Milyen kórokozók okozhatják a felső légúti betegségeket?
A megfázások hátterében leggyakrabban a vírusok állnak, amelyek orrfolyást, kötőhártya-gyulladást, torokfájást, hasmenést okozhatnak. A nátha kellemetlen tünetei különböző, patikában recept nélkül kapható gyógyszerekkel enyhíthetők: orrcseppek, láz- és fájdalomcsillapítók, vitaminok széles választéka áll a betegek rendelkezésére.
A betegség lefolyása függ az immunrendszer állapotától. Sokszor a nátha egy hét alatt meggyógyul, de vannak olyan esetek, amikor a vírusfertőzést bakteriális felülfertőződés követi. Láz, köhögés, erős torokfájás, orrmelléküreg-gyulladás jelentkezhet. A legfontosabb teendő a betegség súlyosbodása esetén mielőbb orvoshoz fordulni, mert ebben az esetben már nem elegendők a vény nélkül kapható, tüneteket csökkentő gyógyszerek.
Hogyan kezelhetők a baktériumok okozta felső légúti fertőzések?
Az antibiotikumok hatásosak a baktériumok ellen, a kórokozóra célzottan hatva megszüntetik a fertőzést, a gyulladást. Ezek a gyógyszerek a betegségért felelős mikroba elpusztításával szüntetik meg a kórképet, tehát valódi oki gyógymódot jelentenek. Az egyes antibiotikumok eltérőek lehetnek hatásmódjukban, kiszerelésükben, adagolási időtartamukban és az adagolás módjában. Régebben gyakran kellett az antibiotikumokat naponta többször, akár 6 óránként is bevenni, ami különösen az éjszakai pihenés alatt szinte megvalósíthatatlan volt. A pontatlan gyógyszerszedés a terápia sikerességét kockáztatja. A mai korszerű gyógyszerek kifejlesztésénél egyre nagyobb hangsúlyt kap a beteg kényelme, a napi megszokott életvitelhez való alkalmazkodás, hiszen a terápia eredményességét alapvetően befolyásolja, hogy az előírásokat a beteg mennyire tartja be. Előnynek számít, ha a gyógyszer adagolása alkalmazkodik életritmusunkhoz, pl.: naponta kétszer - reggel és este - elegendő a bevétel. Ezzel az adagolási sémával a betegség utolsó, aktívabb napjaiban sem felejtjük el a gyógyszerszedést.
Mit tehetünk annak érdekében, hogy elkerüljük a megfázásokat?
Fogyasszunk minél több, lehetőleg hazai gyümölcsöt, zöldséget, amely vitaminban gazdag, így kedvező hatású az immunrendszerre. A naponta fogyasztott gyümölcs mindenki számára fontos, nemcsak a gyermekek, az idősebbek, de a fiatalok részére is, akiknek a rohanó életforma mellett sokszor nem jut idejük a helyes táplálkozásra. Vegyük figyelembe az időjárás változékonyságát, tartózkodjunk minél többet a szabadban, a jó levegőn.