Ha egyszerre viszonylag jelentős összeg üti váratlanul az ember markát, az bizony alkalom arra, hogy rögvest el is költse a pénzt valamire, amire már régóta hiába vágyott, vagy - rosszabb esetben - valami hosszú ideje nyugtalanító anyagi gond megoldására. Az első esetben mindenképpen, de a másodikban is erősen ajánlott megfontolni, hogy él-e a csábító lehetőséggel. Vagy inkább azt mérlegeli, hogy a kilátások mit sem javultak ebben az új helyzetben: a gondtalan nyugdíjaskor záloga továbbra is az öngondoskodás.
Ez pedig azt jelentheti, nem kellene elkölteni a nyugdíjra félretett pénzt, hanem meg lehetne tartani arra, amire eredetileg szolgált. Azt azonban mindenki tudja, hogy a pénzt be kell fektetni, ahhoz, hogy legalább megőrizze az értékét, és a célt tekintve az sem mellékes, hogy a befektetésnek biztonságosnak is kell lennie. Sokféle lehetőség kínálkozik, lássunk közülük hármat, amely megfelel e feltételeknek, és nem kíván átlag feletti pénzügyi jártasságot.
1. Mi a tartós befektetési szerződés?
Ez egy 3-5 évre szóló megtakarítási forma. Kétféle számlát nyithat: az egyiken biztonságos forintbetétet helyezhet el, a másikon kockázatosabb forint alapú értékpapír típusú befektetéseket tarthat (például: részvény, befektetési jegy, kötvény). Akár minden évben nyithat újabb tartós befektetési számlát, de a már megnyitott számlára csak a nyitás évében lehet pénzt befizetni.
2. Mik a tartós befektetési szerződés előnyei?
A szolgáltatás legfőbb előnye a hozzá kapcsolódó kamat- és árfolyamnyereség-adó mentesség, melyet a harmadik, illetve az ötödik év elteltével érvényesíthet. Sokféle befektetési termék közül válogathat, és szabadon választhatja, illetve változtathatja meg a befektetése összetételét, a kockázatviselő képessége szerint. A számla örökölhető.
3. Mi a nyugdíj-előtakarékossági számla?
Ugyanazt a célt szolgálja, mint a megszűnt magán-nyugdíjpénztári egyéni számla: a nyugdíjcélú, hosszú távú megtakarítást. A teljes, kézhez kapott reálhozammal is megnyithatja, de a számlanyitáshoz szükséges összeg legalább 5000 forint. Az után akár rendszeresen, akár alkalmilag, kisebb-nagyobb összegű megtakarításokat helyezhet el a számlán.
4. Mik a nyugdíj-előtakarékossági számla előnyei?
A befizetések összegét úgynevezett előtakarékossági támogatás is növeli. A jelenlegi szabályok szerint a számlatulajdonos adóbevallása alapján rendelkezhet az adóévben általa a számlára befizetett összeg 20 százalékának, maximum 100 ezer forintnak az adójából a nyugdíj-előtakarékossági számlájának javára történő átutalásáról. E mellett a számlán lévő befektetések árfolyamnyeresége, illetve hozama adómentes lesz a nyugdíjba vonulás esetén, ha ezt megelőzően legalább 3 évig volt nyugdíj-előtakarékossági számlája. Szabadon rendelkezhet arról, hogy a befizetett összeget milyen értékpapírba fektessék.
5. Mi az önkéntes nyugdíjpénztár?
A magán-nyugdíjpénztári változások nem érintették az önkéntes nyugdíjpénztári rendszert, az önkéntes nyugdíjpénztárak továbbra is az eddig megszokott formában folytatják tevékenységüket: lehetőséget teremtenek tagjaik számára, hogy aktív éveik alatt keresett jövedelmükből biztonságos és hatékony módon előtakarékoskodjanak nyugdíjas éveikre. Legalább 10 éves tagsági viszonyt (várakozási időt) követően fizetnek, illetve a nyugdíjkorhatár elérésével nyújtanak szolgáltatást tagjaiknak vagy azok közeli hozzátartozójának. 10 évet követően a nyugdíjba vonulást megelőzően is fel lehet venni a pénztári megtakarítást, de ilyenkor a felvett összeg egy része után személyi jövedelemadó és egészségügyi hozzájárulás kötelezettsége keletkezik.
6. Mik az önkéntes nyugdíjpénztár előnyei?
Az önkéntes pénztárak legnagyobb előnye, hogy a 2011-ben nyilvántartott összeg 20 százaléka, de legfeljebb 100 ezer forint adó-visszatérítés illeti meg az önkéntes nyugdíjpénztári tagokat. Például ha a 400 ezer forintos reálhozamot önkéntes számlán helyezünk el, akkor a 2011-ről szóló, 2012-ben beadott adóbevallásban 80 ezer forint adó-visszatérítés jár. Ezt az önkéntes pénztári számlán írják jóvá. További előny, hogy számos munkáltató a béren kívüli juttatások körében lehetővé teszi, hogy munkavállalója erre a számlára kérje a megállapított összeget. A nyugdíjpénztári számlán lévő összeg örökölhető.
További cikkek a témában: www.mindennapipenzugyeink.hu
Készült a Pénziránytű Alapítvány támogatásával.