Balesetek és sérülések

Testi épségünk igen törékeny: a baleseti sebészetek a kórházak és szakrendelők legforgalmasabb osztályai, és a balesetek az elsők között szerepelnek a halálozási okok listáján is. A közutakon, a háztartásokban, illetve a munkahelyen, játszótéren, vagyis az élet minden területén történhet baleset. A segítség gyorsasága és hatékonysága mellett fontos az is, hogy az lehetőség szerint szakszerű legyen, hiszen a beavatkozással semmiképpen nem szabad ártani a betegnek. Érdemes tudni, hogy a mentők 104-es, illetve a központi segélyhívó 112-es telefonszámát minden telefonról, még egy lejárt kártyájú mobilról is ingyenesen lehet hívni.

Üszkösödés tünetei és kezelése

Mi az üszkösödés?

Az üszkösödés vagy más néven gangréna súlyos bakteriális fertőzés vagy a vérkeringés megszűnése következtében kialakuló szövetelhalás. Az esetek többségében a karokat vagy a lábakat érinti, de előfordulhat az izmokban és a belső szervekben is.

Tünetek

Az üszkösödés okai 

Az üszkösödést több tényező is kiválthatja. Egyrészt okozhatja a vérellátás megszűnése egy adott területen, ami a sejtek elhalását idézi elő; felléphet egy kezeletlen fertőzés miatt; illetve traumás (égési vagy fagyási sérülés) következtében is. Az életveszélyes állapot kialakulását elősegíthetik az ereket érintő betegségek (például cukorbetegség vagy érelmeszesedés); legyengült immunrendszer (kemoterápia, HIV); de a dohányzás és az elhízás is komoly rizikófaktor. 

Az üszkösödés típusai

Száraz üszkösödés: Akkor fordul elő, amikor az adott testrész vérellátása megszűnik. Ez a típus gyakran lassan, fokozatosan alakul ki. Tünetei a hámlóan száraz bőr, illetve annak kékes elszíneződése.  
Nedves üszkösödés: Duzzanattal, hólyagokkal és váladék ürülésével jár, és azonnali kezelést igényel, mert életveszélyes állapotot eredményezhet. 
Gázos üszkösödés: Az esetek többségében a mélyebben fekvő izomszövetet érinti, és a bőrön először nincs látható jele. Később az érintett terület felett sápadttá, majd kékessé vagy vörösessé válik a bőr, ami alatt mintha buborékok lennének. Mivel a mélyebb szövetek között gáz van, ezek nyomásra recsegő hangot hallatnak. A nedves üszkösödéshez hasonlóan ez is életveszélyes állapot.
Belső szerveket érintő üszkösödés: Egyebek mellett az epehólyagot, a húgyhólyagot és a beleket érintheti, ez is a vérellátás megszűnésének következményeként lép fel.

Az üszkösödés tünetei

Jellemző tünet lehet a bőrszín elváltozása (kezdetben vörös, majd kékeslila, végül fekete). Felléphet duzzanat; hirtelen, erős fájdalom, amelyet zsibbadás érzése követ; a bőr felszíne pedig vékonnyá, fényessé, szőrtelenné, hideggé vagy hideg tapintásúvá, illetve érzéketlenné válhat. A bőrön megjelenhetnek hólyagok, sebek, a sebből pedig bűzös váladék szivároghat. Ha az üszkösödés a bőr felszíne alatti szöveteket érinti, akkor rosszullét, elesettségérzés, láz is előfordulhat
Ha a gangrénát okozó kórokozók a test távolabbi részeibe is eljutnak, akkor szeptikus sokk léphet fel. Ennek tüneteként alacsony vérnyomás, szédülés, láz, gyors szívverés, légszomj, zavartság, ziháló légzés jelentkezhet. 
Leggyakrabban a karokon és a lábakon jelentkezik az üszkösödés. Fotó: Getty Images
Leggyakrabban a karokon és a lábakon jelentkezik az üszkösödés. Fotó: Getty Images

Mikor fordulj orvoshoz?

Mivel az üszkösödés súlyos, akár életveszélyes állapot is lehet, a tünetek felléptekor minden esetben orvoshoz kell fordulni! Ha pedig az alábbi tünetek valamelyikét tapasztalod, hívj mentőt vagy fordulj a területileg illetékes sürgősségi ügyelethez: 
  • állandó láz,
  • el nem múló változások a bőrön (elszíneződés, a hőmérséklet megváltozása, duzzanat, hólyagok, érzéketlenség),
  • hirtelen fájdalom egy sérülés vagy műtét helyén.

Az üszkösödés kezelése

Az üszkösödés azonnali ellátást igényel, hiszen minél korábban azonosítják és kezelik, annál jobbak a gyógyulási esélyek. A műtét során a megfelelő véráramlást igyekeznek helyreállítani, az elhalt szöveteket pedig eltávolítják. Meg kell ugyanis akadályozni, hogy az esetleg jelen lévő baktérium a szervezet más pontjaira is eljusson. Gyakran szükség van az érintett testrész – például a lábujj vagy akár az egész végtag – amputációjára. A kezelés során – amennyiben kórokozó áll a háttérben – antibiotikumot is használnak. 

Az üszkösödés megelőzése

  • Ne dohányozz, vagy ha már dohányzol, minél előbb szokj le róla!
  • Tűzd ki célul a normál testsúlyt és őrizd is meg!
  • Fertőtlenítsd a legkisebb sérüléseket is!
  • Viselj az időjárásnak megfelelő öltözéket, hogy elkerüld a fagyási sérüléseket!
  • Tartsd karban a diabéteszed, törekedj a normál vércukorértékek elérésére! Minden nap vizsgáld meg a lábaid! Ha sérülést látsz, kezeld!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +15 °C
Minimum: +6 °C

Kelet, északkelet felől tovább szakadozik, gomolyosodik, csökken a felhőzet, így hazánk északkeleti, keleti felén sok, nyugaton, délnyugaton kevesebb napsütés valószínű. Utóbbi országrészben maradhatnak tartósan borult körzetek. A déli tájakon záporeső nem zárható ki. Az északi, északkeleti szél nagy területen lesz élénk, olykor erős, a Bodrogköz térségében akár viharossá is fokozódhat. A legmagasabb nappali hőmérséklet 12 és 19 fok között valószínű, a nyugati, délnyugati felhősebb részeken mérhetjük az alacsonyabb értékeket. Késő estére 6 és 12 fok közé hűl le a levegő. Bolondok napján eső, szél és napsütés váltja egymást.