Miért kell külön odafigyelni a cukorbetegek lábára?
A szakzsargon diabéteszes lábnak nevezi a cukorbetegek lábát a rajtuk megjelenő, a cukorbetegségre jellemző tünetek miatt. Ilyenek a lassan gyógyuló vagy meggyógyulni soha nem akaró sebek, fekélyek. Ha végre valahára valamelyik mégis begyógyul, számíthatunk arra, hogy valahol váratlanul egy újabb keletkezik, és a történet kezdődik előről.
Üszkösödés esetében - ha már sem a kötözgetés, sem a kenegetés vagy egyéb, konzervatív kezelés nem használ - az orvostudomány jelenlegi ismeretei szerint az amputáció az egyetlen megoldás. Azonban az első amputációt sajnos követni szokta a második, a harmadik... Azt hiszem, ez a perspektíva kellőképpen elrettentő ahhoz, hogy különös gonddal kezeljük a diabéteszes lábat.
A kisebesedés megelőzése: helyes táplálkozás
Az első és legfontosabb: a helyes, a cukorbetegek számára megfelelő táplálkozás. A korlátok közé szorított étkezéssel nem csak a lábon megjelenő sebek kialakulását előzhetjük meg, hanem csökkenthetjük a cukorbetegséggel járó, más tünetek kialakulásának esélyét is, illetve a kialakult tünetek, szövődmények súlyosbodásának vethetünk gátat.
Kényelmes, puha lábbeli
Olyan lábbelit válasszunk, ami kényelmes, jó felépítésű, könnyen tudunk járni benne, picit sem tör sehol. Feltétlenül puha anyagból készüljön, hogy a lábfej szabadon mozoghasson benne. Ne legyen magas sarkú, és olyan, aminek orra összenyomorítja, egymásra helyezi a lábujjakat. Tartsa stabilan a lábat. Még színházlátogatás alkalmával is ilyen cipőt vegyünk fel.
Járjunk mezítláb
Jó, ha a lakásunk puha szőnyegén mezítláb közlekedünk. Ez elősegíti a talp masszírozását, jót tesz az esetleges lúdtalpnak. Így szellőzik is a láb. Nyáron, ha van rá lehetőség, tartózkodjunk sokat a friss levegőn mezítláb, se zokni, se papucs ne legyen rajtunk. Akinek nincs kertje, erkélye, ahova kiülhetne, menjen le a térre egy könnyen levehető papucsban egy könyvvel a kezében, s keressen egy padot, ahol a lábát a papucs fölött himbálva, olvasgatva kényelmesen elücsöröghet.
Télen, ha hideg a kő, papucs helyett vegyünk fel egymás fölé akár három-négy pár puha pamutzoknit. Vásárolhatunk a lábunk méreténél nagyobb méretűeket is, hogy a legkülső zokni se szorítson.
A bőrkeményedések eltávolítása
A bőrkeményedéseket csak óvatosan szabad leszedni, lereszelni. Ha pedikűröshöz járunk, illetve ha pedikűrös jár hozzánk, saját jól felfogott érdekünkben az ő figyelmét is fel kell hívni a cukorbetegségre, s hogy ezért legyen még körültekintőbb, nehogy valahol felsértse, befertőzze a kezelt lábat. Annál is inkább fontos felhívni erre a figyelmet, mert a diabéteszes láb - különösen súlyos esetben - sokkal kevésbé tud fájni, érzéketlen. Így a beteg nem fog felsikítani, ha a pedikűrös eszközei egy kicsit mélyebbre hatolnak a kelleténél, ahogy ezt az egészséges kuncsaftok tennék.
Patikában kapható olyan kenőcs, ami kifejezetten a diabéteszes lábra való: puhítja a bőrkeményedést, vagy ha nincs elhanyagolva a láb, akár a kialakulni akaró bőrkeményedés is jól karban tartható vele az állandó reszelgetés helyett.
Értorna
A cukorbetegség következménye a kis erek megbetegedése is. A lábon megjelenő bőrkeményedés, a láb kisebesedése, fekélyesedése, súlyos esetben üszkösödése mögött - egyebek mellett - a betegséggel együtt járó rossz vérkeringés, különösen a kis erek rossz vérkeringése, valamint az érfal rossz állapota áll. Ezeken enyhíthetünk az értornával. Egyik módja, ha váltakozva hol hideg, hol meleg vízben áztatjuk a lábunkat. Az egész test vérkeringésére pezsdítően hat, ha zuhanyozás közben is váltakozva folyatunk magunkra hideg, majd meleg vizet. A víz hőmérsékletét egyéni tűrőképességünknek megfelelően kell megválasztani. Kevésbé növeli a vízszámlánkat, ha fürdőbe megyünk, ahol a meleg vizes medencébe csobbanást követi a hideg vizes. Az értorna vízspóroló módja, ha a fűtetlen fürdőszobában a meleg fürdővízben ülve hagyjuk azt kihűlni, majd amikor vágyni kezdünk a meleg után, forró zuhanyt veszünk.
A kialakult seb, fekély kezelése
A kialakult seb, fekély szakszerű ellátást igényel. Feltétlenül forduljunk háziorvoshoz vagy sebészhez, hiszen a sebet rendszeresen kötözni is kell. Számíthatunk arra, hogy lassan fog begyógyulni, s ha begyógyul, fennáll annak a veszélye, hogy újabbak keletkeznek.
A legújabb fájdalommentes sebkezelésre használt készítmények között szerepelnek természetes alapanyagokból álló sebkezelő porok, amelyek kollagéntartalmuknál fogva jelentősen gyorsítják a sebek gyógyhajlamát, emellett nem igényelnek eltávolítást, mivel egy hét alatt lebomlanak.
A beteg lábat célszerű naponta fél-egy órán át neomagnolos vízben áztatni. Televíziónézés, olvasás és családi beszélgetés közben hamar eltelik ez az idő. A neomagnolos víz meglehetősen kellemetlen szagú, de sokat segít fertőtlenítő hatása miatt. Kenegethetjük még a lábat különféle, hámosodást elősegítő, fertőtlenítő, vérkeringést pezsdítő kenőcsökkel, amelyekről a háziorvos, illetve a patikus tud tájékoztatást adni.
Üszkösödés
A diabéteszes láb hajlamos az üszkösödésre. Igyekezzünk ezt megelőzni. Az étkezési előírások szigorú betartásával a sebek, fekélyek, üszök kialakulása jó eséllyel elkerülhető. Az üszök nem más, mint elhalt szövet. Aki nem vigyáz magára, számolhat azzal, hogy egy napon azt mondják neki az orvosok; elüszkösödött ujjait, lábfejét, lábszárát amputálni kell. Jó, ha tudjuk: a folyamat az első amputációt követően sajnos sokszor nem áll meg. Bizonyos idő elteltével újabb rész kezd üszkösödni.