Veszedelmek között élünk! A kényelmünk, a minket körülvevő tisztaság nem teremthető meg veszélytelen eszközökkel, de erre inkább nem gondolunk, vagy legalábbis nem veszünk róla tudomást, pedig ezek a szerek és anyagok ránk nézvést is fenyegetést jelenthetnek. Vessünk csak egy futó pillantást közvetlen környezetünkre!
Formaldehid
Előfordul szigetelőanyagokban, ragasztókban, festékekben, de samponokban és csomagolóanyagokban is. A vegytisztított ruhából és a cigarettafüstből is a levegőbe kerülhet ez a színtelen, szúrós szagú gáz. A szmognak is egyik összetevője. Mérgező és rákkeltő hatású, bántja a szemet, az orr, a légutak nyálkahártyáját, fejfájást és asztmarohamot okozhat.
Foszfátok, szulfátok
A mosó- és a mosogatószerekben fordulnak elő, beleértve a mosogatógéphez használt tablettákat is. Több mint húsz éve 50 százalékról 20 százalékra csökkentették e szerek megengedett foszfáttartalmát, de még ez is igen sok. Használatukkor mérgező gázok szabadulhatnak fel, és jelentősen megterhelik az élővizeket, elősegítik bennük az algák elszaporodását.
Vízlágyítók
Ugyancsak a mosáshoz, mosogatáshoz használt szerekben találhatók, a habosodást, zsíreltávolítást segítik elő. Élővízbe kerülve még veszélyesebbek, mint az előbbiek, nagyon nehezen bomlanak le, viszont a víz felszínén vékony rétegben szétterülve akadályozzák az élővíz lélegzését, oxigénfelvételét.
Ftalátok
Más néven ftálsavak. A PVC lágyítására használják ezeket a szerves vegyületeket. Megtalálhatók élelmiszerekben, flakonokban, ruhákban és műszaki cikkekben egyaránt, de még gyermekjátékokban is. Lassú, de hosszú ideig tartó párolgással felszabadulva a levegőbe kerülnek, gyakorlatilag minden ember vérében, a hazai élővizekben és a házi porban is kimutatható a ftalátszennyezés. Az ember szaporodási képességét, illetve a gyermek fejlődését kedvezőtlenül befolyásoló hatásuk miatt az EU korlátozza a ftalátok felhasználását.
Radon
Ez a természetben előforduló radioaktív gáz szagtalan és színtelen. Az uránium és a tórium bomlásterméke, amelyek is a gránitban, az agyagban és a palában fordulnak elő. Ezeket mint építési anyagokat ismerjük. A falakból folyamatosan felszabaduló radon gáz koncentrációja megemelkedhet a rosszul vagy ritkán szellőzetett helyiségek levegőjében, és a tartósan magas sugárdózis akár tüdőrákhoz is vezethet.
Szén-monoxid
Ennek a színtelen és szagtalan, nagyon mérgező gáznak a sűrűsége a levegőével csaknem azonos, ezért jól elkeveredik benne, ha például nem szelel jól a kémény, és így a huzat nem viszi ki. A szénvegyületek tökéletlen égése során keletkezik. Mérgező hatása azzal magyarázható, hogy a vér hemoglobinjában található vassal stabil komplexet, szén-monoxid-hemoglobint képez, ezzel akadályozza a szervezet oxigénfelvételét és oxigénellátását. Kétszázötvenszer nagyobb affinitással kötődik a vér hemoglobinjához, mint az oxigén, ezért már nagyon kevés is elég belőle a súlyos, életveszélyes mérgezéshez.