Nőgyógyászat

A nőgyógyászat feladata a női nemi szervek működészavarainak, betegségeinek megelőzése, felismerése, kezelése, illetve a szülészettel együtt a gyermekvállalás, családtervezés segítése, a terhesség és a szülés figyelemmel kísérése. A szakterülethez tartozik a változás kora körüli kritikus időszak, a klimaktérium ellenőrzése és szükség esetén kezelése is. A nőgyógyászati betegségeket általában vérzészavar, hüvelyi folyás, fájdalom, gyulladásos eredetű megbetegedések esetén láz, esetleg a szexuális élet zavarai jelezhetik.

Vérzési rendellenességek tünetei és kezelése

Mik a vérzési rendellenességek?

A havivérzés akkor normális, ha 23-34 napos ciklusokban jelentkezik, 3-5 napnál nem tart tovább, vörösbarna folyás jellegű, lényeges fájdalommal nem jár. Kórosnak tekintjük a vérzést akkor, ha rendszertelen, túl rövid vagy túl hosszú időszakok elteltével jelentkezik, élénk színű, alvadékos, elhúzódó és fájdalmas.

Tünetek

A vérzési rendellenességek diagnózisa

  1. Ébredési hőmérséklet mérése:
    A legegyszerűbb szűrőmódszer az ébredési hőmérséklet mérése. Aranyszabályai a következők:
  2. Lehetőleg használjunk digitális hőmérőt, mert pontos, higiénikus és nem balesetveszélyes.
  3. A hőmérséklet mérésére optimális környezet a hüvely vagy végbél.
  4. Mérés előtt legalább 6 órát aludjunk.
  5. A hőmérséklet mérése ágymelegben, tehát felkelés előtt történjék.
  6. Az adatokból készített grafikonon az első nap a vérzés első napja legyen.
  7. A nyakcsatorna-nyák mikroszkópos vizsgálata:
    A várható menstruáció előtti napokban a beszárított nyakcsatorna-nyákban látható páfránylevél rajzolat a tüszőrepedés elmaradását bizonyítja.
  8. Hormonszint-vizsgálatok:
    Nem adnak pontos képet, mert csak egy pillanatnyi állapotot rögzítenek. Amenorrea esetében a magas prolaktinszintet ki kell zárni! Fontos lehet a férfihormonok szintjének mérése is - pl. PCO gyanúja esetén.
  9. Egyéb vizsgálatok:
    Sok esetben alkalmazzák a hüvelyi ultrahang-vizsgálatot a peteérés megfigyelésére. Bár a módszer kevésbé alkalmazható a vérzészavarok lényegének meghatározására, a vizsgálat kellemetlen és drága. Amennyiben a beteg nem akar teherbe esni, a vérzészavarok lényegének meghatározásához az ébredési hőmérséklet mérése általában elegendő.

A vérzési rendellenességek okai és tünetei

A nőgyógyászatban a vérzési rendellenességeket a tünetek alapján az alábbiak szerint osztályozzuk:
  1. Gyakorisági rendellenességek:
  2. Polimenorrea esetén a havivérzés 22 napnál rövidebb periódusokban jelentkezik. Oka lehet a tüszőrepedés elmaradása, a rövid tüszőfázis vagy sárgatest-elégtelenség.

  3. Oligomenorrhoeáról akkor beszélünk, ha a havivérzés 38 napos ciklusoknál ritkábban jelentkezik. Általában a tüszőrepedés elmaradása, ritkábban elhúzódó tüszőfázis áll a háttérben.

  4. Mennyiségi rendellenességek:
  5. Hipermenorreáról akkor beszélünk, ha a vérzés erős, élénk színű, elhúzódó és/vagy alvadékos. Öt napnál tovább tartó vérzés esetén, különösen, ha az alvadékos, biztosak lehetünk abban, hogy nem történt meg az ovuláció, így a szervezetet egyoldalú ösztrogénterhelés éri.

  6. Hipomenorrea esetén a havivérzés csak 1-2 napos barnás pecsételésből áll. Nem feltétlenül kóros, bár vannak olyan betegségek (pl. policisztás ovárium szindróma), melynek jellegzetes tünete.

