A fogakat körülvevő és rögzítő szöveteket fogágynak nevezzük, ez biztosítja a fog horgonyzását, rögzítését. A fogágy kemény részét a fogcement és a fogmeder alkotja, a lágy részét pedig - a gyökérhártya mellett - a fogíny (foghús, gingiva) képezi.
Az íny felépítése, szerepe, elhelyezkedése
A fogíny a fogágyunk fogakat körülvevő szájnyálkahártya részlete, mely tulajdonképpen a szájüreg nyálkahártyájának a folytatása. Három típusát különböztetjük meg: a rögzített (feszes) fogínyt, a szabad ínyszélt, illetve a két fog közt elhelyezkedő (interdentális), háromszög alakú fogínyt. Az íny a csonthoz szorosan tapad, a mechanikai erőknek jól ellenáll, és kevésbé érzékeny.
Szerepe óriási: az íny nemcsak a fogágyat védi hatékonyan, hanem a fognyakat is óvja ott, ahol a zománc és a cementréteg átmeneténél fedetlen a dentinállomány.
Mivel az íny és a fogak folytonos kölcsönhatásban vannak, sosem szabad elfelejteni, hogy csak akkor lehet egészséges fogsorunk, ha ínyünkkel sincs semmi probléma.
Miről ismerjük fel az egészséges ínyt?
Egészséges esetben a fogíny halvány rózsaszín, világosabb, mint a szájnyálkahártya. Nem duzzadt, fogmosás közben nem vérzik, és nem is érzékeny, feszes, illetve pontosan kitölti a fogközöket. Védelmet nyújt az ételmaradékok és a fogágyban található baktériumok ellen is.
A fogínysánc - ami a szabad ínyszél és a fognyak közötti 1 milliméteres rést, szegélyt jelenti (latinul sulcus gingivae) - normál esetben nem észrevehető. Ép körülmények között a fogak között lehelyezkedő ínypapillák is megakadályozzák az étel beszorulását a fogak közé.
Ha a fogíny egészséges, akkor a fogak is szilárdan ülnek benne, ilyen esetben az íny és a fog közötti mélység nem haladja meg a 3 millimétert. Ez a műszer segítségével is mérhető számadat változhat azonban akkor, ha az íny - az elhanyagolt fogínygyulladás következtében - tasakossá válik. Az ínytasak idővel mélyülhet akkor, ha a gyulladás egyre mélyebbre hatol, míg végül a folyamat súlyos fogágybetegséggel, a fogak elvesztésével is járhat.
Előzzük meg!
Fontos tudni, hogy az ártalmatlannak tűnő ínygyulladásos panaszok (gingivitis), a fogmosás közben tapasztalt vérzések a fogágybetegségek előszobáját jelentik, melyeket időben "elcsípve" elkerülhetők a későbbi, súlyos következmények.