Egyes szájbetegségek kísérő tünetei lehetnek például a cukorbetegségnek vagy a menopauzának. Dr. Mikes Beáta fogszakorvos segítségével bemutatjuk, mikor kell fokozott figyelmet fordítani a szájhigiénére.
Cukorbetegség
Tünetek
A cukorbetegséget az inzulinhiány okozza, amely többek között szájszárazságot, nyelvégést eredményezhet. A nyálkahártya vörössé válhat, helyenként szürkésfehér lepedék jelenhet meg rajta. Ez a szájgomba, a candidiazis. Ha a cukorbeteg protézist hord, rózsaszerű gomba telepedhet meg a szájpadlásán, mivel a műfogsor ott rögzül. A fogíny duzzadttá, sötétvörössé, erősen vérzékennyé válhat.
Teendő
A diabéteszesek fogait már betegségük kezdődő stádiumában teljesen rendbe kell hozni, ellenkező esetben lényegesen nagyobb a fertőződés veszélye, mert a szájüregi szövetek ellenálló-képessége ilyenkor kisebb. Amennyiben a szájüreg gombával fertőzött, laborvizsgálat dönti el, hogy mely kezelési módot választja a fogorvos. Szóba jöhet gyógyszeres kezelés vagy helyi ecsetelés glicerin-boraxátummal, amelyet a csecsemők szájpenésze ellen is használnak.
Antibiotikumos kezelés
Tünetek
A hosszabb antibiotikumos kezelés is okozhat szájüregi gombát, illetve nyelvfeketedést; ilyenkor az ízlelőszervet lepedék borítja, felszíne megváltozik. Ezek a tünetek főleg penicillinkezelést követően jelentkezhetnek.
Teendő
A legfontosabb teendő a baktériumflóra rendbetétele: egyen sok tejterméket, szedjen tejsavkapszulát, probiotikumot. Mivel a bélflóra és a szájflóra végső soron egy csatorna, a bélflórás készítmények a szájüregben is segítenek.
Dohányzás, alkoholfogyasztás
Tünetek
Többek között erős dohányzás és túlzott mértékű alkoholfogyasztás hatására alakulhat ki leukoplákia, amelynek tünetei hasonlítanak a szájüregi gomba szürkésfehér foltjaihoz, de ezeket nem lehet letörölni. A leukoplákia a rákot megelőző állapot is lehet, ezért fokozottan figyelni kell a tünetekre.
Teendő
A betegség kezdeti stádiumában elegendő lehet az A-vitamin-terápia kapszula vagy ecsetelő formájában. Súlyosabb esetben szájsebészeti beavatkozásra van szükség, ez történhet szikével, lézerrel vagy rádiófrekvenciás sebészi készülékkel. Fel kell hagyni a dohányzással és a mértéktelen alkoholfogyasztással.
Candida
Tünetek
A leukoplákia további hajlamosító tényezője lehet, ha a páciens szervezetében már jelen van a candidiazis, azaz a gombás fertőzés. Nemcsak a szájüregi gombára kell gondolni, hanem a szervezet más területeinek fertőződésére is. Gombával fertőzött szájüregben, a nem megfelelő szájhigiéné miatt alakulhat ki.
Teendő
A fogorvosi kezelés után ajánlott a belgyógyászati, ezen belül a gasztroenterológiai kivizsgálás, amely során kiderülhet, hogy valóban candida áll-e a tünetek háttérben.
Fogpótlások, hidak
Tünetek
Irritáció, például rossz, éles szélű fogpótlás, letört a híd hatására is kialakulhat leukoplákia.
Teendő
A fogorvos megszűnteti a mechanikai irritáció kiváltóját – azaz rendbe hozza a problémás fogakat, ezután a fentebb már említett módszerekkel kezeli a tüneteket.
Vitaminhiány, vashiány, felborult sav-bázis egyensúly
Tünetek
Szintén leukoplákiára hajlamosít, ha a páciens túlságosan lúgosan táplálkozik, A- és B-vitamin bevitele nem elégséges, vagy ha vashiányban szenved.
Teendő
A fogorvosi kezelés után ajánlott egy laborvizsgálat, amely során kiderülhet, hogy valóban vitamin- vagy vashiány áll-e háttérben. Érdemes felkeresnie egy dieteikust is, akinek segítségével helyreállíthatja táplálkozása sav-bázis egyensúlyát.
Női nemi hormonok
Tünetek
A menstruációs ciklus idején megváltozik hormonháztartás. A női nemi hormonok befolyásolják ínyszövetünk állapotát: gyulladást, más néven gingivitist okozhatnak. Ennek tünete a piros, érzékeny, vérzékeny íny, amely fogmosás, evés közben fáj. A menstruációs ciklus során az ovuláció alatt a legvastagabb az íny; ilyenkor megnő a test vízvisszatartása.
Teendő
Amennyiben ínye megdagadt vagy esetleg vérzik, forduljon fogszakorvoshoz. Az orvos valószínűleg fokozott szájhigiénét fog javasolni. Bár logikusnak tűnik, ne kíméletesen mosson fogat, mert attól csupán még intenzívebbé válik a gyulladás.
Menopauzás ínygyulladás
Tünetek
A menopauza idején az íny és a száj nyálkahártyája elvékonyodik, szárazabb és sérülékenyebb lesz. Ilyenkor a nyelv és a nyálkahártya ég, viszket, és felléphet ízérzési zavar is.
Teendő
Ha a fokozott szájhigiéné ellenére sem múlnak el a tünetek, forduljon nőgyógyászhoz, aki megfelelő terápiával beállítja a hormonháztartást.