Bőr- és nemi betegségek

Az emberi szervezet legnagyobb szerve a bőr, amely a test felszínét a külvilág felé fedi. Egy felnőtt embernél 1,6-1,8 négyzetméter, a testsúly 15 százalékát teszi ki. Sokrétű feladatot ellátó, bonyolult szerv, működése az élet sok szempontjából pótolhatatlan. Betegségei amellett, hogy kellemetlenek, de jól láthatók, feltűnőek is, nemcsak egészségi, hanem esztétikai, lelki problémát is jelentenek. A bőr és a szervezet egyéb részeinek szoros kapcsolata miatt a bőrbetegségeknek csupán egy része önálló bőrelváltozás , jelentős részük a szervezet egyéb betegségével függ össze.

Ótvar tünetei és kezelése

Mi az ótvar?

Az impetigo igen fertőző, felületes, gennyes bőrbetegség, mely elsődleges fertőzésként legtöbbször az arcbőrön, gyermekeknél fordul elő; másodlagos fertőzésként bármely életkorban kialakulhat. Jelentőségét az adja, hogy a szervezetet (veséket) érintő, súlyos szövődménye lehet.

Tünetek

Az ótvar előfordulása

Gyakori bőrbetegség. Valódi gyakoriságát azonban a fel nem ismert és jelentéktelen formák nagy száma miatt nem lehet megbecsülni. Számtalanszor megfigyelhető megfázásos betegségek esetén, ahol a kórokozók az orrváladékkal szétkenődhetnek az arc bőrén.

Az ótvar okai

Napjainkban leggyakrabban a Staphylococcus aureus- valamint a béta-hemolizáló Streptococcus pyogenes-fertőzés fordul elő. Az egészséges bőrön is találhatók mikroorganizmusok (pl. gombák, baktériumok), ezek egy része segít a bőr védekezése során távol tartani a szervezettől a valódi kórokozókat. Ha a bőr megsérül, a mikroorganizmusok bejutnak a szövetekbe, és gyulladást okozhatnak. Bőrsérülést eredményezhet állatharapás, rovarcsípés vagy bármilyen a bőr felületét károsító tényező. Észrevehetetlenül kicsiny sérülés is vezethet impetigo kialakulásához.
Ótvar bőrön
Ótvar bőrön

Az ótvar diagnózisa

  1. Fizikális vizsgálat: Az elváltozás szabad szemmel és kézi nagyítóval történő megtekintése legtöbbször önmagában is elég a diagnózishoz.
  2. Laboratóriumi vizsgálatok: Kérdéses esetekben bakteriológiai tenyésztés segíthet.

Az ótvar tünetei, kórlefolyása

Főként az arcon és az ajkak környékén, de a testfelület más részein is, például a végtagokon enyhén viszkető apró hólyagok jelennek meg. A gennyes bennékű hólyagok felszakadása után visszamaradó hámhiány erősen váladékozik, rajta mézsárga pörk alakul ki, mely szívósan tapad a bőrfelülethez. Vakarással a környező bőrfelületekre is szétterjed a kórokozó. A közeli nyirokcsomók duzzadtak lehetnek.
A párás levegő, a rossz szociális-, higiénés környezet vagy a már fennálló, a szervezet ellenálló-képességét gyengítő betegség kedvez a terjedésnek.

Az ótvar kezelése

A kezelés célja a kórokozók elpusztítása, a tökéletes gyógyulás biztosítása és a késői lehetséges szövődmények elkerülése. A fertőzött területet naponta többször le kell mosni fertőtlenítővel (pl. Hiperol, Neomagnol); legfontosabb hogy a pörköt eltávolítsuk. Ezen felül javasolt antibakteriális kenőcsök helyi alkalmazása, ahol lehet, fedőkötéssel érdemes védeni a bekent területet. Bizonyos esetekben szükség lehet szájon át szedhető antibiotikumra (penicillinek, makrolidok), mely segíthet az egész szervezetet érintő szövődmények megelőzésében.

Az ótvar gyógyulási esélyei

A bőrelváltozások rendszerint nyomtalanul gyógyulnak, de nem ritka a kiújulás, főleg a gyenge ellenálló-képességű betegek esetében.
A fertőzésnek szövődményei lehetnek:

Az ótvar megelőzése

A megfelelő tisztálkodás segít a megelőzésben. A bőr apró sérüléseit mindig el kell látni. A betegség fertőző, ezért a közös törülköző, borotva és ruházat használata is segíti terjedését. Kerülni kell a fertőzött beteggel való közvetlen érintkezést. Ha nem lehetséges, gyakori fertőtlenítő kézmosás és a beteg bőrterület fedőkötése segíthet a megelőzésben.

A ritka, de súlyos veseszövődmények megelőzése céljából, a betegség lefolyását követő 2 hét múltán vizeletvizsgálat javasolt.
Az impetigo gyakorta függ össze "gennyes" orrfolyással (nátha, arcüreggyulladás, tüszős mandula/torokgyulladáshoz társuló orrfolyás, középfülgyulladás, stb.), amire különösen hajlamosít a helytelen vagy mellőzött zsebkendőhasználat.
Ilyen időszakokban különösen fontos az arc rendszeres mosása, a bőr ápolása. A baktériumok terjedését elősegíti az ágynemű is, melyet javasolt gyakran cserélni, magas hőfokon kimosni és kivasalni. A párnára érdemes naponta, minden lefekvés előtt mosható és vasalható pelenkát teríteni.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -1 °C

Változóan felhős idő várható a legtöbb helyen többórás napsütéssel, majd délután délnyugat felől elkezd növekedni, vastagodni a felhőzet. Az esti óráktól az északnyugati, nyugati tájakon már előfordulhat havas eső, havazás. Az északnyugati, nyugati szél az ország északkeleti felén nagy területen megerősödik, egy-egy viharos széllökés is előfordulhat, majd délután délnyugat felől egyre többfelé átmenetileg mérséklődik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 4 és 9 fok között alakul. Késő este -3 és +5 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.