Már az 55 év felettiek is jóval többet Facebookoznak és TikTokoznak, mint amennyit tévéznek – hangzott el az RTL Reggeli című műsorában. Ahogy azt Forgács Mariann közösségimédia-szakértő ismertette, egy közelmúltbeli kutatás kimutatta, hogy az 55 felettiek egyharmada naponta mintegy 3-4 órát tölt online, sokan pedig még ennél is többet.
Rájuk is leselkednek veszélyek
Ahogy a fiatalokat, úgy az idősebbeket is fel kell készíteni az internetezés és a közösségimédia-használat veszélyeire. Náluk ugyanis ugyanúgy sokat számít, hogy mit és kivel osztanak meg. Ezt a korosztályt ráadásul könnyebben rászedhetik az adatlopásra specializálódott csalók, valamint az álhírterjesztők.
A válaszadók nagy része, ha csak egyetlen egy közösségi oldalt használhatna, akkor a Facebookot használná. „Úgyhogy arra kell odafigyelnünk, hogy ott mit osztanak meg; az álhíreket mennyire hiszik el; mennyire osztják tovább ezeket a szűkebb környezetükben; mennyire tekintik ténynek, amit ott láttak” – magyarázta a szakértő.
A felmérések megállapították, hogy a tinédzserek 60 százaléka küldött vagy kapott már erotikus képet, azonban korántsem csupán a fiatalokat kell félteni ettől a jelenségtől. Az 55 felettiek harmada ugyanis bevallotta, hogy kapott vagy küldött már szexuális tartalmú üzeneteket a közösségi médián keresztül.
Pozitív hatása is lehet
A szakértő ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy nem kizárólag negatív hatása lehet annak, ha az 55 év felettiek is nyitottabban állnak a közösségi médiához. Mértékkel használva ugyanis ezek a platformok megóvhatják az idősebb korosztályt az elmagányosodástól.
Ha valakinek az a napi programja, hogy beül a gép elé, és este majd onnan feláll és elmegy aludni, az valószínűleg nem lesz jó, és pont az ellenkezőjét fogja elérni. De nyilván egy kapcsolatot jelenthet a külvilággal, főleg akkor, ha a gyerekek, unokák fizikailag is távol vannak, és csak így tudja velük tartani a kapcsolatot” – fogalmazott Forgács Mariann.