Nem a korral jár
A vizelet visszatartási zavarok és hiperaktív hólyagműködés gyakorisága korral emelkedik. 65 év felett minden tizedik embernek van vizelettartási és ürítési nehézsége, de a nők között lényegesen magasabb az előfordulási arány.
Sok idős ember ezt a folyamatot az idősödés természetes velejárójának tarja, így meg sem említi orvosának. A hiperaktív hólyag szindróma és a vizelet-inkontinencia semmi esetre sem tekinthető az idősödés természetes velejárójának. A kezelés sokrétű, magába foglalja a viselkedés, a hozzáállás, az életvitel módosítását, valamint a gyógyszeres kezelési lehetőségek egész tárházát. Ha a konzervatív terápia eredménytelen, a legújabb minimál invazív technikák birtokában lehetőség van a sebészi kezelés alkalmazására elesett, idős betegeknél is. A cél minden esetben a panaszok megszüntetése és ezzel az életminőség javítása és az önbecsülés helyreállítása.
Nehezíti a kezelést
A diagnózis felállítását és az eredményes kezelést nehezíti a számos fennálló kísérőbetegség és a szedett gyógyszerek sokasága. A vízhajtók váratlan gyakori vizelési ingert, az antidepresszánsok vizeletretenciót okoznak. Ezért az anamnézis felvételénél ezen a tényezők ismerete fontos az orvos számára. Egyes betegek állapotuk miatt nem is tudnak beszámolni a panaszokról ilyenkor hasznos lehet a beteg gondozójával konzultálni. A demens ágyhoz kötöttek csoportjában az inkontinensek száma meghaladja a 80%-ot. Az idős populáción belül az inkontinencia előfordulása szinte egyenlően oszlik meg a két nem között. Nőknél a panaszok előfordulása a korral meredeken emelkedik, míg férfiaknál a kor előrehaladtával lassan, egyenletesen nő. Nőknél jellemzően a stressz- és a késztetéses inkoninencia, míg férfiaknál a prosztataproblémák okozta hólyagürítési zavarok és az ezzel együttjáró túlfolyásos inkontinencia jelenik meg. A legtöbb esetben az időskori hiperaktív hólyagműködés és vizelet-inkontinencia gyógyítható, vagy legalábbis javítható, a típus és az eredet pontos meghatározása után.
Az időskori inkontinencia okai
A gyakori (főként húgyúti) fertőzések, a hüvely sorvadása, pszichés problémák, krónikus betegségek, gyógyszer-mellékhatások, mozgáskorlátozottság, székletürítési gondok, stb. mind hozzájárulnak az időskori inkontinencia kialakulásához. Mobilis, szellemileg ép, egyéb betegségekkel nem küszködőknél reális lehet a teljes gyógyulás elérése.
Már a részleges javulás is eredmény
Forrás: Dr. Hamvas Antal: Inkontinencia időskorban