adalékanyaga), illetve a nagy adag ételeket!

A karcinoid szindróma szövődményei

A betegség alultápláltsághoz, fogyáshoz, dehidratációhoz vagy elektrolit egyensúlyhiányhoz, gyomorfekélyhez, a máj ereinek elzáródásához, illetve bélelzáródáshoz vezethet. Súlyosabb esetben karcinoid szívbetegség alakulhat ki, melynek során a szívbillentyűk megvastagodnak és nem működnek megfelelően. Ez műtéti beavatkozást igényelhet. Fontos tudni, hogy akár életveszélyes állapotot is előidézhet a betegség, ha nem kezelik időben. Ilyenkor úgynevezett karcinoid krízis is jelentkezhet, amely heves kipirulással, alacsony vérnyomással, zavartsággal és légzési nehézséggel jár. Ha ezt érzed vagy máson tapasztalod, azonnal kérd a mentők segítségét, hívd a 112-es számot!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +15 °C
Minimum: +6 °C

Kelet, északkelet felől tovább szakadozik, gomolyosodik, csökken a felhőzet, így hazánk északkeleti, keleti felén sok, nyugaton, délnyugaton kevesebb napsütés valószínű. Utóbbi országrészben maradhatnak tartósan borult körzetek. A déli tájakon záporeső nem zárható ki. Az északi, északkeleti szél nagy területen lesz élénk, olykor erős, a Bodrogköz térségében akár viharossá is fokozódhat. A legmagasabb nappali hőmérséklet 12 és 19 fok között valószínű, a nyugati, délnyugati felhősebb részeken mérhetjük az alacsonyabb értékeket. Késő estére 6 és 12 fok közé hűl le a levegő. Bolondok napján eső, szél és napsütés váltja egymást.