Mi a rózsahámlás?
A rózsahámlás egy igen gyakori bőrbetegség, amit sokszor a háziorvosok is gombás fertőzésnek néznek, akként is kezelnek. Maga a betegség nagyon apró és halvány, vöröses, rózsaszínbe hajló hámló foltok, majd plakkok bőrön való megjelenését okozza.
Tünetek
A rózsahámlás előfordulása
Gyakori panaszról van szó, a bőrgyógyászok sokszor találkoznak vele. Biztos az is, hogy sokkal gyakoribb, mint ahányszor diagnosztizálják. A betegség ismétlődni nem szokott.
A férfiakat és a nőket a probléma azonos arányban érinti, a nemek között különbség nincs. Egyes vélemények szerint a fiatalabb korosztály érintettebb lehet, mint a középkorú, de a gyakorlat nem ezt mutatja, aszerint a betegség bárkinél előfordulhat. Az viszont igaz, hogy az időseket kisebb arányban érinti.
A rózsahámlás okai
A betegség oka nem ismert, de feltételezhető, hogy valamilyen vírusfertőzés (például Epstein-Barr-vírus) okozhatja. A feltételezések szerint a betegek a tünetek megjelenése előtt hetekkel eshetnek át ilyen fertőzéseken. Ebből adódóan maga a rózsahámlás már nem fertőző.
A rózsahámlás tünetei
A testfelületen apró és halvány, vöröses, rózsaszínbe hajló plakkok jelennek meg, először jellemzően egy nagyobb, ovális területen. Ez az úgynevezett anyafolt, ami akár hetekig is önmagában állhat valahol a törzsön. Ezt követően körülötte, számos egyéb területen alakulnak ki szélen hámló vöröses foltok, plakkok. Utóbbiak már kisebbek, eloszlásuk lehet fenyőfaalakú is. A panasz jellemzően a törzs felső részére lokalizálódik, a gerincoszlop környékén, a törzs ahhoz közeli részein és a karon fordul elő gyakrabban.
A betegség küllemén kívül semmilyen panaszt nem okoz, nem viszket, nem fáj, a beteg közérzete jó. Tünete ettől függetlenül ijesztő, hiszen kiütésszerűen sok vörös plakk látható a testfelületen.
A rózsahámlás diagnózisa
A bőrgyógyászok a diagnózist a klinikai kép alapján állítják föl, semmilyen különös vizsgálatra nincs szükség.
A rózsahámlás kórlefolyása
A betegség magától is elmúlik, a plakkok különösebb kezelés nélkül néhány hét alatt eltűnnek. Az egyetlen baj vele, hogy rendkívül makacs tud lenni, akár 8-12 hétig is megkeserítheti a betegek életét. Ártani neki egyedül azzal lehet, ha irritálják. Ez a gyakorlatban valamilyen túl erős, koncentrált krém használatát jelenti, illetve azt, ha erős tusfürdővel, forró fürdővel irritálják, túlzásba viszik a tisztálkodást, a szaunázást. Utóbbiak hatására a vörösség "belobbanhat", akár egy súlyosabb erytroderma is kialakulhat miatta. Utóbbi egy egész testre vagy annak nagy részére kiterjedő heveny vagy idült bőrgyulladás.
A rózsahámlás kezelése
A betegség sokszor magától elmúlik, kezelni sem kell. A bőrgyógyászok általában enyhe gyulladáscsökkentő krémeket, nem irritáló mosakodókrémeket adnak a betegségre, egyéb kezelésre nincs szükség.
A rózsahámlás gyógyulási esélyei
A gyógyulás teljes, következménye egyedül annak lehet, ha valaki a plakkokkal napozik. Ilyen esetben bebarnulhatnak a foltok , ami egy darabig meg is maradhat. Hosszabb távú következmények azonban ez esetben sincsenek.
A rózsahámlás szövődményei
Ha valaki irritálja a bőrpanaszokat (például erős, koncentrált krémmel, forró fürdővel), akkor a vörösség "belobbanhat", akár komoly bőrgyulladás, súlyosabb erytroderma is kialakulhat.
A cikk elkészítéséhez nyújtott segítséget köszönjük dr. Csernus Krisztina bőrgyógyász-kozmetológus szakorvosnak.