
Mi a kullancscsípés?
A kullancsok olyan rovarok, melyek fákon, bokrokon és növényeken élnek, ahonnan az ember bőrére kerülhetnek és megtapadhatnak. A kullancscsípés nem a csípés általi tünetek miatt, hanem a rovarok által terjesztett betegségek kapcsán veszélyes.
Tünetek
A kullancscsípés előfordulása és okai
Magyarország területén az erdők, valamint a kullancsok számára ideális életkörülményeket biztosító bokros területeken terjedtek el, a kullancsokkal fertőzött helyek száma magas. Közel 850 különböző fajtájú kullancs létezik világszerte.
A kullancsok vérszívó rovarok. Csípéskor a kullancs nyálában található anyagok akadályozzák meg a véralvadást, emiatt hosszabb ideig képesek vért szívni. A kullancsok nyálában fellelhető kórokozók átjuthatnak az emberi szervezetbe, ezzel komoly fertőzést okozva.
A kullancscsípés tünetei
A kullancscsípés más rovarcsípésekhez viszonyítva, fájdalommentes, csak kisebb jeleket és tüneteket okoz, mint például a bőrszín megváltozása, duzzanat vagy seb a bőrön. Az észlelt kullancsot minél hamarabb el kell távolítani a bőrfelületről, hogy az általa hordozott esetleges megbetegedés lehetőségét elkerüljük.
Azonnali orvosi segítséget indokolt kérni; erős fejfájás, nehézlégzés, bénulás, erős szívdobogás érzés esetén.
A legfontosabb, hogy a kullancs csípésének helyén figyeljük meg az esetleges bőrelváltozást. Körkörösen látható vörös folt esetén forduljunk orvoshoz, mert ez akár a Lyme-kór első jele is lehet.
Az alábbi tünetek is megjelenhetnek bizonyos fajta kullancsok csípése után (a kullancs csípésétől erednek, nem a hordozott fertőzés kapcsán):
- Nehézlégzés.
- Hólyagok kialakulása.
- Kiütések.
- Erős fájdalom a bőrfelszínen.
- Duzzanat a bőrön (bizonyos kullancsfajták miatt).
- Általános gyengeség.
- Koordinálatlan mozgás.
Kullancs eltávolítása
A kullancsot mielőbb távolítsuk el, ne várjunk vele napokat. Ha már az erdőben észrevesszük, hogy bennünk van, akár kézzel is kiszedhetjük az állatot. Amennyiben az állat már elkezdte a szívást, kullancscsipesszel, ennek hiányában sima csipesszel fogjuk meg a kullancs fejét az élősködő tövénél, és egyszerűen húzzuk ki! Ne használjunk hegyes, éles tárgyat a kiszedéshez (pl. tűt), mert könnyen átszakíthatjuk az állat potrohát.
Kiszedéskor ne nyomjuk össze az állat testét (itt találhatóak a lehetséges kórokozók), illetve ne tekergessük kiszedés közben, mert így még mélyebbre próbál majd jutni. Ne kenjünk az állatra olajat, krémet mert így fulladozni kezd, és visszaöklendezi a testnedveit a sebbe, így megnövelve a kórokozók emberbe való jutását. Ha kiszedéskor a kullancs feje beszakadt, ne kezdjük el piszkálni, idővel ki fog lökődni a bőrből. A sok piszkálás Lyme-kórhoz hasonló bőrtünetet okozhat a helyi gyulladás miatt, így megnehezítve a későbbi diagnózist.

Eltávolítás után fertőtlenítsük a sebet, majd jegyezzük fel a kullancscsípés helyét és időpontját. A csípés helyét 1-2 hétig figyelni szükséges, amennyiben bőrtünet jelentkezik, orvoshoz kell fordulni!
A kullancscsípés szövődményei
A legismertebb kullancsok által terjesztett fertőzés a Lyme-kór, mely kialakulásához a kullancsnak huzamosabb ideig (akár 36 óra) a bőrben kell tartózkodnia. Érdemes kiemelni, hogy a betegségeket terjesztő kullancsok száma kevesebb, mint a teljesen ártalmatlan rovaroké, ennek ellenére a fokozott figyelem és óvatosság mindenképpen indokolt, ha a kullancscsípés megtörtént.
Kevésbé gyakori szövődmény a kullancs-encephalitis.
A kullancscsípés diagnózisa
Az eltávolított kullancsot fényképezzük le, vagy őrizzük meg egy erre alkalmas zárt üvegben, hogy az orvos beazonosíthassa, és ezzel megállapíthassa a típusát. Jegyezzük fel a kullancscsípés idejét és helyét is. A bőrfelületen látszó körkörös vörös folt Lyme-kór fertőzés kialakulására utalhat. Láz, fejfájás, ízületi-, izomfájdalom, vagy indokolatlan kimerültség esetén az orvos kullancs-encephalitis (agyvelőgyulladás), babesiosis vagy az anaplazmózis betegségekre is gondolhat a Lyme-kór mellett.
A kullancscsípés kezelése
A kullancs eltávolítása után fertőtlenítsük le a csípés helyét. Figyeljük a bőrelváltozás kialakulását, és amennyiben nem múlik el, vagy kialakul a jellegzetes „kokárda” (vörös körkörös folt) tünet, azonnal forduljunk orvoshoz.
A kullancscsípés megelőzése
Ha olyan területen járunk, ahol feltételezhetően kullancsok találhatók:
- használjunk kullancsriasztó spray-t, vagy kenőcsöt,
- hosszú, zárt öltözetet és cipőt vegyünk fel,
- és lehetőség szerint kerüljük a kullanccsal erősen fertőzött területeket.