
Mi az üszkösödés?
Az üszkösödés vagy más néven gangréna súlyos bakteriális fertőzés vagy a vérkeringés megszűnése következtében kialakuló szövetelhalás. Az esetek többségében a karokat vagy a lábakat érinti, de előfordulhat az izmokban és a belső szervekben is.
Tünetek
Az üszkösödés okai
Az üszkösödést több tényező is kiválthatja. Egyrészt okozhatja a vérellátás megszűnése egy adott területen, ami a sejtek elhalását idézi elő; felléphet egy kezeletlen fertőzés miatt; illetve traumás (égési vagy fagyási sérülés) következtében is. Az életveszélyes állapot kialakulását elősegíthetik az ereket érintő betegségek (például cukorbetegség vagy érelmeszesedés); legyengült immunrendszer (kemoterápia, HIV); de a dohányzás és az elhízás is komoly rizikófaktor.
Az üszkösödés típusai
Száraz üszkösödés: Akkor fordul elő, amikor az adott testrész vérellátása megszűnik. Ez a típus gyakran lassan, fokozatosan alakul ki. Tünetei a hámlóan száraz bőr, illetve annak kékes elszíneződése.
Nedves üszkösödés: Duzzanattal, hólyagokkal és váladék ürülésével jár, és azonnali kezelést igényel, mert életveszélyes állapotot eredményezhet.
Gázos üszkösödés: Az esetek többségében a mélyebben fekvő izomszövetet érinti, és a bőrön először nincs látható jele. Később az érintett terület felett sápadttá, majd kékessé vagy vörösessé válik a bőr, ami alatt mintha buborékok lennének. Mivel a mélyebb szövetek között gáz van, ezek nyomásra recsegő hangot hallatnak. A nedves üszkösödéshez hasonlóan ez is életveszélyes állapot.
Belső szerveket érintő üszkösödés: Egyebek mellett az epehólyagot, a húgyhólyagot és a beleket érintheti, ez is a vérellátás megszűnésének következményeként lép fel.
Az üszkösödés tünetei
Jellemző tünet lehet a bőrszín elváltozása (kezdetben vörös, majd kékeslila, végül fekete). Felléphet duzzanat; hirtelen, erős fájdalom, amelyet zsibbadás érzése követ; a bőr felszíne pedig vékonnyá, fényessé, szőrtelenné, hideggé vagy hideg tapintásúvá, illetve érzéketlenné válhat. A bőrön megjelenhetnek hólyagok, sebek, a sebből pedig bűzös váladék szivároghat. Ha az üszkösödés a bőr felszíne alatti szöveteket érinti, akkor rosszullét, elesettségérzés, láz is előfordulhat.
Ha a gangrénát okozó kórokozók a test távolabbi részeibe is eljutnak, akkor szeptikus sokk léphet fel. Ennek tüneteként alacsony vérnyomás, szédülés, láz, gyors szívverés, légszomj, zavartság, ziháló légzés jelentkezhet.

Mikor fordulj orvoshoz?
Mivel az üszkösödés súlyos, akár életveszélyes állapot is lehet, a tünetek felléptekor minden esetben orvoshoz kell fordulni! Ha pedig az alábbi tünetek valamelyikét tapasztalod, hívj mentőt vagy fordulj a területileg illetékes sürgősségi ügyelethez:
- állandó láz,
- el nem múló változások a bőrön (elszíneződés, a hőmérséklet megváltozása, duzzanat, hólyagok, érzéketlenség),
- hirtelen fájdalom egy sérülés vagy műtét helyén.
Az üszkösödés kezelése
Az üszkösödés azonnali ellátást igényel, hiszen minél korábban azonosítják és kezelik, annál jobbak a gyógyulási esélyek. A műtét során a megfelelő véráramlást igyekeznek helyreállítani, az elhalt szöveteket pedig eltávolítják. Meg kell ugyanis akadályozni, hogy az esetleg jelen lévő baktérium a szervezet más pontjaira is eljusson. Gyakran szükség van az érintett testrész – például a lábujj vagy akár az egész végtag – amputációjára. A kezelés során – amennyiben kórokozó áll a háttérben – antibiotikumot is használnak.
Az üszkösödés megelőzése
- Ne dohányozz, vagy ha már dohányzol, minél előbb szokj le róla!
- Tűzd ki célul a normál testsúlyt és őrizd is meg!
- Fertőtlenítsd a legkisebb sérüléseket is!
- Viselj az időjárásnak megfelelő öltözéket, hogy elkerüld a fagyási sérüléseket!
- Tartsd karban a diabéteszed, törekedj a normál vércukorértékek elérésére! Minden nap vizsgáld meg a lábaid! Ha sérülést látsz, kezeld!