  7. Tartós vérzéskimaradás (amenorrea):
  8. Elsődleges, amikor a vérzés már a pubertás idején sem jelentkezik. Számos oka lehet a meg nem repedt tüszőtől a fejlődési rendellenességekig (pl. méh hiánya). Ál-amenorreáról beszélünk, ha a havivérzés megtörténik ugyan, de pl. a szűzhártya vagy a hüvely átjárhatatlansága miatt a vér nem tud távozni. Szerencsés esetben ezek a rendellenességek műtéttel korrrigálhatók.

  9. Másodlagos, amikor a tartós vérzéskimaradás a fiziológiásperiódusokat követően jelentkezik. Oka lehet pl. a tüszőrepedés elmaradása, funkcionális petefészek-ciszták, magas prolaktinszint, prolaktint termelő hipofízis daganat, stb.

  10. A havivérzést kísérő kóros tünetek:
  11. Dizmenorrea (fájdalmas havivérzés): Okai lényegében a hipermenorrea okaival egyezik meg. Gyakori emellett azonban más kórkép is. Fájdalmas havivérzés esetén endometriózisra is gondolni kell!

  12. Premenstruációs szindróma: A ciklus második felében jelentkező testsúlynövekedés, ingerlékenység, depresszió, fejfájás. Hajlamosít rá a tüszőrepedés elmaradása (anovuláció, sárgatesthormon hiány), de egyéb tényezők is szerepet játszanak. A szorongásra, depresszióra való fokozott genetikai hajlam szerepére utal, hogy a szerotonin hormon anyagcseréjét szabályozó antidepresszáns gyógyszerekkel jól kezelhető. Szokás még vízhajtókat adni. Mások egy-egy androgén injekciótól láttak jó eredményeket a fejfájás megszüntetésében.

A vérzési rendellenességek kezelése

A vérzési rendellenesség tünet, ezért törekedni kell az alapbetegség azonosítására (organikus okok kizárása: pl daganat) és gyógyítására. Az alapbetegség sok esetben a stressz (vagy szorongás), ami letiltja a szaporodást. Sajnos, ennek lehetőségével a gyógyító orvosok keveset foglalkoznak.
A gyógyszeres kezelés attól függ, hogy mit szeretne a beteg:
  1. Ha gyermeket szeretne, be kell állítani a normális peteérési ciklust.
  2. Ha nem szeretne gyermeket szülni, a hormonális egyensúly helyreállításának legkézenfekvőbb módja a kombinált fogamzásgátló tabletta szedése (amennyiben ennek nincs ellenjavallata).
  3. Ha a beteg nem él házaséletet, nem tud (nem akar) fogamzásgátló tablettát szedni, a ciklus második felében adott sárgatesthormon származékokkal ("progesztinekkel") a vérzési rendellenességért felelős ösztrogén/progeszteron egyensúlyhiány általában helyreállítható.
  4. Ha a beteg más megbízható módszerrel (pl. méhen belüli eszközzel) védekezik a nem kívánt terhesség ellen, a normális peteérési ciklus helyreállítása a legelfogadhatóbb megoldás.
A megfelelő kezelés hatására a gyógyulási esélyek jók.
Kórosnak tekintjük a vérzést akkor, ha rendszertelen, túl rövid vagy túl hosszú időszakok elteltével jelentkezik.
Kórosnak tekintjük a vérzést akkor, ha rendszertelen, túl rövid vagy túl hosszú időszakok elteltével jelentkezik.

A gyógyítás elmaradása számos kellemetlen, sőt veszélyes későbbi szövődménnyel - pl. endometriózissal, fibrocisztás emlőbetegséggel, olykor emlőrákkal - fenyeget, ezért a nőknek törődniük kell a havi ciklus nyomon követésével és rendellenesség esetén forduljanak szakemberhez.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -1 °C

Változóan felhős idő várható a legtöbb helyen többórás napsütéssel, majd délután délnyugat felől elkezd növekedni, vastagodni a felhőzet. Az esti óráktól az északnyugati, nyugati tájakon már előfordulhat havas eső, havazás. Az északnyugati, nyugati szél az ország északkeleti felén nagy területen megerősödik, egy-egy viharos széllökés is előfordulhat, majd délután délnyugat felől egyre többfelé átmenetileg mérséklődik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 4 és 9 fok között alakul. Késő este -3 és +5 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.