Bőr- és nemi betegségek

Az emberi szervezet legnagyobb szerve a bőr, amely a test felszínét a külvilág felé fedi. Egy felnőtt embernél 1,6-1,8 négyzetméter, a testsúly 15 százalékát teszi ki. Sokrétű feladatot ellátó, bonyolult szerv, működése az élet sok szempontjából pótolhatatlan. Betegségei amellett, hogy kellemetlenek, de jól láthatók, feltűnőek is, nemcsak egészségi, hanem esztétikai, lelki problémát is jelentenek. A bőr és a szervezet egyéb részeinek szoros kapcsolata miatt a bőrbetegségeknek csupán egy része önálló bőrelváltozás , jelentős részük a szervezet egyéb betegségével függ össze.

Övsömör tünetei és kezelése

Mi az övsömör?

Az övsömör a bárányhimlő által okozott ideg- és bőrgyulladás. A bárányhimlőt követően a vírus élve maradhat a gerincvelő hátsó szarvában lévő érző idegsejtekben. Az idegsejtek szétesése és/vagy az immunrendszer gyengülése során a vírus kilép a gerincvelői fő érző idegtörzsek ("ideggyökök") mentén és az emberi szervezetre is jellemző ősi szelvényezettségnek megfelelően egy szelvényben, vagyis a mellső felszín középvonalában véget érő övszerű alakzatban ideg- és bőrgyulladást okoz. Az övsömör és a bárányhimlő közötti összefüggést ifj. Bókay János (1858-1937) magyar gyermekorvos fedezte fel.

Tünetek

Az övsömör előfordulása és okai

Az övsömör bárányhimlőn átesett immunhiányos állapotban szenvedő betegeknél jelentkezik. Az egyébként életre szóló immunológiai védettség gyengülésével (pl. rosszindulatú daganatok, immungyengítő gyógyszeres kezelés) a vírusok reaktiválódhatnak és a bárányhimlőtől eltérő fertőző betegséget váltanak ki. Az esetek többségében a vírusok újraéledésének oka nem mutatható ki.

Az övsömör tünetei

Az érző ideggyök által érintett, jellemzően a hasi-mellkasi felület középvonalában éles határral végződő területen duzzadt vörös foltok jelentkeznek, melyek felszínén hamarosan hólyagok alakulnak ki. A hólyagok hamarosan kifakadnak. A bőrelváltozás 2-4 hét alatt, többnyire nyomtalanul, olykor azonban hegek hátrahagyásával gyógyul. A gyulladást forrázásszerű fájdalom kíséri. Mivel az érzőideg is gyulladt, az idegfájdalom már a bőrkiütések előtt jelentkezhet és azok elmúltával is fennmaradhat. A bőrkiütések nélküli idegfájdalom számos betegség tünetét utánozhatja.
Az övsömör a bárányhimlő által okozott ideg- és bőrgyulladás
Az övsömör a bárányhimlő által okozott ideg- és bőrgyulladás

Az övsömör diagnózisa

A jellegzetes klinikai kép alapján a kórelőzmény és az elváltozás megtekintése általában elegendő a diagnózis felállítására. Nehéz a helyzet akkor, ha az idegfájdalom megelőzi a bőrkiütések megjelenését, mert a fájdalom számos betegség (szívinfarktus, epekövesség, hasi szervek perforációja, stb.) tüneteit utánozhatja.

Az övsömör kezelése

A vírusok pusztításában a korán megkezdett aciklovír kezelés lehet hatékony. A bőrelváltozások kezelésének célja a fájdalom és gyulladás csökkentése, melyek hűtőpasztákkal, rázókeverékekkel lehetséges. B12-vitamin injekciók segíthetik a gyulladt idegek gyógyulását. A fájdalmak enyhítésére olykor erős fájdalomcsillapítókra is szükség lehet. A kiütések múltán is fennmaradó idegfájdalom esetén szteroid gyulladásgátló is adható. Amíg a vírusok élnek, a szteroid gyulladásgátlók adása természetesen ellenjavallt, mert az immunrendszer további gyengítése a folyamatot súlyosbítja. Különösen veszélyesek azok az esetek, melyek az arcon jelentkeznek és a szemet is érintik. Ezek gyógyítása igen felelősségteljes szakorvosi feladat.

Az övsömör gyógyulási esélyei

Az övsömör önmagában jó prognózisú betegség. Ha más immunhiányos állapothoz társul, az alapbetegség határozza meg a betegség kimenetelét. A szemet is érintő folyamat vakságot eredményezhet. A bőrbetegség elmúltával az idegfájdalom akár fél évig is fennmaradhat.

Az övsömör megelőzése

A betegség nem előzhető meg. Ugyanakkor meg kell említeni, hogy az övsömörös beteg fertőz, az arra fogékony egyéneknél bárányhimlőt okoz. A bárányhimlőn átesett betegekre az övsömörös beteg nem jelent veszélyt.

Hasznos tudnivalók

Az övsömörben szenvedő beteg a bárányhimlőn még át nem esett egyénekre (főként gyermekekre és fiatal felnőttekre) veszélyes, mert náluk bárányhimlőt válthat ki. A bárányhimlő az esetek kb. 5 százalékában veleszületett rendellenességeket (bőrhegesedéseket) okoz. Övsömör esetében a vírusok, az előzetes bárányhimlő nyomán a vérben keringő ellenanyagok miatt nem kerülhetnek kapcsolatba a magzattal. Az övsömör tehát nem magzatkárosító betegség.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -1 °C

Változóan felhős idő várható a legtöbb helyen többórás napsütéssel, majd délután délnyugat felől elkezd növekedni, vastagodni a felhőzet. Az esti óráktól az északnyugati, nyugati tájakon már előfordulhat havas eső, havazás. Az északnyugati, nyugati szél az ország északkeleti felén nagy területen megerősödik, egy-egy viharos széllökés is előfordulhat, majd délután délnyugat felől egyre többfelé átmenetileg mérséklődik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 4 és 9 fok között alakul. Késő este -3 és +5 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.