Mi a mellékvesekéreg-rák?
Az elsődleges mellékvesekéreg-rák áttéteket okozhat a májban, a csontokban, a tüdőben vagy a nyirokmirigyekben. A mellékvesekéreg hormonokat termel, ezért a rosszindulatú daganatos megbetegedés gyakran hormonzavart is okoz. A mellékvesekéreg karcinómát el kell különíteni az egyéb szervekben (gyakran a tüdőben) kialakuló rosszindulatú daganat mellékvesébe adott áttétjétől.
Tünetek
A mellékvesekéreg-rák előfordulása
A mellékvese jóindulatú daganata (adenoma) gyakori elváltozás, a rosszindulatú daganat viszont nagyon ritka, egymillió emberből csak egy-kettőnél alakul ki.
Harminc éves kor alatt mellékvese-daganat (ami lehet a mellékvesekéregben vagy a -velőben is) gyakorisága kevesebb, mint 1 százalék. 40 éves kortól a gyakoriság fokozatosan növekszik, a 70 évesnél idősebbek esetében 7 százalék - ezek az adatok mind a jó-, mind a rosszindulatú mellékvese-daganatokra vonatkoznak.
A mellékvesekéreg-rák okai
A mellékvesében kialakuló rosszindulatú daganat leggyakrabban a tüdőrák áttéteként keletkezik. A daganat minden életkorban előfordulhat, örökletes lehet. Kialakulásának oka nem ismert, gyakran véletlenszerűen jelentkezik a betegség.
A mellékvese páros szerv, a vesék fölött található, és két részből áll: a külső kéregből és a belső velőből. A mellékvesekérget három részre oszthatjuk. Az egyik a férfi és a női nemi hormonokért felelős, a másik az aldoszteront, a só-vízháztartás fő hormonját termeli.
A középső rétegben képződik a kortizol, amely a cukoranyagcserében játszik szerepet (ez az izmok erőnlétében és a szervezet stresszre adott reakciójában játszik szerepet). Az aldoszteron és a kortizol is szükséges a vérnyomás szabályozásához.
A mellékvesekéreg-rák tünetei
A mellékvesekéreg hormonjai irányítják például a szénhidrát-anyagcserét és a só-vízháztartást, illetve nemi hormonokat is termel. A mellékvesekéreg elsődleges daganata klinikailag hormonzavart vagy hasi panaszokat, fogyást, fájdalmat okoz. A tünetek között megemlíthetjük még a magas vérnyomást, a szapora szívdobogást, a fejfájást és az izzadást. A mellékvesekéreg-rák miatt kialakulhat Cushing-szindróma is. Ezt a betegséget a kortizol túltermelődése okozza. A tünetei között az alma-típusú elhízás, a száraz bőr, csontritkulás és izomfájdalom, a nőknél férfias szőrzet kialakulása figyelhető meg.
A mellékvesekéreg-rák diagnózisa
A mellékvese-daganatok egy részét az általuk okozott tünetek miatt elkezdett kivizsgálás során találják meg, nagyobb részüket véletlenül fedezik fel, teljesen más okból elvégzett vizsgálatok során.
A kivizsgálás hasi ultrahanggal, CT- és MRI-vizsgálattal történik. Vérvétel segítségével mérik fel a hormonszintet. A radiológiai vizsgálat során gyakran észlelhetők annak jelei, hogy a tumor rosszindulatú, ebben az esetben a műtéti eltávolítása javasolt. A daganatból szövetmintát vesznek, és megállapítják, hogy valóban rosszindulatú volt-e.
A mellékvesekéreg-rák kezelése
A daganatot - ha lehetséges - sebészileg eltávolítják. Áttétet képző mellékvesekéreg karcinóma esetén a beteg kemoterápiát és sugárkezelést kap, illetve a hormonális tüneteket gyógyszerekkel enyhítik. Mivel a betegség nagyon ritka, nehéz meghatározni, hogy mi a megfelelő kezelés.
A mellékvesekéreg-rák megelőzése
Nem ismerjük, hogy mitől alakul ki a betegség, ezért nem tudjuk, hogyan lehet megelőzni.
A mellékvesekéreg működésének elégtelenségét, pusztulását Addison-kórnak nevezzük. Ez az autoimmun betegség nagyon ritka, bővebben itt olvashatunk róla.
Selye János a stresszelméletében leírta, hogyan képes a szervezetünk kezelni, illetve leküzdeni a nehéz fizikai és mentális megterheléseket. A mellékvesekéreg hormonjainak ebben döntő szerepe van.