Szemészeti problémák

Legféltettebb érzékszervünk a látás. A szem felépítése és működése bonyolult, de legalább annyira lenyűgöző is: ez a csodálatos - több védelmi berendezéssel is ellátott - szerkezet szabályozza a beengedett fény mennyiségét, közeli és távoli tárgyakra fókuszál, képeket állít elő és továbbítja az agyba. A látás folyamatának minden állomásán - kezdve már a szemet védő berendezésektől - a látószerv minden része sérülékeny, a legkülönbözőbb megbetegedések fenyegetik - lehetőség szerint védeni, kímélni kell, és a szemet illetve a látást érintő kisebb elváltozásokkal is érdemes szakorvoshoz fordulni, nem szabad elhanyagolni.

Szembevérzés tünetei és kezelése

Mi a szembevérzés?

A szembevérzés, "vörös szem", "piros szem" fogalmakat a köznyelvben gyakran pontatlanul használják. Ha pontosan fogalmazunk, akkor utóbbi két fogalmat olyan betegségek kísérőtüneteinek körbeírására használjuk, amelyek a kötőhártya helyi vérbőségét okozzák, vagy ottani vérgyülem kialakulásával járnak. Ez tehát egy olyan tünet, amelynél a szemben gyulladás, valamilyen egyéb betegség, esetleg sérülés miatt sérül egy ér, a szem kötőhártyája pedig sötétpiros lesz. A szó szerinti értelemben vett szembevérzés azt jelenti, hogy a szem belseje, az üvegtesti tér vérzik be. Utóbbi, tehát a szem belsejét kitöltő vérzés, ami sokkal súlyosabb tünet, mint az előbb említett kötőhártya bevérzése. Nem szerencsés, amikor az utóbbit és a fenti fogalmakat, beleértve a kötőhártya vérbőségét (hyperaemiáját) összemossák.

Tünetek

A szembevérzés előfordulása

A szempirosság nagyon gyakori panasz, már csak azért is, mert rengeteg szembetegségnek lehet ilyen tünete. A szem belsejét kitöltő vérzés lényegesen ritkábban fordul elő.

A szembevérzés okai

A piros szemnek sok oka lehet, de a leggyakrabban különböző gyulladások vagy sérülések állnak a hátterében. Kiválthatja zöld hályog (glaucoma) miatti roham is, de okozhat ilyesmit a szembe került idegentest is. Lehet a szempirosság tünete valamilyen általános betegségnek is, tipikusan valamilyen gyulladást generáló gócbetegségnek.
A vörös szemek hátterében általában valamilyen gyulladás vagy sérülés állhat
A vörös szemek hátterében általában valamilyen gyulladás vagy sérülés állhat
Maga a gyulladás amiatt okoz pirosságot, mert hatására a keringés fokozódik. Tipikusan ilyen tünetet okozó gyulladás a szivárványhártya-gyulladás (iritis), de meghúzódhat mögötte az ínhártya gyulladása (scleritis) vagy az ínhártya felső rétegének gyulladása (episcleritis) is. Kiválthatja kötőhártya-gyulladás (conjunctivitis), a kötőhártyában, illetve alatta történő vérzés (subconjunctivalis vérzés), szemhéjszéli gyulladás (blepharitis) is.
Vörös szemet okozhat árpa (hordeolum) és jégárpa (chalazion) is, de szintén lehet oka a szemgolyó körüli szövetek fertőzése (orbitalis cellulitis). A szem kontaktlencse-használat miatt szerzett fertőzés miatt is bevörösödhet. Gyakran okoz kötőhártya-gyulladást a száraz szem betegség, de immunológiai problémák is okozhatnak ilyen tünetet.
Gyerekeknél chlamydia fertőzés is eredményezhet piros szemet, de kiválthatja ezt a tünetet az újszülöttek szemgyulladása és a könnytömlő-gyulladás (dacryocystitis) is. Bár ilyen esetben a gyulladás főleg az alsó szemhéj belső szemzughoz közeli területeit érinti. Ezek a betegségek eltérő jellegű és mértékű kötőhártya-gyulladással és szempirossággal járhatnak. A korábban említett üvegtesti vérzés leggyakrabban diabétesz miatt alakul ki, de okozhatja a szemet ért sérülés és trauma is.

