
Mi a szeméremtest túlzott érzékenysége (vulvodynia)?
A vulvodynia a külső női nemi szervek területén jelentkező túlzott érzékenység, tartós, krónikus fájdalom, mely nem csak a szexuális együttléteket, hanem egyéb tevékenységeket is rendkívül megnehezíthet. A szeméremtest krónikus fájdalma mögött nem áll semmilyen, laboratóriumi módszerekkel kimutatható elváltozás.
Tünetek
A vulvodynia okai
A betegségnek nincs egyértelműen azonosítható oka, például fertőzés, gyulladás, allergia vagy bőrbetegség. Vannak azonban olyan tényezők, melyek szerepet játszhatnak a kialakulásában. Ilyen a külső női nemi szervek idegeinek fokozott érzékenysége, sérülése, károsodása; a hormonális egyensúly változásai, különösen a menopauza vagy hormonális fogamzásgátlók használata; korábbi, ismétlődő hüvelyi fertőzések vagy húgyúti fertőzések; a medencefenék izmainak túlzott feszessége vagy gyengesége; illetve egyes esetekben autoimmun reakciók is szerepet játszhatnak a fájdalom kialakulásában. Okozhatja emellett a szeméremtest-hüvely gyulladásának kezelésére helyileg használt gyógyszerek gyakori alkalmazása. És bár a stressz, a szorongás, illetve a depresszió önmagában nem okoznak vulvodyniát, súlyosbíthatják a tüneteket.
A vulvodynia előfordulása
Ritka kórképről van szó, mert csak abban az esetben beszélhetünk vulvodyniáról, ha már minden más ismert eredetű betegséget kizártak. Leggyakrabban a reproduktív korú nőknél fordul elő, de idősebbeknél is jelentkezhet. Mivel egyes családokban halmozottan jelentkezik a probléma, így valószínűleg genetikai ok is húzódik a probléma hátterében.

A vulvodynia tünetei
Az érintettek minimum három hónapos, de akár évekig is elhúzódó fájdalomról számolnak be. Ez érintheti csak a hüvelybemenetet (lokális vulvodynia), illetve annak környékét, a szeméremtestet, a húgycsövet, a gátat, valamint a comb bőrét is (generalizált vulvodynia). A lokális vulvodynia gyakoribb kórkép, ez főként 40 év alattiakat érint, míg a generalizált vulvodynia inkább a változókor után figyelhető meg.
A külső nemi szerveken érzett fájdalom lehet állandó vagy időszakos, sőt előfordulhat, hogy csak akkor jelentkezik, ha a szeméremtestet megérintik. A vulvodynia fájdalma irritáló, égető, szúró, éles vagy viszkető jellegű lehet, de az érintettek lüktetést és duzzanatot is érezhetnek. A tünetek gyakran súlyosbodnak érintés vagy nyomás hatására, például szexuális együttlét, tamponhasználat, szűk ruházat viselése, biciklizés, illetve tartós állás vagy ülés során.
A vulvodynia megnehezíti a szexuális együttléteket, de a szexuális vágy és az élvezet csökkenését is okozhatja. A fájdalmas szexuális élettől való félelem ráadásul görcsöket okozhat a hüvely körüli izmokban, ezt az állapotot vaginizmusnak nevezik. Emellett az érintettek szociális élete is sérülhet, hiszen van, aki így nem szívesen jár társaságba, munkába, sőt a minőségi alvást is nehezítheti. Az állapot emellett gyakran szorongással, depresszióval jár együtt.
A vulvodynia diagnózisa
A vulvodynia diagnózisa kizárásos alapon történik, mivel nincsenek specifikus laboratóriumi vagy képalkotó vizsgálatok, amelyek kimutathatnák a betegséget. A nőgyógyász fizikai vizsgálatot végez, kikérdezi a beteget, illetve megpróbálja azonosítani a fájdalom pontos helyét és jellegét.
A vulvodynia kezelése
A betegség kezelésére több módszer is létezik, de fontos, hogy minden érintett kérjen szakszerű, orvosi segítséget! Ez az állapot ugyanis otthoni módszerekkel, vény nélkül kapható készítményekkel nem gyógyítható! Előfordul, hogy akik nem ismerik a panaszaik okát, recept nélkül kapható gombafertőzés elleni szerekkel próbálják enyhíteni a tüneteiket, ez azonban nem segít a probléma megoldásában.
A nőgyógyász a fizikális vizsgálatot követően javasolhat gyógyszeres terápiát, a gyulladáscsökkentők és helyi érzéstelenítők ugyanis segíthetnek a fájdalom csökkentésében. Emellett hatékony lehet a fizioterápia, speciális krémek használata, illetve ha semmi más nem segít, indokolt esetben sebészeti eljárást is alkalmaznak. Ennek során eltávolítják a fájdalmas területet, vagy az érintett terület idegösszeköttetését szüntetik meg.
A vulvodynia jelentős hatással lehet az életminőségre, különösen a szexuális életre és a párkapcsolatra. Fontos tehát, hogy a betegek érzelmi támogatást kapjanak, akár a családtól, akár szakembertől.
Amit te is megtehetsz a tünetek enyhítéséért
- Ne használj hüvelyben használatos spermicid fogamzásgátlókat!
- Próbáld ki az intim síkosítókat! Súlyosabb esetben az orvos is írhat fel helyi érzéstelenítő krémet, szteroidokat.
- Próbáld ki az intimtornát!
- Tisztálkodásnál kerüld az intim mosdószereket!
- Zuhanyozáskor, fürdéskor ne használj túl meleg vagy forró vizet! A langyos vagy a hideg zuhany enyhíti az égő érzést.
- Ne tartogasd a vizeletedet!
- Használj illatmentes, fehér vécépapírt!
- Viselj pamut alsóneműt!
- A fehérneműidet mosd hypoallergén mosószerrel!
- Ne hordj túl szűk, feszes alsóneműt, harisnyát!
- Ha ülőmunkát végzel, rendszeresen állj fel, mozgasd át magad!
- Kerüld a szeméremtest nyomásával járó sportokat! Ilyen például a biciklizés vagy a lovaglás.
- Segíthetnek a relaxációs technikák is.