A Nap ibolyántúli sugarai számos szemészeti probléma kialakulásáért felelősek. Rongáló hatásuk az élet során összeadódik, a károsodás lassan, szinte észrevétlenül jelenik meg, amíg végül a színlátás vagy az éjszakai látás gyengülése már határozottan zavaróvá válhat. A szürke hályog a komoly látásromlások mintegy feléért felelős. Több vizsgálat is igazolta már a napfény és e betegség kialakulásának kapcsolatát.
Napszemüveget hordani tehát nem divat, hanem elsősorban egészségvédelem kérdése, amióta kevésbé óvja az ultraibolya sugaraktól látásunkat a légkör felső rétegében az elvékonyodott ózonpajzs. Több ilyen sugárzást kapunk emiatt azonos idő alatt, és akkor azt még ki is hagytuk a számításból, hogy nem ugyanannyi az az idő, hanem hosszabb, mint régebben, hiszen átlagosan tovább élünk, mint elődeink.
Ha széles karimájú kalapot veszünk fel, akkor is kell napszemüveg?
A kalap csak a napfény intenzitását csökkenti, de nem szűri ki az UV-sugarakat. Ráadásul a fejfedő karimája nyújtotta árnyék miatt a pupillánk kitágul, kevésbé szűkül össze, mint a tűző napon, és így több UV-sugárzás érheti szemünket.
Hogyan védekezhetnek a nap káros sugarai ellen a szemüvegesek?
Dioptriás szemüveget viselni önmagában már megoldás az UV-védelem szempontjából is, mert az optikai szabványok az Unióban megkövetelik, hogy mind a műanyag-, mind az üveglencséknek megfelelő UV-szűrő rétege legyen. Ha zavarja szemünket az erős napsugárzás, hordhatunk dioptriás napszemüveget vagy sötétedős dioptriás szemüveget. Ez utóbbi lencséi csak a természetes fényre érzékenyek, tehát a lámpa- vagy neonfényre nem sötétednek el. Jó hír a kontaktlencsét viselőknek: kaphatók már az UV-sugarak nagy részét kiszűrő lencsék is.
Mire figyeljünk napszemüveg vásárlásakor?
Az olcsó, utcán árult napszemüvegeken sokszor nincs UV-szűrő. Ez azért veszélyes, mert viselésükkor a pupillánk kitágul – hiszen a fényintenzitást gyengébbnek érzékeljük –, így viszont szemünk több káros UV-fényt fogad be. Ránézésre sajnos nem lehet megállapítani, hogy valóban megfelelően szűri-e a sugárzást egy napszemüveg, hiszen az UV-védő réteg színtelen, ezért ezt csak egy speciális műszer segítségével lehet vizsgálni; a nagyobb látszerészüzletekben van ilyen. Egy középkategóriás, 100 százalékos UV-szűrősnek mondott napszemüveg 90 százalékos védelmet nyújt, a készen vett napszemüvegeknél nincs teljes szűrés. Egy optikussal készíttetett egyedi lencse körülbelül 99 százalékos hatékonysággal szűri meg a káros sugarakat.
Mi a különbség a hagyományos és a polarizált napszemüveg között?
A polarizált napszemüvegek csillogó környezetben ideálisak, ahol szükség van a visszavert fény szűrésére (ilyen a vízpart vagy a hó). A polarizált, más néven sarkított vagy visszavert fényt a napszemüveglencsék alapvetően nem szűrik. A polárhatás pedig nem függ össze az UV-védelemmel, de a polarizált lencséken is van természetesen UV-réteg, és még egy speciális, polárréteg is kerül rájuk. Az ilyen napszemüveg csak kevéssel kerül többe, mint a hagyományos fajták.