A szembevérzés tünetei

A kötőhártya-bevérzések és degenerációk, szaruhártya-eredetű gyulladások jellegzetes klinikai tüneteket okoznak, míg a szem belsejét kitöltő vérzés nem látható, csak az érzékelhető, hogy az érintett szemen a látás hirtelen és nagymértékben romlik. Ennek oka, hogy a szem belsejét vér tölti ki, az pedig szó szerint gátolja a látást.
A kötőhártya-gyulladás a pirosság mellett viszketést, idegentest érzést, égést és váladékozást is okozhat, a szempillák összeragadhatnak. A szivárványhártya-gyulladásnál fény hatására gyakran fájdalom is jelentkezik.
Gyerekeknél jellemzően gyorsabban jelentkeznek ilyen jellegű tünetek, azok fokozottabbak is lehetnek. A glaukóma okozta vörös szemre különösen figyelni kell, mert látásvesztést eredményezhet. Ez esetben további tünet még a hányás, a szemkörnyékére, homloktájra lokalizálódó erős és csillapíthatatlan fájdalom és fejfájás.

A szembevérzés diagnózisa

A szembevérzést, szempirosságot okozó betegségeket szemészorvos diagnosztizálja szemvizsgálat során a klinikai kép, illetve az alapján, hogy milyen kísérőtünetek jelentkeznek. A szem mélyebb gyulladásainál vagy visszatérő gyulladásoknál leoltásra is szükség lehet, amihez a szemfelszínről mintát vesznek. Szükséges lehet a szemnyomás mérésére is, mert zöld hályog esetében ez is árulkodó jel lehet. Emiatt ha valakinek piros a szeme, és látásromlást is észlel, akkor szemészhez kell mennie, nem elég, ha szemét háziorvosnak mutatja meg.

A szembevérzés kórlefolyása

Egy egyszerű kötőhártya-gyulladás akár néhány nap alatt is meggyógyulhat, míg egy visszatérő gyulladást akár hetekig-hónapokig is szükséges lehet kezelni. A glaukóma folyamatos kezelést igényel.

A szembevérzés kezelése

A piros szem kezelése mindig a kiváltó októl függ, de leggyakrabban valamilyen szemcseppel történik. Tipikusan ilyen a kötőhártya-gyulladás, amit vírus, baktérium, gomba, allergia vagy trauma is okozhat. Ilyenkor mindig ennek megfelelően választ szemcseppet a szemész.
Előfordul, hogy pupillatágításra van szükség (ez is szemcseppel történik, tipikusan szivárványhártya-gyulladásnál van rá szükség). Megesik, hogy a szisztémás is indokolt, főleg akkor, ha a kivizsgálás során egyéb betegséget is felfedeznek.
Ha a vörös szemet zöld hályog okozza, azt szintén szemcseppel kezelik, de a későbbiekben szükség lehet műtétre is. Ha a krónikus gyulladást valamilyen kötőhártya-elfajulás okozza, akkor előfordulhat, hogy műtét is indokolt. Ha a háttérben valamilyen immunológiai eltérés áll, más szakorvos bevonására is szükség lehet.
A szem belsejét kitöltő vérzés esetében a vérzés felszívódását követően kezdhető meg a kezelés, rendszerint szemfenéki lézerkezeléssel.

A szembevérzés megelőzése

A komolyabb szempirosságot, szembevérzéseket segíthet megelőzni az, ha a szembetegségeket mihamarabb kezeltetik, illetve ha a diabéteszt rendszeresen kontrollálják. Fontos, hogy a szemet érintő baleseteket megfelelő védőszemüvegek viselésével igyekezzünk megelőzni.

A szembevérzés szövődményei

A piros szemnek általában nem lesznek maradandó következményei, még a baleset miatti nagyobb bevérzéseknek is meggyógyulhatnak nyomtalanul. Szövődményekkel rendszerint akkor számolhatunk, ha a sérülés nem csak a szem felszínét érintette, illetve ha a kezelést csak késve lehetett megkezdeni. Persze a kimenetelt számos egyéb tényező is befolyásolhatja, amiről a szemészorvos mindig részletesen tájékoztatja betegeket.

Mivel szempirosságot fertőző gyulladások is okozhatnak, az érintetteknek figyelniük kell arra, hogy környezetüket lehetőleg ne fertőzzék meg.
A cikk elkészítéséhez nyújtott segítséget köszönjük dr. Kusnyerik Ákos szemész szakorvosnak.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.