
Mi a nyakrándulás?
Nyakrándulást általában az okozza, ha a fejnek hirtelen előre vagy hátrafelé kell mozdulnia. Ez általában valamilyen baleset során következik be, de bármilyen hirtelen mozdulat vagy ütés is okozhatja. Ez a váratlan mozdulat elszakíthatja a nyakban lévő izmokat és inakat. Ez általában fájdalommal jár, mértéke a szakadás helyétől és súlyosságától függ.
Tünetek
A nyakrándulás okai
Nyakrándulást több dolog is okozhat, az egyik a rossz tartás. Ha hosszú időn keresztül túlságosan előre hajolunk, vagy oldalt tartjuk a fejünket, a nyakban találhatók izmok, inak és más lágy szövetek túlfeszülhetnek. Ez megtörténhet például akkor, ha órákon át a számítógép előtt ülünk, vagy ha rossz pózban alszunk. Különböző balesetek során is megrándulhatnak a nyaki izmok és inak: amikor hirtelen ütés éri a fejet vagy a nyakat, az izmoknak túl gyorsan kell reagálniuk. Azzal is megterhelhetjük őket, ha túl nagy súlyt emelünk, vagy ha valamilyen új sportot kezdünk, például egy korábban nem próbált edzésformát. Ha sokáig ismételjük ugyanazt a tevékenységet, akkor szintén megrándulhatnak az izmaink.
A nyakrándulás előfordulása
A nyakrándulás bárkit érinthet. Bár arra figyelhetünk, hogy ne tegyünk hirtelen mozdulatokat, sajnos baleset bármikor érhet bennünket, aminek egyik szövődménye lehet a nyakrándulás.
A nyakrándulás tünetei
A nyakrándulás legjellemzőbb tünete a fájdalom, ami jelentkezhet azonnal, de pár órával a baleset után is, ha az okozta a problémát. Ez a fájdalom általában akkor rosszabb, ha oldalra, vagy előre-hátra mozgatjuk a fejünket, de az is lehet, hogy egyszerűen csak lemerevedik a nyakunk, ha mozdítani akarjuk. Az izmainkat tapintásra merevnek vagy csomósnak is érezhetjük, és lehet, hogy csak kisebb mértékben tudjuk elfordítani a fejünket.

A nyakrándulás diagnózisa
Mivel a probléma általában magától elmúlik, nincs mindig szükség orvosi ellátásra. Súlyos nyaki fájdalom esetében viszont érdemes szakemberhez fordulni, aki fizikailag is megvizsgál, hogy beazonosítsa a fájdalom pontos helyét és erősségét, valamint ki is kérdez minket arról, hogyan kezdődött. Szükség lehet esetleg képalkotó vizsgálatokra is (röntgen, CT, MR stb.), amikkel egyéb lehetséges problémákat is ki tudnak zárni.
A nyakrándulás kezelése
A nyakrándulás általában csak egy hétig okoz tüneteket, és pár hét alatt magától meggyógyul a problémás terület. Általában nem igényel különösebb orvosi ellátást: pihennünk kell, és figyelnünk a mozdulatainkra, hogy ne erőltessük meg a nyakizmainkat.
A fájdalmainkra vény nélkül kapható fájdalomcsillapítókat szedhetünk, illetve ha orvosunk javasolja, izomlazítót is. Ezen kívül jeges borogatást is alkalmazhatunk a nyakunkon: körülbelül 3-4 óránként 15 percre tegyünk törülközőbe csavart jeget az érintett területre, így enyhíthetjük a fájdalmat. Nyakmerevítőt is használhatunk pár napig, de hosszútávon nem ajánlott, mivel úgy pont, hogy elgyengíti a nyakban lévő izmokat. Masszázs is segíthet.
Ha a nyakrándulás valamilyen baleset miatt történt, ami más egészségügyi gondokat is okoz, akkor alaposabb kivizsgálás, és terápia is várhat az illetőre, a sérülései mértékétől függően.
A nyakrándulás gyógyulási esélyei
Maga a nyakrándulás a legtöbb esetben nem jár komolyabb szövődménnyel: súlyosabb esetben akár három hónapba is belekerülhet, mire teljesen meggyógyul. Viszont ha a tüneteink nem enyhülnek, illetve más problémáink is vannak, akkor forduljunk orvoshoz.
Ha sporttevékenység közben rándult meg a nyakunk, fontos a fokozatosság a visszatérés idején: ne várjunk el magunktól ugyanazt a teljesítményt, amint újrakezdjük az edzést. Ha már orvosunk engedi, beépíthetünk nyakizom-erősítő gyakorlatokat is az edzéstervünkbe: megelőzhetünk egy újabb nyakrándulást, ha erősek és hajlékonyak az izmaink. Azoknak is érdemes rendszeresen tornáztatniuk a nyakukat, akik egész nap ugyanabban a testhelyzetben dolgoznak.