Ideggyógyászati megbetegedések

Az idegrendszert az agy, a gerincvelő és az egész testet behálózó idegek összessége alkotja. Bonyolultsága messze meghaladja a legnagyobb teljesítményű számítógépekét is, az agy működését évtizedek óta kutatják, de még csak pár százalékát sikerült megismerni. Az idegrendszert két nagyobb részre osztjuk: a központi idegrendszert az agy és a gerincvelő alkotja, a környéki idegrendszer pedig azon ideghálózatokat jelenti, amelyek az agy és a gerincvelő összeköttetéseit biztosítják a szervezet többi részével. Az idegrendszer bonyolultsága miatt betegségei igen gyakoriak - a lakosság nagy részét érinti valamelyik formájuk.

Lumbágó (derékfájás) tünetei és kezelése

Mi a lumbágó?

A lumbágó a hirtelen fellépő derékfájást jelenti. Nem súlyos, de kiemelkedő népegészségügyi jelentőséggel bíró betegség. Az Egyesült Államokban az ötödik leggyakoribb az alapellátásban. A munkaerő kiesés, a kezelés költségei, a táppénz dollármilliárdokra rúg.

Tünetek

A lumbágó előfordulása

Aligha van olyan ember, aki életében sohasem találkozott a kínzó, deréktáji fájdalommal - legalább rokonai körében. Gyakorisága az életkor előrehaladtával általában fokozódik. A 30-60 évesek között előfordulási gyakorisága mindkét nemnél 60-80 százalék körül van.

A lumbágó okai

A lumbágó okai a gerincet mozgató és összetartó izomzat, kötő- és támasztószövetek mikrosérülései, melynek következtében steril gyulladás következik be. Pontosabb okát az esetek háromnegyed részében nem sikerül kideríteni.
A pontos ok lehet a csigolyák közötti ízületek kopása (spondilózis), vagy főként idős asszonyoknál kell számolnunk a csigolyák csontritkulásra (osteoporózis) visszavezethető kompressziós törésével.

A lumbágó diagnózisa

A lumbágó diagnózisa megtekintésre, tapintásra is egyértelmű. Bonyolultabb vizsgálatokat akkor végzünk, ha a háttérben szervi betegség fennállása gyanítható.
  1. Röntgenvizsgálattal a spondilózis, spondilolisztézis, csontvelő daganatok egyes formái (myeloma multiplex), a Bechterew-kór, prosztata vagy emlőrák csontáttétei, stb. nagy biztonsággal kizárhatók.
  2. Ha a röntgenvizsgálat nem alkalmas a feltételezett alapbetegség kizárására, magasabb felbontóképességű számítógépes rétegvizsgálat (CT) vagy nukleáris mágnesrezonancia vizsgálat (MRI) lehet segítségünkre a háttérben meghúzódó betegség azonosítására.
  3. Csont-szcintigráfia. Radioaktív izotóp mikroszemcsék intravénás beadásával a csontváz láthatóvá tehető. A csont saját falósejtjei ugyanis a szemcséket felveszik. Az izotóp gamma-sugarakat bocsát ki, melyek erre a célra készített képernyőn felvillanásokat váltanak ki. Ezekből a sűrű felvillanásokból áll össze a szcintigráfiás kép. Főként csontáttétek kutatására használt módszer.
  4. Az isiász szindrómától való elkülönítés elektromyográfia segítségével lehetséges, mellyel mérni tudjuk az idegek ingerületvezetését és az izmok válaszát az impulzusokra. Lumbágóról ugyanis csak akkor beszélhetünk, ha az ülőidegfonat becsípődését kizártuk.
A lumbágó főként a 30-60 év közöttieket érinti
A lumbágó főként a 30-60 év közöttieket érinti

A lumbágó tünetei, kórlefolyása

A lumbágó egyetlen tünete a deréktáji fájdalom, főként az utolsó ágyéki csigolya és a keresztcsont kapcsolódásánál. A fájdalom általában aszimmetrikus. A beteg felállva nem tud kiegyenesedni, olyan testhelyzetet vesz fel, amellyel a fájdalmas oldalt megpróbálja tehermentesíteni ("antalgiás tartás"). Mivel mozgásra a fájdalom fokozódik, a hosszú hátizmok feszülése (defense, e: defanz) próbálja akadályozni a gerinc mozgását. Ez az izomfeszülés jól kitapintható.
A lumbágó (ha nincs mögötte komolyabb szervi betegség), jóindulatú. Megfelelően kezelve 1-2 hét alatt biztosan meggyógyítható. Amennyiben hátterében súlyos betegség áll, a prognózis természetesen komolyabb.

A lumbágó kezelése

A kezelés célja a fájdalom, az izomfeszülés (defense) oldása és a steril gyulladás megelőzése.
  1. Nem szteroid gyulladásgátlók (ibuprofen, indometacin, stb.), gyomorpanaszok esetén noramidazofén, paracetamol jöhet szóba.
  2. COXIB-ok: A ciklo-oxigenáz II bénítók olyan nem szteroid gyulladásgátlók, melyek esetében nem kell számolni a hagyományos készítmények mellékhatásaival. Mivel meglehetősen drágák, csak nagyon indokolt esetben írhatja fel az erre felhatalmazott szakorvos.
  3. Szteroid injekció: Szteroid és érzéstelenítő injekció adása is hozzátartozik a szájon át szedett gyógyszerekkel nem kontrollálható esetek gyógyításához.
  4. Hideg és meleg borogatással a gyulladás és az izomgörcs természetes úton is enyhíthető. Fontos, hogy az első 48 órában meleget ne alkalmazzunk, mert az fokozhatja a gyulladást és a fájdalmat.
  5. Elektromos ingerlés: Ma már mindenki könnyen elérhető az ún. TENS készülék olyan készülék (TENS =transcutaneous electrical nerve stimulation), mely az idegek elektromos ingerlésével képes csökkenteni a fájdalmat.
  6. Fizikoterápia: A heveny szakasz megszűntével megfelelően képzett szakember segíthet olyan gyakorlatok elsajátításában, amelyek segítségével a kiújulás megelőzhető. Cél a hátizomzat megerősítése és a helyes testtartás elsajátítása.
Ha a derékfájást nem súlyos betegség váltotta ki, a gyógyulás a kezelések nyomán csaknem biztosra vehető.

A lumbágó megelőzése

A megelőzés három részből áll.
  1. A rendszeres testmozgás megerősíti a hosszú hátizmokat, melyek részben tehermentesítik a gerincoszlopot. Szinte bármilyen sport alkalmas a hatás elérésére.
  2. A beteg hagyjon fel a dohányzással! A mikro-vérkeringés beszűkülése, a szövetek oxigenizációjának romlása jelentősen rontja a gyógyulási esélyeket.
  3. Normalizáljuk vagy tartsuk normális szinten a testsúlyunkat, azt ugyanis a gerincoszlopnak kell megtartania. Elhízás esetén a csigolyaízületek kopása jelentősen felgyorsul.
A megelőzésről fizikoterápiával, speciálisan képzett szakember felügyelete mellett kell gondoskodni.

A derékfájós beteg ne feküdjön puha ágyban. A lehető legkeményebb helyen feküdjön (akár a földön is), hogy a csigolyák felesleges mozgatása ne következzék be.
Heveny szakban mindenféle gyógyfürdő, gyógymasszázs tilos, mert csak a betegség elhatalmasodását eredményezheti.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.