Férfi egészségügyi problémák

A férfi egészségügyi problémák régebben nem kaptak megfelelő hangsúlyt. Az elmúlt évtizedek egyik nagy változása, hogy ezek a betegségek kiléptek a tabu tárgyköréből, és nyíltan beszélnek róluk nemcsak az egészségügyi szakma képviselői, hanem az ezekben szenvedő férfiak és partnereik is. A legfontosabb közülük az erektilis diszfunkció, amelyről egyre többször hallhatunk is. A fokozott figyelmet nemcsak az őszintébbé váló, nyitottabb légkörnek köszönheti, hanem az elmúlt évtizedek felgyorsult, folyamatosan változó életmódja miatt valóban egyre több esetben fordul elő.

Mellékhere-gyulladás (epididymitis) tünetei és kezelése

Mi a mellékhere-gyulladás?

A mellékhere a férfiak belső nemi szervei közé tartozó páros szerv. A herék mögött kanyargó vezetékekről van szó, amelyek a hímivarsejtek (spermiumok) érésében, tárolásában és továbbításában töltenek be fontos funkciót. Legtöbbször fertőzés hatására a mellékherék fájdalmasan begyulladhatnak, ezt nevezzük mellékhere-gyulladásnak, avagy epididymitisnek. Fontos, hogy a mellékhere-gyulladás nem azonos a heregyulladással (orchitis), noha a két állapot szimultán is kialakulhat. Ez utóbbi esetben epididymo-orchitis a diagnózis megnevezése.

Tünetek

A mellékhere-gyulladás előfordulása

Becslések szerint átlagosan ezerből egy férfinél alakul ki mellékhere-gyulladás évente, egyszersmind ez a heretáji fájdalom leggyakoribb kiváltó oka. Noha bármely életkorban kialakulhat, legnagyobb arányban a serdülőket és a fiatal felnőtteket érinti.

A mellékhere-gyulladás okai

Mellékhere-gyulladást a leggyakrabban húgyúti vagy szexuális úton terjedő fertőzések (STI) okoznak, elsősorban olyan baktériumok, mint a Chlamydia trachomatis (Chlamydia-fertőzés) és a Neisseria gonorrhoeae (gonorrea, tripper, kankó), illetve Mycoplasma nemzetség egyes baktériumfajai. Gyerekeknél és időseknél, továbbá más férfiakkal szexuális kapcsolatot létesítő férfiaknál Escherichia coli (E. coli) okozta fertőzés is gyakran szerepel a kiváltó okok között. Ritkán mellékhere-gyulladást idézhet elő a tuberkulózis (TBC, gümókőr), valamint a vírusos eredetű mumpsz is.
Egyes esetekben a vizelet mellékherékbe történő visszaáramlása vezet kémiai irritációhoz, azon keresztül pedig gyulladáshoz. Ez főként nehéz súlyok emelgetése és erőlködés hatására jöhet létre. Mindezeken felül traumás lágyéksérülés is okozhat mellékhere-gyulladást.
Általában véve elmondható, hogy az epididymitis szempontjából kockázati tényező a nem biztonságos szexuális aktusok létesítése (gyakori partnerváltogatás, az óvszerhasználat hiánya, anális szex), illetve minden olyan állapot, amely növeli a húgyúti fertőzések kialakulásának veszélyét. E téren említhető a katéterhasználat, a prosztatamegnagyobbodás és az immunrendszer működését gyengítő megbetegedések, mint a cukorbetegség és a HIV-fertőzés.

