A még régebbi idők legendája szerint a cickafark sebgyógyító hatását már Achilles is ismerte és a növényt eredményesen használta, innen latin neve: Achillea millefolium.
A fészkes virágzatúak (Compositae) családjába tartozó gyógynövény nyirkos, erdős helyeken, kaszálókon, legelőkön, réteken, utak mentén tömegesen előforduló jellegzetes illatú, szürkészöld évelő növény. Szára egyenes, 30-60 centi magas, egyszerű vagy elágazó. Tőlevelei hosszúak, virágzata 3-5 milliméter átmérőjű sátorozó buga
A fészkekben szürkésfehér korong- és fehér pártájú karimavirágok vannak: júniustól őszig virágzik. Népies nevei: pulykafű, cickafarkkóró, egérfarkkóró, cickóró, orvosi cickafark.
Vérzéscsillapító
Egy, a római légiókhoz csatlakozó orvos, Dioszkroidész, a növény szétnyomott leveleivel dörzsölte be a katonák sebeit. A csodaszer segített. A középkorban használatos népszerű nevei - katonák sebfüve, vérfű, orrvérzésfű - mind a vérzést elállító képességére utalnak. A tudomány azóta igazolta, hogy eleinknek igazuk volt. A növény ugyanis valóban tartalmaz olyan anyagokat, amelyek elállítják a vérzést.
A kínai orvosok szintén vérzések, gyulladások, erős menstruációs folyások, valamint kutya- és kígyómarás ellen használták, az indiai ajurvédikus orvosok lázcsillapításra is.
A középkor herbalistái a nemi szerveken levő kelések kezelésére ajánlották. Míg mások szerint a leveleiből készült kenőcs meggyógyítja a sebeket, csökkenti az erős vérzéseket, jó a gyulladásokra és a fekélyekre, sőt aranyérre is kiváló.
A cickafark tartalmaz egy, a kamillában is meglevő anyagot, a kamazulént, amelynek görcsoldó hatása van, s ez nyugtatja az emésztőrendszer, sőt a méh sima izmait is. Így a szer a menstruációs görcsök csillapítására is alkalmas.
Altatónak is jó
A cickafarkfüvet altatónak is használták, ugyanis kis mennyiségben "hipnotikus hatású" tujon vegyületet is tartalmaz, amely nyugtató hatást fejt ki. A növény jótékony hatásait nemcsak az elmúlt századokban, hanem napjaink gyógyászati készítményeiben is használják.
Teái étvágyjavítók, emésztést serkentők, elmulasztják a gyomorgörcsöket, a gyomorégést, a puffadást, a béltraktus gyulladásait és fokozzák a bélbolyhok tevékenységét. Visszértágulás, gyomor- és bélhurut, valamint prosztatabántalmak ellen is ajánlják.
Migrénes roham esetén igen hatásos meleg teáját kortyolgatni, rendszeres fogyasztásával a kínzó fejfájás megszüntethető.
A cickafark virágaiban lévő hatóanyagok ekcémát, szénanáthát is gyógyítanak. Vértisztító hatása is van, hat a csontvelőre és így fokozza a vérképződést. Virágából tavaszi-nyári vértisztító teakeverék készíthető, de a lábadozó betegek fűkeverékének is meghatározó alkotórésze.
Külsőleg
Sebek ellátásakor nyomjuk a friss levelek (virágok) nedvét a lemosott sérülésekre, majd kössük be.
Forrázata sebgyógyító, izomlazító, ízületek, visszeres lábszárfekély, különböző bőrbetegségek, ekcéma gyógyítására alkalmas. Fürdőadalékként problémás bőrű csecsemők fürösztésére használható. Főzete fogíny- vagy szemgyulladás esetén ajánlott öblögető és borogató szer.
Gyakran a konyhában is használják. Zsenge fűszeres illatú leveleit levesekhez, salátához adhatjuk. Virágaival likőrt és paradicsomos-gombás ételeket is kellemesen ízesíthetünk.
A cickafark használatánál - miután számtalan gyógymódra ajánlott - fokozott óvatossággal járjunk el. Nagy adagja vagy erős főzete ellenkező hatást válthat ki.
A növény virágait gyűjtés után felakasztva szárítják. Gyógynövényként csak a fehérvirágú fajok hasznosak. V.évf./6.sz.