Ideggyógyászati megbetegedések

Az idegrendszert az agy, a gerincvelő és az egész testet behálózó idegek összessége alkotja. Bonyolultsága messze meghaladja a legnagyobb teljesítményű számítógépekét is, az agy működését évtizedek óta kutatják, de még csak pár százalékát sikerült megismerni. Az idegrendszert két nagyobb részre osztjuk: a központi idegrendszert az agy és a gerincvelő alkotja, a környéki idegrendszer pedig azon ideghálózatokat jelenti, amelyek az agy és a gerincvelő összeköttetéseit biztosítják a szervezet többi részével. Az idegrendszer bonyolultsága miatt betegségei igen gyakoriak - a lakosság nagy részét érinti valamelyik formájuk.

Mellkaskimeneti szindróma (TOS) tünetei és kezelése

Mi a mellkaskimeneti szindróma?

A mellkaskimeneti szindróma (Thoracic Outlet Syndrome TOS) több olyan ideg- és érrendszeri kórképet foglal magába a nyak-vállöv területén, amelyek anatómiai rendellenességek következtében alakulnak ki. A tünetegyüttes karfájdalmat, izomsorvadást, bénulást, valamint felső végtagi keringési zavarokat is okozhat.

Tünetek

A mellkaskimeneti szindróma okai

A betegség akkor jön létre, ha a nyak területén található nagyerek, illetve a felső végtag idegfonata nyomás alá kerülnek, ami miatt romlik a véráramlás és az idegek működése. Gyakori oka lehet egy autóbalesetből származó trauma, munkahelyi vagy sportsérülés, terhesség, hirtelen terhelés (például nehéz tárgyak cipelése), hosszútávú egyoldalú, aszimmetrikus terhelés, valamint centrális katéter, dialízis kanül vagy pacemaker behelyezése. Emellett anatómiai eltérések, deformitások (például plusz egy nyaki borda vagy szabálytalan, összeolvadt borda) szintén okozhatják. Előidézheti egy korábbi kulcscsont- vagy bordatörés is. Előfordulhat, hogy a betegség oka mindvégig ismeretlen marad, az azonban biztos, hogy a mozgásszegény életmódnak, az ülőmunkának, a rossz testtartásnak, a gerincferdülésnek, sőt a stressznek is szerepe van a kialakulásában. Emellett a gyenge izomzattal rendelkező, aszténiás alkat is hajlamosító tényező. 

A mellkaskimeneti szindróma tünetei

A probléma állandó (krónikus) vagy ideiglenes tüneteket okozhat. Gyakori tünet, hogy az alkar gyengesége, erőtlensége, fájdalma, fáradékonysága miatt az érintettek nehezebben képesek használni a karjukat. Emellett a kéz szorítóereje csökkenhet, erőtlenné válhat. A nyak mozgatására, terhelésre a nyakból a felső végtagba sugárzó fájdalom, ujjzsibbadás, éjszaka fokozódó ujjfájdalom és felső végtagi zsibbadás jelentkezhet. Az érintettek egy része nem tudja behajlítani az ujjait, nem tudja kinyújtani a gyűrűs-, a hüvelyk- és a kisujját, égő fájdalmat érezhetnek az alkarban, illetve a kéz kisujj oldali részén, elsorvadhat a hüvelykujj- és a kisujjpárna izomzata, valamint a kézközépcsontok közti izmok. Emellett érzéscsökkenés jelentkezhet a kézen és az alkar belső oldalán, míg túlérzékenység az alkar külső oldalán. Jellemző lehet még, hogy a betegek bizsergő, duzzadt kézfejről, hideg alkarról, hidegben pedig elfehéredett, ellilult, majd kipiruló ujjakról, kezekről számolnak be, illetve nem tudják a kisujjukat terpeszteni. Szintén jelentkezhet pulzáló csomó a kulcscsont közelében, illetve gyengült vagy nem mérhető pulzus az érintett karban.
Nem szabad félvállról venni a mellkaskimeneti szindróma tüneteit. Fotó: Getty Images
Nem szabad félvállról venni a mellkaskimeneti szindróma tüneteit. Fotó: Getty Images

A mellkaskimeneti szindróma típusai 

A betegség két nagy csoportja a vénás obstrukciót okozó, illetve az artériás-idegi kompressziót okozó mellkaskimeneti szindróma.

A mellkaskimeneti szindróma kezelése

A betegség előrehaladása konzervatív mozgásterápiával lassítható, de speciális, kombinált légzés- és tartásterápia is hatásos lehet. Emellett bizonyos indokolt esetekben műtéti eljárással is kezelhető, aminek során eltávolítják a nyaki borda és a hetes nyakcsigolya oldalsó nyúlványát. Szintén hatékony lehet a manuálterápia, a speciális idegmobilizációs technika, az autogén tréning, a hangtálterápiás meditáció, a Kinesio Tape kezelés, valamint a tartáshibákat korrigáló Dorn terápia is. 

A mellkaskimeneti szindróma szövődményei

A mellkaskimeneti szindróma a krónikussá váló fájdalom mellett izomsorvadást, bénulást, illetve felső végtagi keringési zavarokat is okozhat.

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +15 °C
Minimum: +6 °C

Kelet, északkelet felől tovább szakadozik, gomolyosodik, csökken a felhőzet, így hazánk északkeleti, keleti felén sok, nyugaton, délnyugaton kevesebb napsütés valószínű. Utóbbi országrészben maradhatnak tartósan borult körzetek. A déli tájakon záporeső nem zárható ki. Az északi, északkeleti szél nagy területen lesz élénk, olykor erős, a Bodrogköz térségében akár viharossá is fokozódhat. A legmagasabb nappali hőmérséklet 12 és 19 fok között valószínű, a nyugati, délnyugati felhősebb részeken mérhetjük az alacsonyabb értékeket. Késő estére 6 és 12 fok közé hűl le a levegő. Bolondok napján eső, szél és napsütés váltja egymást.