A mellékhere-gyulladás tünetei

A mellékhere-gyulladásnak megkülönböztetjük akut (heveny) és krónikus (idült) formáját. Akut gyulladás esetén a bevezető tünetek között szerepel a hőemelkedés vagy alacsony láz, hidegrázás és enyhe – általában féloldali – diszkomfort a herezacskó területén. A kellemetlen érzés egyre kifejezettebb fájdalommá erősödik a folyamat előrehaladtával, a here környéke pedig nyomásérzékennyé, duzzadttá, meleg tapintatúvá és vöröslővé válik, különösen, ha a gyulladásért felelős fertőzés magára a herére is átterjed. Idővel a fájdalom a teljes herezacskóra kiterjedhet, illetve kisugározhat az ágyék felé. A felsorolt tüneteket kísérheti továbbá vizeletürítés közbeni fájdalom, péniszfolyás, illetve vér jelenhet meg az ondóban.
Minél előbb orvoshoz kell fordulni a problémákkal. Fotó: Getty Images
Minél előbb orvoshoz kell fordulni a problémákkal. Fotó: Getty Images
A hat hétnél hosszabb időn keresztül fennálló vagy vissza-visszatérő panaszok krónikus mellékhere-gyulladást jeleznek. Ilyenkor a tünetek jellemzően kevésbé intenzívek, mint az akut gyulladás esetén, és ritkán társul hozzájuk láz.

A mellékhere-gyulladás diagnózisa

Mellékhere-gyulladás gyanújával javasolt mihamarabb orvoshoz fordulni, annál is inkább, mert a tünetek más, sürgős ellátást igénylő állapotok, így akár herecsavarodás esetében is hasonlóan alakulhatnak. Az akut mellékhere-gyulladás diagnózisa a beteg által leírt tünetek figyelembevételével elsősorban fizikai vizsgálaton és ultrahang vizsgálaton alapul. A krónikus forma kimutatásához ezen túlmenően laborvizsgálatra, vizeletüledék-vizsgálatra és vizelettenyésztésre is szükség lehet.

A mellékhere-gyulladás kezelése

Elsődlegesen konzervatív megközelítéssel, antibiotikumok alkalmazásával történik mind az akut, mind a krónikus mellékhere-gyulladás kezelése, amit ágynyugalom, az érintett terület jeges borogatása és fájdalomcsillapító készítmények alkalmazása egészít ki. Az antibiotikumkúra megkezdését követően néhány napon belül jellemzően javul a betegek állapota, habár a duzzanat és diszkomfort még hetekig, hónapokig fennmaradhat. Időben megkezdett kezelés mellett a mellékhere-gyulladás általában szövődménymentesen gyógyul. A krónikus gyulladás antibiotikumos kezelése ezzel együtt hetekig, hónapokig elhúzódhat.
Fontos ugyanakkor hozzátenni, hogy a gyógyszeres kezelésre nem reagáló vagy tályogképződéssel járó megbetegedések esetében szükségessé válhat az érintett mellékhere, de akár a here-mellékhere teljes műtéti eltávolítása is.

A mellékhere-gyulladás szövődményei

A lehetséges szövődmények közé tartozik, hogy kezeletlenül a mellékhere-gyulladás nyomán tályog képződhet a herezacskóban, amelyből aztán sipolyképződés sem kizárt. Ezenkívül a vérellátás zavara heresorvadáshoz vezethet, a mellékhere károsodása nyomán pedig termékenységi zavarok is felléphetnek.

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +15 °C
Minimum: +6 °C

Kelet, északkelet felől tovább szakadozik, gomolyosodik, csökken a felhőzet, így hazánk északkeleti, keleti felén sok, nyugaton, délnyugaton kevesebb napsütés valószínű. Utóbbi országrészben maradhatnak tartósan borult körzetek. A déli tájakon záporeső nem zárható ki. Az északi, északkeleti szél nagy területen lesz élénk, olykor erős, a Bodrogköz térségében akár viharossá is fokozódhat. A legmagasabb nappali hőmérséklet 12 és 19 fok között valószínű, a nyugati, délnyugati felhősebb részeken mérhetjük az alacsonyabb értékeket. Késő estére 6 és 12 fok közé hűl le a levegő. Bolondok napján eső, szél és napsütés váltja egymást.