Mintha szívószálon át venne levegőt

Sokkal könnyebb pedig ma az asztmásoknak, mint harminc éve. A légszomj persze ugyanúgy leselkedik rájuk, mint régen, de szerencsére a gyógyítás sokat változott. A mai asztmás már folyamatosan kézben tarthatja betegségét.

Az asztmás légútjainak fala folyamatos gyulladásban van, állandóan duzzadt, és nyákot termel. Bizonyos hatásokra (hideg, allergén, kórokozók, stressz) a duzzanat fokozódik, a hörgők szinte megtelnek váladékkal, ráadásul a hörgőket körülvevő simaizmok görcsbe rándulnak, így alakul ki az asztmaroham. A beteg légszomjjal küzd, van, aki köhög, sípol a tüdeje, szorítást érez a mellkasán. Hűvös, tiszta levegőre kívánkozik, szeretne megszabadulni magas nyakú pulóverétől, sáljától, szoros nadrágjától, mindentől, ami akadályozza a légzésben.

Enyhe légszomjnál hajlamos az ember azt mondani: ugyan, ez semmi, majd elmúlik! Pedig a szapora, felszínes légzés és az erőltetett köhögés tovább fokozza a simaizmok görcsét, ettől a légutak még jobban beszűkülnek – így egyre súlyosabb roham alakul ki magától a rohamtól. A nehézlégzés jelentkezésekor inkább azonnal vegyük elő a hörgőtágító gyógyszert (többnyire spray), és alkalmazzuk. Aki még nem áll kezelés alatt, forduljon mielőbb orvoshoz. A kezeletlen asztma, még ha igen enyhe is, egy sor tevékenységben korlátoz, és szép lassan, de biztosan rontja légútjai állapotát.

Asztmateszt

Valójában senki sem állíthatja orvosi vizsgálat nélkül azt, hogy asztmás, hiszen van néhány olyan tünet, ami másféle betegség esetén is megjelenhet. A légszomj a szív betegségeinél is előfordul, a sípoló légzés tüdőgyulladást is kísérhet. Mégis, ha az alábbi megállapítások egyike is igaz, érdemes felkeresnie orvosát.

– Néha fulladok, nehézlégzésem van.

– Lépcsőzés, futás után "alig kapok levegőt".

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

– Dohányosok társaságában, erős forgalmú városi utcában vagy szőrös, tollas állatok társaságában nehezen lélegzem.

– Éjjel rendszeresen köhögök, sípol a tüdőm.

– Megfázásaim az átlagnál tovább tartanak, nehézlégzéssel járnak, amit a köhögés tovább fokoz.

Tévhitek az asztmáról

Ha eddig nem lettem asztmás, már nem is leszek! - Sajnos bárki bármikor csatlakozhat az asztmások népes táborához. Gyermekkorban valóban nagyobb az esély, de a felnőttek sem védettek. Van, akinél a foglalkozásával járó környezet vagy vegyi anyagok váltják ki az asztmát.

Gyerekkoromban asztmás voltam, de kinőttem, szóval: kutya bajom - A gyerekkori asztmát iskoláskorra vagy kicsit később valójában "kinövik" a gyerekek, de sajnos az a tapasztalat, hogy az asztma ragaszkodó krónikus betegség. Fiatal felnőttkorban vagy kicsit később általában visszatér. Az első gyanús jeleknél keressünk fel tüdőgyógyászt, asztmaambulanciát, hogy ne is kelljen újra szembenéznünk a sípoló rémmel éjszakánként.

Ha az anya terhesség és szoptatás alatt diétázik, és a kicsit is diétára fogja, a gyerek asztmája kivédhető - Sajnos erre nincs garancia. Igaz, hogy a tehéntej vagy más allergén ételek fogyasztása akár már magzat- vagy csecsemőkorban is fokozza az asztma megjelenésének valószínűségét, de sajnos úgy tűnik, az asztmások sorsa aligha kerülhető el. A diéta inkább kitolja, mint megelőzi az allergiás megbetegedések megjelenését.

Az asztma allergiás betegség - Nem minden allergia okoz asztmát, és nem minden asztmás allergiás. Persze nagyon nagy az átfedés, de sokan nem allergénekre, hanem vírusfertőzésre, hidegre, fizikai terhelésre, stresszre reagálnak asztmarohammal. Ami biztos: aki babakorában allergiás bőrbetegségben szenved, nagyobb eséllyel számíthat később asztmás pályafutásra, mint az, akinél nincs ilyen probléma.

Az asztmaroham megelőzésére biztosan jó a szénanáthára kapott gyógyszerem! - Nem jó. A szénanáthára szedett antihisztaminok sajnos legföljebb csak kis mértékben csökkentik a nehézlégzést, de nem akadályozzák meg.

Ha az asztma a hörgők gyulladása, akkor biztos segít, ha gyulladásgátlót szedek. A lázcsillapító egyben gyulladáscsökkentő is, tehát éppen jó lesz - Sem a szokásos "pirinek", sem más, nem szteroid gyulladáscsökkentők nem hatnak az asztmára, sőt egyes asztmásoknál éppen hogy rohamot okozhatnak.

Ettől jobb lesz!

Megfelelő környezet - Ha allergiás, teremtsen allergénmentes környezetet, vagyis szükség esetén távolítsa el a pehelypárnákat, -paplanokat, pollenszezonban ne szellőztessen, derítse fel, hogy nem költözött-e lakásába a szokásosnál több penészgomba (dísznövények földjén, falakon, hőhidaknál jellemző).

Gyógyüdülés - Kísérletezze ki, hol érzi legjobban magát: a tengernél, vízparton, pollenszegény nagyvárosban? Töltsön el ott egy hetet évente.

Ússzon! - A hűvös, párás uszodák gyógyírt hoznak a legtöbb asztmás bajára. Persze van, akinek éppen ettől rándulnak össze a hörgői. Ő inkább jógázzon!

Irány a barlang! - Sok helyen találhatunk már "városi sóbarlangot", de az igazi sóbányák és igazi barlangok is jót tesznek az asztmásnak.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.