Tumoros megbetegedések

A szervezetben a sejtek, szövetek rendellenes növekedése, burjánzása növedékek, tumorok képződéséhez vezethet. Tumor, illetve daganat sokféle lehet, valamennyi szervünket megbetegítheti. Két alapvető formáját szokták elkülöníteni: a jóindulatú és a rosszindulatú daganatokat. A sejtek megváltozását kiválthatják bizonyos vegyi anyagok, vírusfertőzések, mechanikai behatások, radioaktív vagy erős ultraibolya sugárzás, valamint örökletes genetikai hibák is hajlamosíthatnak. A környezeti tényezők közül ki kell emelni a dohányzást, amely minden rákfajta kialakulásának valószínűségét növeli. A túlzott alkoholfogyasztás is kedvez a ráknak. A rák kialakulásának valószínűsége az életkorral nő, bár vannak kifejezetten fiatalkori rákok is.

Kondroszarkóma tünetei és kezelése

Mi az a kondroszarkóma?

A kondroszarkóma egy olyan csontból kiinduló rosszindulatú daganat, amely a csontoknak az úgynevezett mesenchymalis őssejtjeiből alakul ki, méghozzá úgy, hogy azok kóros burjánzásuk közben porc irányába differenciálódnak.

Tünetek

Orvoskereső
Maradt még kérdése? Beszéljen szakorvossal!
Foglalás csupán néhány kattintással!
Megnézem az orvosokat

A kondroszarkóma előfordulása

Ugyan az oszteoszarkóma után a kondroszarkóma a második leggyakoribb csontszarkóma, de még így is nagyon ritka: egymillió emberből évente 0,5-1 új érintettje van. Ez azt jelenti, hogy Magyarországon évente 5-10 új beteget fedeznek fel az orvosok. A kondroszarkóma 20 és 70 éves kor között minden életszakaszban, egyenletes eloszlásban jelentkezhet. Jellemzően a hosszú csöves csontok epifizisében és metafizisében, a lapos csontokban és a medencecsontokban alakul ki. A kéz rövid csöves csontjaiban csak nagyon ritkán jelentkezik ez a fajta tumor.

A kondroszarkóma okai

Bár a kondroszarkóma kialakulásakor a daganatkeletkezési elméletek mindegyike szóba jön, nem ismert a betegség pontos kiváltó oka.

A kondroszarkóma tünetei

A tünet mérsékelt, enyhe fájdalom, illetve az, hogy az érintett csont rendszerint felfújttá válik, kiszélesedik, megnagyobbodik. Kezdetben a fájdalom csak alkalmanként jelentkezik, később már állandósul, nyugalomban is fennáll, jellegzetesen mélyen kisugárzó.

A kondroszarkóma diagnózisa

A csont alakdeformitása már röntgenfelvételen is jól látható, ha pedig MR-t is kérnek, akkor az megmutatja a daganat porcos összetevőjét is. Ez a csonton kívül is jelentkezhet, ha a tumor már kitör a lágyrészekbe. A képalkotó vizsgálatok mellett szükség van szövettani mintavételre is, amelyet egy vastag tűvel végeznek.
A kondroszarkómát képalkotó vizsgálatokkal diagnosztizálják
A kondroszarkómát képalkotó vizsgálatokkal diagnosztizálják

A kondroszarkóma kezelése, kórlefolyása

Az új felfogás szerint a hosszú csöves csontok alacsony malignitású kondroszarkómájánál elegendő, ha az ép szövetig kikaparják a csontüreget, majd kitöltik csontcementtel vagy csontforgáccsal. Ha az elváltozás lágyrészbe törő és rosszabb indulatú, már széles, ép részben történő éles kimetszést javasolnak. A daganat sajnos se radioterápiára, se kemoterápiára nem érzékeny, ezért ezek csak ritkán jönnek szóba. A kondroszarkómás esetek 60 százaléka alacsony malignitású, 30 százaléka közepes malignitású, 10 százaléka pedig nagy malignitású.

A kondroszarkóma rehabilitációja

A műtét után ajánlott a gyógytorna.

A kondroszarkóma gyógyulási esélyei

A szövettani eredmény és a túlélés között nagyon szoros az összefüggés: a legenyhébb forma 99 százalékban meggyógyul, a rosszabb formánál már csak 60 százalékos a túlélési esély, míg a legsúlyosabb szövettani formánál csak 30 százalékos ugyanez az arány.

A kondroszarkóma megelőzése

Mivel a pontos kiváltó ok nem ismert, nincs mód a kondroszarkóma megelőzésére sem.

A kondroszarkóma szövődményei

A nagy malignitású kondroszarkóma szövődménye áttétképződés és a helyi kiújulás lehet. Műtéttel kapcsolatos szövődményei az enyhébb eseteknek is lehetnek.
A cikk elkészítéséhez nyújtott segítséget köszönjük prof. dr. Szendrői Miklósnak, a Semmelweis Egyetem Ortopédiai Klinika igazgatójának.

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +15 °C
Minimum: +6 °C

Kelet, északkelet felől tovább szakadozik, gomolyosodik, csökken a felhőzet, így hazánk északkeleti, keleti felén sok, nyugaton, délnyugaton kevesebb napsütés valószínű. Utóbbi országrészben maradhatnak tartósan borult körzetek. A déli tájakon záporeső nem zárható ki. Az északi, északkeleti szél nagy területen lesz élénk, olykor erős, a Bodrogköz térségében akár viharossá is fokozódhat. A legmagasabb nappali hőmérséklet 12 és 19 fok között valószínű, a nyugati, délnyugati felhősebb részeken mérhetjük az alacsonyabb értékeket. Késő estére 6 és 12 fok közé hűl le a levegő. Bolondok napján eső, szél és napsütés váltja egymást.